Polub nas na Facebooku
Czytasz: Histerektomia – kiedy jest wykonywana? Jak przebiega rekonwalescencja?
menu
Polub nas na Facebooku

Histerektomia – kiedy jest wykonywana? Jak przebiega rekonwalescencja?

NAN

Fot.: kei907 / stock.adobe.com

Histerektomia jest poważnym zabiegiem, w wyniku którego zostaje usunięta macica. Wykonywana jest, kiedy narządy rodne opanował nowotwór. Dla wielu kobiet operacja jest jednoznaczna z utratą kobiecości, chociaż należy pamiętać, że nie oznacza rezygnacji z normalnego funkcjonowania.

Histerektomia, czyli chirurgiczny zabieg usunięcia macicy, wykonywana jest np. w przypadku wykrycia nowotworu złośliwego w obrębie: szyjki macicy, trzonu macicy, pochwy, jajowodów czy jajników. Wskazaniami są też bardzo silne krwawienia z dróg rodnych, infekcje i pęknięcie macicy, do którego może dojść podczas porodu.

Histerektomia – czy jest konieczna?

Operacja wycięcia macicy jest zabiegiem ratującym życie. Wskazaniem do przeprowadzenia histerektomii, poza zmianami o charakterze złośliwym, są także niektóre przypadki łagodnych nowotworów, jeżeli uciskają one na inne organy i wywołują silne krwawienia. Ponadto wykonuje się ją w sytuacji wykrytych zmian przednowotworowych błony śluzowej macicy.

Niestety dla wielu kobiet zabieg usunięcia macicy oznacza utratę kobiecości i powoduje obawę o spadek jakości życia seksualnego. Jeżeli strach i dyskomfort psychiczny są duże, należy skorzystać z konsultacji psychologa lub seksuologa, który wytłumaczy, że narządy rodne nie wpływają na atrakcyjność kobiety.

Co to jest histerektomia radykalna?

Operacja usunięcia macicy może być przeprowadzana przez rozcięcie powłok brzusznych – jest to najczęściej stosowana metoda, ponieważ umożliwia ocenę również pozostałych narządów, co ma duże znaczenie w przypadku zmian nowotworowych i przednowotworowych. Inne metody to wykonanie zabiegu przez waginę, a także metodą laparoskopową. W zależności od stopnia zaawansowania choroby i rodzaju schorzenia wykonuje się:

  • histerektomię radykalną, która jest koniecznością przy rozległym, czyli zaawansowanym, nowotworze; usunięta zostaje macica wraz z górną częścią pochwy i węzłami chłonnymi znajdującymi się przy miednicy oraz jajniki, jajowody i szyjka macicy; w większości przypadków jest to operacja ratująca życie;
  • histerektomię całkowitą, czyli usunięcie macicy wraz z szyjką macicy, ale z pozostawieniem jajników i jajowodów; w wyniku tego zabiegu nadal występuje u kobiety owulacja, ale bez miesięcznych krwawień;
  • histerektomię całkowitą obustronną, która polega na usunięciu także jajników i jajowodów.

    Histerektomia – powikłania i rekonwalescencja

    Powikłania po histerektomii nie występują często. Wśród tych, do których może dojść, należy wymienić obfite krwawienie podczas samego wykonywania zabiegu czy krwiak, który powstaje w obrębie powłok skórnych. Może też dojść do groźniejszych konsekwencji, którymi są nieprawidłowe połączenie pęcherza z pochwą, uszkodzenie moczowodu, pęcherza moczowego lub jelita. Po operacji może wystąpić nieprawidłowe gojenie się rany, a także niedrożność jelit. Wśród niepożądanych następstw wymienia się również zapalenie płuc.

    Rekonwalescencja po histerektomii trwa około 2 miesięcy, ale nawet do pół roku po jej wykonaniu należy unikać noszenia ciężarów i pracy fizycznej. Przy zachowaniu jajników nie będzie występowało krwawienie, ale przez owulację nie dojdzie do przedwczesnej menopauzy. Przy bardziej zaawansowanym zabiegu, który wymaga usunięcia również jajników i jajowodów, w szybkim czasie będzie odczuwany dyskomfort w związku z klimakterium. W takich przypadkach bezpośrednio po operacji proponowana jest zastępcza terapia hormonalna. Wyjątkiem jest sytuacja, w której poddana zabiegowi kobieta jest już po klimakterium, ponieważ jej jajniki nie produkują już hormonów.

    Histerektomia a współżycie

    Jednym z zagadnień nurtujących kobiety, które czekają na zabieg, jest zależność między histerektomią a współżyciem seksualnym. Wiele z nich odczuwa obawę, że wraz z utratą narządów rodnych nie będą już odczuwać zadowolenia z życia intymnego. W takich sytuacjach bardzo ważne jest wsparcie partnera i świadomość, że kobieta może nadal czerpać przyjemność z seksu przez stymulację receptorów w obrębie pochwy, ewentualnie szyjki macicy. 

    Do orgazmu może prowadzić stymulacja warg sromowych czy łechtaczki. Po usunięciu jajników największym problemem jest zahamowanie wytwarzania androgenów, które są hormonami odpowiedzialnymi za popęd seksualny. Jednak medycyna radzi sobie również z tym problemem, proponując uzupełnienie braków odpowiednimi lekami. U kobiet po histerektomii może wystąpić problem z suchością pochwy, ale ten dyskomfort eliminują dostępne na rynku żele intymne. Chociaż może wydawać się to nieprawdopodobne, to u części kobiet po przeprowadzeniu operacji usunięcia macicy zadowolenie z seksu wzrasta.

    Należy pamiętać, że wszelkie obawy przed operacją można rozwiać poprzez rozmowę z lekarzem, który odpowie na każde pytanie. Najgorszy w tej sytuacji jest niepotrzebny wstyd i skrywany strach.

    Jakimi metoda wykonuje się zabieg histerektomii?

    Rekonwalescencja w dużej mierze zależy od tego jaką metodą operacja zostanie wykonana. Lekarze mogą wybierać spośród trzech metod operacji.

    • Technologia klasyczna, która polega na pełnym otwarciu powłok brzusznych.
    • Technologia laparoskopowa, która polega na wykonaniu kilku otworów w jamie brzusznej.
    • Technologia waginalna. Przy wykorzystaniu tej metody pacjentka jest w stanie wyjść ze szpitala w 24 h. po zabiegu.

    Jest to technika najlepsza dla pacjentki, najmniej bólowa, szybciej wraca się do zdrowia, operacja nie zostawia blizn – mówi prof. Rafał Stojko, spec. ginekologii i położnictwa, spec. ginekologii onkologicznej.

    Jakie są przeciwwskazania do wykonania histerektomii technologią waginalną? dowiesz się tego z filmu.

    Zobacz film: Histerektomia (usunięcie macicy) - kiedy i jakimi metodami wykonuje się zabieg?

    źródło: 36,6

    Czy artykuł okazał się pomocny?
    Tak Nie
    215
    18
    Polecamy
    Leczenie operacyjne mięśniaków macicy oraz jego powikłania.
Metody zabiegowe
    Leczenie operacyjne mięśniaków macicy oraz jego powikłania. Metody zabiegowe TVN zdrowie
    Histerektomia - kobieca operacja niezbędna w chorobie onkologicznej
    Histerektomia - kobieca operacja niezbędna w chorobie onkologicznej Dzień Dobry TVN
    Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
    Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
    Usuwanie polipa szyjki macicy:
zabieg, powikłania, zalecenia
    Usuwanie polipa szyjki macicy: zabieg, powikłania, zalecenia TVN zdrowie
    Komentarze (2)
    Ola
    do "przecięta": cześć, jestem przykładem kobiety która jest po raku szyjki macicy, moją radykalną histerektomię 3 lata temu przeprowadzono laparoskopowo, przed operacją moja lekarka uprzedzała mnie, że jeśli nie da rady to będę miała cięcie natomiast udało się, operacja trwała ponad 5 godzin; po takiej operacji (usunięcie nawet okolicznych węzłów chłonnych) szybciej doszłam do sił. Mogłabym pisać i pisać. Jestem z Wrocławia i nie ja jedna miałam właśnie w ten sposób przeprowadzoną radykalną. Jeśli miałaś operacją z uwagi na raka to życzę spokojnego powrotu do zdrowia i nie możesz zrezygnować z kontroli, nadal cytologia itp. Trzymaj się, z każdym dniem będzie lepiej.
    Czytaj całość
    "przecięta "
    Chciałabym odnieś się do wypowiedzi z filmiku 36.6 odnośnie metod wykonywania histerektomii.
    Mieszkam w jednym z największych w kraju ośrodków akademickich gdzie przez pół roku szukałam możliwości wykonania usunięcia macicy z jajnikami metodą inną niż " tradycyjne cięcie"- niestety nieskutecznie. Znalazłam jeden szpital wykonujący 'przez pochwę"ale tylko pacjentkom z nowotworem .Ja szczęśliwie nie mam jeszcze komórek nowotworowych ...pozostała mi metoda tradycyjna . Pisząc to siedzę z zszytym od pachwiny do pachwiny brzuchem /operacja tydzięń temu/ zastanawiam się jak można mówić takie bzdury ,że można taki szpital znaleź ???? to niby gdzie ? w Koziej Wólce. W naszym kraju to te metody "cywilizowane ' stanowią namiastkę tego coby się chciało? ale mówić można bo to nie boli ...a ludziska będą szukać.....
    Czytaj całość
    Nie przegap
    Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
    Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
    Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
    Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
    Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
    Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
    Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
    Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
    Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia