Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hydrolat z kocanki – właściwości. Jak przygotować hydrolat z kwiatu kocanki?
menu
Polub nas na Facebooku

Hydrolat z kocanki – właściwości. Jak przygotować hydrolat z kwiatu kocanki?

żółty kwiat kocanki piaskowej

 fotomem / Getty Images 

Kocanka występuje na terenie większości krajów europejskich, także w Turcji i na Syberii. Lubi szczególnie tereny piaszczyste – można spotkać ją na wydmach i nieużytkach. Hydrolat z kocanki zawiera wiele substancji odżywczych, pomocnych w pielęgnacji cery. Jest również przydatny w schorzeniach skóry, które są wynikiem nieprawidłowej przemiany materii. 

Kocanka jest dość mało znanym składnikiem w kosmetyce, co jest dziwne – jest łatwo dostępna, tania i ma szerokie działanie pielęgnacyjne. Oprócz olejku można stosować hydrolat z kwiatu kocanki. Destylacja kwiatu kocanki z pomocą pary wodnej sprawia, że można uzyskać dwie cenne substancje – olejek z kocanki i wodę kocankową (hydrolat).

Hydrolat z kocanki – składniki odżywcze

Kwiat kocanki to przede wszystkim doskonałe źródło flawonoidów. Substancje te pełnią rolę przeciwutleniaczy. Hydrolat z kwiatu kocanki zawiera ich bardzo dużą ilość, a ponadto: garbniki, karotenoidy, kumaryny i olejek eteryczny. W hydrolacie z kocanki znajduje się mnóstwo innych pożytecznych związków. Są to: glukozydy, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Każdy z tych składników ma zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce.

Zobacz film i dowiedz się jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry:

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Hydrolat z kocanki – działanie

Hydrolat z kocanki najlepiej działa na cerę naczynkową. Ma właściwości obkurczające i uszczelniające naczynia krwionośne. Jego używanie wpływa pozytywnie również na cerę wrażliwą i suchą, na której często pojawiają się podrażnienia. Hydrolat z kocanki łagodzi opuchliznę i likwiduje zasinienia. Doskonale sprawdzi się w przypadku kobiet mających problemy z „workami” pod oczami. Woda z kocanki podziała pozytywnie na niedoskonałości skóry w postaci wyprysków. Jej ważną funkcją jest również łagodzenie stanów zapalnych i absorbowanie bakterii i zanieczyszczeń. Działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze wody kocankowej zostało potwierdzone naukowo. Hydrolat z kocanki najlepiej radzi sobie z grzybami, takimi jak Candida albicans i Mycobacterium phlei. Skutecznie likwiduje bakterie Staphyllococcus aureus.

Hydrolat z kwiatu kocanki przyśpiesza odnowę naskórka, przez co rany zabliźniają się i goją się szybciej. Flawonoidy zawarte w kocance działają antyoksydacyjnie. Flawonoidy są związkami, które hamują oksydazy, dzięki czemu nie dopuszczają do powstawania reaktywnych form tlenu. Ciekawy jest fakt, że hydrolat z kocanki doskonale działa na oparzenia słoneczne, natychmiast je łagodzi i sprawia, że skóra szybciej się odbudowuje.

Czytaj takżeCzym jest kocanka piaskowa? Właściwości i zastosowanie rośliny

Hydrolat z kocanki – jak zrobić w domu?

Samodzielne zrobienie hydrolatu z kocanki jest bardzo proste. Wystarczy zaopatrzyć się w kwiaty. Mieszkając na wsi, można zdobyć je za darmo – wystarczy wybrać się na spacer i poszukać. Rosną najczęściej na terenach piaszczystych, na skrajach lasu i przy wiejskich drogach (tych mniej uczęszczanych – polnych). Hydrolat z kocanki można zrobić zarówno ze świeżych, jak i z suszonych kwiatów. Kwiatostan suszony jest dostępny w aptekach i sklepach z organicznymi kosmetykami. Jest niezwykle tani – za 100 g suszu płaci się 4–6 zł.

Składniki:

  1. Dwie łyżki kocanki.
  2. Szklanka gorącej, przegotowanej wody.

Do szklanki wsypuje się kwiaty kocanki, a następnie zalewa się je wrzątkiem. Należy przykryć napar, np. małym talerzykiem, i odczekać, aż się zaparzy, pozostawić do ostygnięcia. Kiedy napar już ostygnie, hydrolat jest gotowy. Można przelać go do buteleczki z atomizerem.

Hydrolat z kwiatu kocanki może być stosowany jako tonik do twarzy lub orzeźwiająca mgiełka. Należy przechowywać go w lodówce, a jego termin przydatności wynosi kilka tygodni. Można dodać go do domowej maseczki, użyć do włosów lub łagodzić nim stany zapalne skóry, skaleczenia lub drobne ranki. Schłodzony w lodówce, działa łagodząco na poparzenia słoneczne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
5
Polecamy
Nagietek lekarski:
moc ukryta w żółtych kwiatach!
Nagietek lekarski: moc ukryta w żółtych kwiatach! Dzień Dobry TVN
Maść arnikowa i tabletki z arniki górskiej – jakie są ich właściwości?
Maść arnikowa i tabletki z arniki górskiej – jakie są ich właściwości? Dzień Dobry TVN
Hydrolat lawendowy – jak robi się wodę lawendową?
Hydrolat lawendowy – jak robi się wodę lawendową? TVN zdrowie
Co to są hydrolaty?
Właściwości i sposób przygotowania wody kwiatowej
Co to są hydrolaty? Właściwości i sposób przygotowania wody kwiatowej TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia