Polub nas na Facebooku
Czytasz: Inwazja kleszczy w Polsce. Czy telefony komórkowe mogą je do nas przyciągać?
menu
Polub nas na Facebooku

Inwazja kleszczy w Polsce. Czy telefony komórkowe mogą je do nas przyciągać?

Kleszcz

ArtBoyMB/getty images

Brak zimy spowodował, że w tym roku kleszcze zaatakowały wyjątkowo wcześnie - ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę. Polsko - słowaccy naukowcy badają, jak posiadanie telefonu komórkowego przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami insekty do człowieka. 

Inwazja kleszczy

W kilku regionach Polski odnotowano już pierwsze ukąszenia. Doszło do nich nie tylko w lasach, ale także w miejskich parkach czy na osiedlach mieszkaniowych.

Niestety wedle wszelkich prognoz, w obecnym sezonie nie tylko wzrośnie liczba kleszczy, insekty będą też groźniejsze dla naszego zdrowia. Wszystko przez brak mroźnej zimy. Kleszcze są w stanie przetrwać w chłodniejszych miesiącach. Kiedy temperatura wzrośnie do około 10 stopni Celsjusza i utrzyma się przez kilka dni, wówczas kleszcze zaczynają polować. Niestety po zimie pajęczaki atakują dużo agresywniej niż w lecie.

Redakcja poleca:
Zespół suchego oka, czyli co? Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić? Materiał sponsorowany
Czym nie należy popijać leków? Pytamy eksperta
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy? Materiał sponsorowany

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób. Nawet jedno ugryzienie insekta może skończyć się dla nas poważną infekcją. Obok takich schorzeń jak: anaplazmoza, wirusowe zapalenie płuc, babejszjoza, tularemia i riketsja, najwięcej obaw budzą przede wszystkim dwa: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

 • Borelioza to choroba bakteryjna wywoływana przez Borrelia burgdorferi. Pierwszym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. Pojawia się on od 1 do 3 tygodni po ugryzieniu, po miesiącu zanika samoistnie. Wraz z postępem choroby pojawiają się objawy grypopodobne a więc: problemy ze stawami, mięśniami, wzrokiem, koncentracją, a także zaburzenia ze strony układu nerwowego. By doszło do rozwoju boreliozy kleszcz musi żerować na skórze odpowiednio długo, a więc minimum 24 godziny. Borelioza jest bardzo niebezpieczna, ale możliwa do wyleczenia antybiotykami, zwłaszcza we wczesnym stadium. Choroba przenoszona może dawać liczne powikłania z udarem włącznie. Boreliozę można zdiagnozować wykonując badania krwi.

Zobacz też: Kiedy zrobić badanie na boreliozę? Rodzaje badań, ceny testów

 • Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba znacznie groźniejsza niż borelioza. Wirus, który wywołuje chorobę znajduje się w ślinie pajęczaka i trafia do organizmu człowieka już w chwili wkłucia. Po wniknięciu do organizmu w pierwszej kolejności wirus namnaża się miejscowo. U chorego zaczynają się pojawiać objawy grypopodobne (grypa, bóle mięśniowe, ogólne osłabienie organizmu). Wraz z postępem choroby wirus przedostaje się do układu nerwowego i wywołuje zapalenie opon mózgowych. Natomiast jeżeli wirus przedostanie się do głębszych warstw mózgu może wywołać zapalanie mózgu, a nawet doprowadzić do śmierci pacjenta.

Zobacz też: Kleszczowe zapalenie mózgu (odkleszczowe zapalenie opon mózgowych) – objawy, leczenie, szczepionka

  Jak usunąć kleszcza?

  Im szybciej usuniemy pasożyta, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania. Najlepiej, by zrobił to lekarz. Jeżeli podejmujemy próbę usunięcia insekta samodzielnie, pamiętajmy, by nie polewać kleszcza tłuszczem ani alkoholem. Może to spowodować szybsze uwolnienie przez kleszcza toksyn do naszego krwiobiegu.

  Kleszcza należy uchwycić pęsetą i wyciągnąć zdecydowanym ruchem. Nie wolno go wykręcać, gdyż zwiększa się prawdopodobieństwo, że kleszcz się przerwie i zostanie pod skórą. Po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować skórę. Po usunięciu kleszcza należy bacznie obserwować miejsce, gdzie bytował oraz własne ciało. Jeśli dostrzeżemy niepokojące objawy takie, jak:

  • wysypka
  • gorączka
  • dreszcze i ból głowy
  • rumień wokół miejsca po ugryzieniu

  W tego typu przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska.

  Zobacz też: Jak wyciągnąć kleszcza i co zrobić po jego wyjęciu?

  Pogryzienie przez kleszcze a telefon komórkowy 

  Wybierając się na spacer do lasu, parku, ogródka, musimy koniecznie pamiętać o odpowiednim ubiorze. Im bardziej zasłonięte ciało (długie rękawy, nogawki, wysokie buty, czapka), tym mniejsze ryzyko ukąszenia. Po powrocie do domu, należy koniecznie dobrze obejrzeć ciało, zwłaszcza w okolicach pach, pachwinach i pępka.

  Co ciekawe, najnowsze polsko - słowackie badania wykazują, że promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz przyciągają zainfekowane niebezpiecznymi patogenami (zwłaszcza Borrelia oraz Rickettsia) kleszcze. Właśnie takie promieniowanie wytwarzają telefony komórkowe, które zazwyczaj mamy przy sobie podczas spacerów i wycieczek do lasu. Reakcja insektów na promieniowanie elektromagnetyczne jest prawdopodobnie związana z posiadaniem przez kleszcze zmysłu magnetycznego. Wyniki badań na ten temat opublikowano w specjalistycznym czasopiśmie "Ticks and Tick-borne Diseases".

  Szczepionka przeciwko kleszczom

  Istnieje szczepionka, która ma na celu czynne uodpornienie przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Zaszczepić można się w każdym momencie, można ją podawać również dzieciom po ukończeniu drugiego roku życia. Nie chroni jednak przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

  Zobacz film: Czy telefony komórkowe przyciągają kleszcze?


  źródło: 36,6

  źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/www.sciencedirect.com/science/article

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  95
  7
  Polecamy
  Uwaga na kleszcze.
Wraz z wiosną przebudziły się insekty.
Jak prawidłowo usunąć kleszcza i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
  Uwaga na kleszcze. Wraz z wiosną przebudziły się insekty. Jak prawidłowo usunąć kleszcza i jakie objawy powinny nas zaniepokoić? TVN zdrowie
  Jakie choroby mogą przenosić kleszcze i jak się przed nimi chronić?
  Jakie choroby mogą przenosić kleszcze i jak się przed nimi chronić? TVN zdrowie
  Kleszcze już atakują!
Czy mogą przenosić koronawirusa?
  Kleszcze już atakują! Czy mogą przenosić koronawirusa? Dzień Dobry TVN
  Dlaczego kleszcze atakują w miastach?
Jak się przed nimi bronić?
  Dlaczego kleszcze atakują w miastach? Jak się przed nimi bronić? Dzień Dobry TVN
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Odkażanie w 40 sekund. W Hongkongu testują specjalną kabinę
  Odkażanie w 40 sekund. W Hongkongu testują specjalną kabinę
  Pandemia cofnęła polską kardiologię o 20 lat
  Pandemia cofnęła polską kardiologię o 20 lat
  Wysoka temperatura najlepszym sposobem na dezynfekcję masek medycznych
  Wysoka temperatura najlepszym sposobem na dezynfekcję masek medycznych
  Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy?
  Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy? Materiał sponsorowany
  Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?
  Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?
  Nowe metody leczenia czerniaka. Immunoterapia i terapia celowana szansą dla pacjentów
  Nowe metody leczenia czerniaka. Immunoterapia i terapia celowana szansą dla pacjentów