Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grzybica potnicowa stóp – objawy, przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Grzybica potnicowa stóp – objawy, przyczyny i leczenie

Kobieta siedzi na podłodze i trzyma się za bosą stopę.

Fot. spukkato / Getty Images

Grzybica potnicowa stóp może być leczona lekami do stosowania miejscowego, jak i ogólnego. Wszystko zależy od rozległości objawów. Zdarza się grzybica potnicowa skóry rąk, choć jest ona zdecydowanie rzadsza.

Grzybica potnicowa jest zakażeniem polegającym na występowaniu rozsianych pęcherzyków, szczególnie na skórze stóp, po okresie bezobjawowym. Zmiany lokalizują się głównie na brzegach stóp i podeszwie. Mogą rozwinąć się również na dłoniach. Jest to choroba zakaźna wywołana przez grzyby, a najbardziej sprzyjające warunki ich rozwoju to ciepło i wilgoć. Czasami wystarczy stosowanie miejscowych preparatów, innym razem konieczne jest wdrożenie leczenia ogólnego. Ponadto bardzo ważna jest profilaktyka grzybicy potnicowej.

Czym charakteryzuje się grzybica stóp i paznokci? Skąd się bierze i jak ją samemu rozpoznać? Odpowiedź na filmie:

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Zobacz film: Grzybica stóp i paznokci. Źródło: 36,6

Grzybica potnicowa stóp – przyczyny

Absolutnie nie należy kojarzyć grzybicy potnicowej z brakiem higieny osobistej. Im bardziej restrykcyjna jest higiena, tym występuje większe prawdopodobieństwo niszczenia naturalnej flory bakteryjnej powłok skóry, co z kolei stanowi wrota inwazji dla zakażeń grzybiczych. Przyczyną powstawania grzybicy potnicowej są warunki sprzyjające rozwojowi grzybów, czyli wilgoć i ciepło. Ponadto na wzrost ryzyka zakażenia grzybiczego nakładają się wszystkie stany związane z zaburzeniem naturalnej odporności organizmu. Bardzo często są to choroby przewlekłe, jak cukrzyca, choroby wymagające stałego przyjmowania antybiotyków lub glikokortykosteroidów, zakażenia wirusem HIV, nowotwory, niedoczynność tarczycy.

Kiedy powstają warunki sprzyjające inwazji grzyba, musi dojść też do sytuacji, że zostanie on przeniesiony na podatny na zakażenie organizm. Grzyby rozpowszechnione są w całym środowisku. Z dużą łatwością można zakazić się nimi podczas korzystania z ręczników czy przyborów toaletowych. Grzybica potnicowa stóp może rozwinąć się u osób uczęszczających regularnie na baseny, sauny bądź siłownie. Mimo że większość ośrodków stara się utrzymać wysokie standardy higieniczne, to jednak trudne jest całkowite usunięcie czynników ryzyka. Wybierając siłownię, warto zwrócić uwagę, czy dostępne są dozowniki zawierające płyn do dezynfekcji sprzętu po ćwiczeniach. Osoby korzystające z usług gabinetu kosmetycznego powinny dowiedzieć się, czy dany gabinet przestrzega zasad higieny i dezynfekcji, korzysta m.in. ze sprzętu jednorazowego użytku. Nie powinno się również przymierzać boso butów w sklepach obuwniczych czy stosować zbyt ciasnego obuwia upośledzającego przepływ krwi, sprzyjającego urazom, a tym samym przyczyniającego się do rozwoju zakażeń.

Objawy grzybicy potnicowej stóp

Najczęściej grzybica potnicowa obejmuje stopy. Początkowo choroba nie ma charakterystycznych objawów. Pojawiają się pęcherzyki na podeszwie lub brzegu stopy. Jest to najczęstsza forma choroby. Nie można jednak wykluczyć pojawienia się grzybicy potnicowej na rękach. Początkowo choroba może nie dawać objawów, jednak w dalszej kolejności zmiany skórne zlewają się, pękają i tworzą różnego typu owrzodzenia czy nadżerki.

Zdarza się, że grzybica stóp współistnieje z grzybicą paznokci. To z kolei powoduje powstawanie na paznokciach przebarwień. Stają się one łamliwe, kruche, rozdwajają się. Dodatkowe objawy towarzyszące grzybicy potnicowej to obecność wyprysków na stopach czy łuszczycy paznokci.

Leczenie grzybicy potnicowej

W zależności od objawów, leczenie ogranicza się do stosowania preparatów miejscowych lub konieczne jest wdrożenie leczenia ogólnego. Najczęściej jednak doskonale sprawdzają się maści lub kremy przeciwgrzybicze. Leczenie domowe grzybicy potnicowej obejmuje właściwą higienę połączoną z zadbaniem o to, by warunki na skórze nie sprzyjały grzybom. Konieczne jest więc właściwe osuszanie skóry ręcznikami, noszenie skarpet i butów pozwalających na wietrzenie stopy. Można również profilaktycznie stosować dezodoranty do stóp, które pomagają utrzymać suche warunki na stopie, jak również różnego rodzaju talki czy pudry wysuszające miejscowo stopę i działające przeciwgrzybiczo.

Jak leczyć grzybicę paznokci? Czy można przyspieszyć terapię? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Grzybica paznokci - jak ją leczyć? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
5
Polecamy
Swędzące stopy – objaw grzybicy stóp.
Przyczyny i leczenie
Swędzące stopy – objaw grzybicy stóp. Przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Czym jest stopa atlety?
Objawy, przyczyny i sposoby leczenia grzybicy stóp
Czym jest stopa atlety? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia grzybicy stóp TVN zdrowie
Jak radzić sobie z grzybicą paznokci?
Leczenie, domowe sposoby
Jak radzić sobie z grzybicą paznokci? Leczenie, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Jakie powinny być buty dla cukrzyków?
Jakie powinny być buty dla cukrzyków? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?