Polub nas na Facebooku
Czytasz: Infolinia o szczepieniach na COVID-19. Pod jaki numer dzwonić? Jak będą wyglądały szczepienia i jak się na nie zarejestrować?
menu
Polub nas na Facebooku

Infolinia o szczepieniach na COVID-19. Pod jaki numer dzwonić? Jak będą wyglądały szczepienia i jak się na nie zarejestrować?

koronawirus szczepienia

bluecinema GettyImages

Infolinia oraz strona internetowa na temat szczepień przeciwko CoVID-19 ruszyły 16 grudnia. Pod jaki numer mogą dzwonić osoby, które mają wątpliwości związane ze szczepieniami?Jak będzie wyglądał proces szczepienia krok po kroku?

Szczepionka na COVID-19 wkrótce ma trafić do Polski. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r. Chociaż rząd, a także lekarze gorąco zachęcają do korzystania ze szczepień, szczepienia na COVID-19 będą one dobrowolne. Będą też darmowe.

W pierwszej kolejności zaszczepieni na koronawirusa zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia, sanepidu i DPS-ów, a po nich nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki.

Czytaj też:

Szczepionka na COVID-19 - czy jest bezpieczna? Kto nie powinien się szczepić?

Infolinia o szczepieniach na COVID0-19

Osoby mające pytania na temat szczepionek mogą dzwonić pod specjalny numer 989. W pierwszym etapie będą tam przekazywane informacje o szczepieniach. Z kolei po 15 stycznia, jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, za pośrednictwem infolinii osoby - podlegające szczepieniu w pierwszej kolejności - będą mogły się umawiać się na konkretne terminy.

Strona internetowa o szczepieniach przeciw COVID-19

Informacje na temat tego, kto, kiedy i gdzie może się zaczepić na COVID-19, dostępne są od dzisiaj (16.12) na rządowej stronie internetowej "Szczepimy się". Opublikowana jest tam m.in. zakładka z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące szczepień. Przedstawiona jest również procedura szczepień oraz informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Jak się zaszczepić na COVID-19?

Zgodnie z informacjami podanymi na rządowej stronie poświęconej szczepieniom na COVID-19, procedura szczepień będzie prosta i bezpieczna. Cały proces obejmuje 4 kroki.

  • Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  • Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
  • Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  • Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma wiadomość SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki otrzyma powiadomienie SMS-em.

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty na centralnym systemie e-rejestracji, integrującym indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu.

Co daje zaszczepienie się przeciwko COVID-19

Lekarze podkreślają, że największa korzyścią jest oczywiście zyskanie odporności przeciwko chorobie, która - według ostatnich raportów, dziennie zabija w Polsce po kilkaset osób. Są też inne korzyści szczepionek na koronawirusa.

Osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

Jak wygląda szczepienie na COVID-19?

Szczepionki podawane są domięśniowo, a schemat szczepienia obejmuje podanie 2 dawek w odstępie 3-4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki lub jednej dawki w przypadku dopuszczenia przez Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionki jednodawkowej.

W dokumencie czytamy, że pełna ochrona pojawia się po 7 dniach od podania ostatniej dawki szczepionki. By szczepionka była skuteczna, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek w przypadku dwudawkowych szczepionek lub jednej dawki w przypadku dopuszczenia jednodawkowej szczepionki.

Wykonanie szczepienia przeciw COVID-19 będzie poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym, aby zidentyfikować ewentualne przeciwwskazania oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia błędów medycznych czy niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Jak będą przebiegać szczepienia na COVID-19? Zobacz wideo:

Źródło: x-news

Źródło: TVN24/gov.pl

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
17
Polecamy
Zapisy na szczepienie dla kolejnych roczników.
Czas na osoby w wieku 40 i 41 lat
Zapisy na szczepienie dla kolejnych roczników. Czas na osoby w wieku 40 i 41 lat Dzień Dobry TVN
Szczepienia przeciwko COVID-19.
Już wiadomo, kiedy otrzymają e-skierowania osoby powyżej 18 lat
Szczepienia przeciwko COVID-19. Już wiadomo, kiedy otrzymają e-skierowania osoby powyżej 18 lat Dzień Dobry TVN
Szczepienia przeciw COVID-19.
Jak się zgłosić?
Szczepienia przeciw COVID-19. Jak się zgłosić? TVN zdrowie
Szczepienie na COVID-19 będzie darmowe i dobrowolne.
Kto otrzyma je pierwszy?
Szczepienie na COVID-19 będzie darmowe i dobrowolne. Kto otrzyma je pierwszy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia