Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grzybica potnicowa stóp – objawy, przyczyny i leczenie

Grzybica potnicowa stóp – objawy, przyczyny i leczenie

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kobieta siedzi na podłodze i trzyma się za bosą stopę.

Fot. spukkato / Getty Images

Grzybica potnicowa stóp może być leczona lekami do stosowania miejscowego, jak i ogólnego. Wszystko zależy od rozległości objawów. Zdarza się grzybica potnicowa skóry rąk, choć jest ona zdecydowanie rzadsza.

Grzybica potnicowa jest zakażeniem polegającym na występowaniu rozsianych pęcherzyków, szczególnie na skórze stóp, po okresie bezobjawowym. Zmiany lokalizują się głównie na brzegach stóp i podeszwie. Mogą rozwinąć się również na dłoniach. Jest to choroba zakaźna wywołana przez grzyby, a najbardziej sprzyjające warunki ich rozwoju to ciepło i wilgoć. Czasami wystarczy stosowanie miejscowych preparatów, innym razem konieczne jest wdrożenie leczenia ogólnego. Ponadto bardzo ważna jest profilaktyka grzybicy potnicowej.

Czym charakteryzuje się grzybica stóp i paznokci? Skąd się bierze i jak ją samemu rozpoznać? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Grzybica stóp i paznokci. Źródło: 36,6

Grzybica potnicowa stóp – przyczyny

Absolutnie nie należy kojarzyć grzybicy potnicowej z brakiem higieny osobistej. Im bardziej restrykcyjna jest higiena, tym występuje większe prawdopodobieństwo niszczenia naturalnej flory bakteryjnej powłok skóry, co z kolei stanowi wrota inwazji dla zakażeń grzybiczych. Przyczyną powstawania grzybicy potnicowej są warunki sprzyjające rozwojowi grzybów, czyli wilgoć i ciepło. Ponadto na wzrost ryzyka zakażenia grzybiczego nakładają się wszystkie stany związane z zaburzeniem naturalnej odporności organizmu. Bardzo często są to choroby przewlekłe, jak cukrzyca, choroby wymagające stałego przyjmowania antybiotyków lub glikokortykosteroidów, zakażenia wirusem HIV, nowotwory, niedoczynność tarczycy.

Kiedy powstają warunki sprzyjające inwazji grzyba, musi dojść też do sytuacji, że zostanie on przeniesiony na podatny na zakażenie organizm. Grzyby rozpowszechnione są w całym środowisku. Z dużą łatwością można zakazić się nimi podczas korzystania z ręczników czy przyborów toaletowych. Grzybica potnicowa stóp może rozwinąć się u osób uczęszczających regularnie na baseny, sauny bądź siłownie. Mimo że większość ośrodków stara się utrzymać wysokie standardy higieniczne, to jednak trudne jest całkowite usunięcie czynników ryzyka. Wybierając siłownię, warto zwrócić uwagę, czy dostępne są dozowniki zawierające płyn do dezynfekcji sprzętu po ćwiczeniach. Osoby korzystające z usług gabinetu kosmetycznego powinny dowiedzieć się, czy dany gabinet przestrzega zasad higieny i dezynfekcji, korzysta m.in. ze sprzętu jednorazowego użytku. Nie powinno się również przymierzać boso butów w sklepach obuwniczych czy stosować zbyt ciasnego obuwia upośledzającego przepływ krwi, sprzyjającego urazom, a tym samym przyczyniającego się do rozwoju zakażeń.

Objawy grzybicy potnicowej stóp

Najczęściej grzybica potnicowa obejmuje stopy. Początkowo choroba nie ma charakterystycznych objawów. Pojawiają się pęcherzyki na podeszwie lub brzegu stopy. Jest to najczęstsza forma choroby. Nie można jednak wykluczyć pojawienia się grzybicy potnicowej na rękach. Początkowo choroba może nie dawać objawów, jednak w dalszej kolejności zmiany skórne zlewają się, pękają i tworzą różnego typu owrzodzenia czy nadżerki.

Zdarza się, że grzybica stóp współistnieje z grzybicą paznokci. To z kolei powoduje powstawanie na paznokciach przebarwień. Stają się one łamliwe, kruche, rozdwajają się. Dodatkowe objawy towarzyszące grzybicy potnicowej to obecność wyprysków na stopach czy łuszczycy paznokci.

Leczenie grzybicy potnicowej

W zależności od objawów, leczenie ogranicza się do stosowania preparatów miejscowych lub konieczne jest wdrożenie leczenia ogólnego. Najczęściej jednak doskonale sprawdzają się maści lub kremy przeciwgrzybicze. Leczenie domowe grzybicy potnicowej obejmuje właściwą higienę połączoną z zadbaniem o to, by warunki na skórze nie sprzyjały grzybom. Konieczne jest więc właściwe osuszanie skóry ręcznikami, noszenie skarpet i butów pozwalających na wietrzenie stopy. Można również profilaktycznie stosować dezodoranty do stóp, które pomagają utrzymać suche warunki na stopie, jak również różnego rodzaju talki czy pudry wysuszające miejscowo stopę i działające przeciwgrzybiczo.

Jak leczyć grzybicę paznokci? Czy można przyspieszyć terapię? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Grzybica paznokci - jak ją leczyć? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Więcej na temat
Grzybica języka – przyczyny, objawy, sposoby leczenia 
Grzybica języka – przyczyny, objawy, sposoby leczenia 
Upławy w ciąży - co mogą oznaczać brązowe, żółte lub białe upławy? Przyczyny
Upławy w ciąży - co mogą oznaczać brązowe, żółte lub białe upławy? Przyczyny
Choroby zakaźne skóry o podłożu bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym
Choroby zakaźne skóry o podłożu bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym
Czym jest grzybica warg sromowych? Objawy, przyczyny i leczenie choroby
Czym jest grzybica warg sromowych? Objawy, przyczyny i leczenie choroby
Komentarze (0)
Nie przegap
Nasiona chia – właściwości i kalorie. Jakie przepisy z szałwii hiszpańskiej? 
Nasiona chia – właściwości i kalorie. Jakie przepisy z szałwii hiszpańskiej? 
Fibromialgia – co to za choroba? Czy można z nią skutecznie walczyć?
Fibromialgia – co to za choroba? Czy można z nią skutecznie walczyć?
Siemię lniane - na zapalenie, chorobę wrzodową i refluks żołądka. Jak przygotować siemię lniane na żołądek?
Siemię lniane - na zapalenie, chorobę wrzodową i refluks żołądka. Jak przygotować siemię lniane na żołądek?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Rodzaje smogu - smog londyński i smog typu Los Angeles
Rodzaje smogu - smog londyński i smog typu Los Angeles Materiał sponsorowany
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy Materiał sponsorowany