Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grota solna – przeciwwskazania i właściwości. Jak się ubrać do groty?
menu
Polub nas na Facebooku

Grota solna – przeciwwskazania i właściwości. Jak się ubrać do groty?

grota solna

Fot.: kzenon / Getty Images

Grota solna to specjalne pomieszczenie, w którym wykorzystuje się różne formy soli morskiej. W efekcie powstaje tam środowisko nasycone cennymi mikroelementami i pierwiastkami śladowymi, wskazane dla osób znerwicowanych czy cierpiących na różne schorzenia, zwłaszcza układu oddechowego.

Grota solna wykorzystuje właściwości soli, które już w połowie XIX w. odkrył Feliks Boczkowski, sprawujący funkcję lekarza salinarnego w kopalni soli w Wieliczce. Z jego badań przeprowadzanych wśród pracujących tam górników wynikało, że specyficzny mikroklimat pozytywnie wpływa szczególnie na układ oddechowy.

W następnych dziesięcioleciach nastąpił rozkwit haloterapii, czyli formy leczenia uzdrowiskowego, wykorzystującego sól do kąpieli, inhalacji czy płukanek. W Niemczech czy Austrii bardzo popularne stało się tworzenie tzw. grot solnych, które w ostatnich latach masowo powstają również w Polsce. Ściany tych obiektów, imitujących zazwyczaj naturalne jaskinie, są wyłożone blokami, cegłami lub tzw. kruchami, czyli różnej wielkości bryłkami solnymi pochodzącymi z Morza Czarnego, Bałtyckiego lub Martwego, ale także kopalni w Kłodawie czy Wieliczce. Specjalne systemy podgrzewania i wentylacji powodują, że sól paruje, jonizując ujemnie powietrze oraz nasycając je cennymi dla zdrowia biopierwiastkami.

Jak się ubrać do groty solnej?

W każdej grocie solnej obowiązuje indywidualny regulamin, jednak w większości z nich zasady są podobne. Wskazany jest strój kąpielowy lub sportowy, który powinien być przede wszystkim wygodny, pozwalający na relaks i wyciszenie. Do groty solnej należy wchodzić w białych skarpetkach. Ze względów higienicznych wskazane jest też zabranie czystego ręcznika. Przed wizytą w takim miejscu nie zaleca się używania zbyt intensywnych kosmetyków, np. perfum czy dezodorantów.

Grota solna – przeciwwskazania

Przeciwwskazań do wizyty w grocie solnej nie ma zbyt dużo, jednak opinię lekarza powinny zasięgnąć osoby, które zmagają się z:

 • klaustrofobią;
 • nadczynnością tarczycy;
 • chorobami nowotworowymi w zaawansowanym stadium;
 • gruźlicą;
 • alergią na jod;
 • ostrą wirusową infekcją oddechową z wysoką gorączką;
 • chroniczną niewydolnością wieńcową;
 • ostrymi i przewlekłymi chorobami nerek;
 • odmrożeniem, wychłodzeniem organizmu;
 • zaburzeniami czucia;
 • uszkodzeniami skóry;
 • stanami zapalnymi pęcherza moczowego.

Grota solna – właściwości

Właściwości groty solnej wynikają przede wszystkim z powstającego w tym pomieszczeniu mikroklimatu, wpływającego korzystnie na samopoczucie i działającego leczniczo na wiele schorzeń. Dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów wentylacji, ogrzewania i nawilżania powietrze w grocie solnej ma korzystną dla organizmu człowieka ujemną jonizację, odpowiednią wilgotność. Nasycone jest cennymi związkami jodu, magnezu, wapnia, potasu, sodu czy bromu.

Jak działa układ oddechowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Warunki w tych obiektach są porównywane z mikroklimatem panującym nad morzem, choć np. stężenie jodu w grocie solnej bywa nawet wyższe niż nad Bałtykiem w czasie sztormu. Zalety groty solnej sprawiają, że wizyty tam są zalecane osobom: z chorobami dróg oddechowych, płuc i oskrzeli (np. astmą oskrzelową, ostrym i nawracającym nieżytem oskrzeli, przewlekłym zapaleniem płuc, pylicą płuc, przewlekłym nieżytem nosa, gardła i krtani, katarem siennym), schorzeniami sercowo-naczyniowymi (niewydolnością krążenia, nadciśnieniem), problemami z przewodem pokarmowym (chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, nieżytem żołądka, zapaleniem jelita grubego) czy schorzeniami dermatologicznymi (łuszczycą, trądzikiem, egzemą, zapaleniem skóry).

Pozytywne działanie groty solnej obserwuje się ponadto u osób cierpiących z powodu alergii i uczuleń, nadwagi, niedoczynności tarczycy oraz nerwic i stanów nerwicowych wywołanych przewlekłymi chorobami, przemęczeniem czy niedoborem mikroelementów.

Grota solna w ciąży

Kobiety w ciąży mogą odwiedzać grotę solną, jednak powinny to najpierw skonsultować z lekarzem. Pobyt w takim miejscu nie jest bowiem wskazany w przypadku ciąży zagrożonej lub zaburzeń funkcji tarczycy. W innych sytuacjach raczej nie istnieją przeciwwskazania, a specyficzny mikroklimat panujący w grocie solnej może nawet poprawiać odporność organizmu, bardzo potrzebną kobiecie spodziewającej się dziecka. Uwalniające się w powietrzu pierwiastki obniżają ciśnienie, a sól pochłania nadmiar wody z opuchniętych w ciąży kończyn.

Grota solna jest wskazana dla dzieci, szczególnie wtedy, gdy często dopadają je przeziębienia i problemy z układem oddechowym. Nie ma granicy wieku dla osób odwiedzających tego typu miejsca, choć małe dzieci powinny tam przebywać pod opieką dorosłych.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
186
6
Polecamy
Jak działa grota solna?
Właściwości i przeciwwskazania
Jak działa grota solna? Właściwości i przeciwwskazania Dzień Dobry TVN
Lukrecja - właściwości i działanie.
Korzeń lukrecji w ciąży
Lukrecja - właściwości i działanie. Korzeń lukrecji w ciąży Dzień Dobry TVN
Tężnia solankowa – zalety i przeciwwskazania.
Tężnia w domu
Tężnia solankowa – zalety i przeciwwskazania. Tężnia w domu TVN zdrowie
Co to są solanki?
Dobroczynne działanie wód solankowych
Co to są solanki? Dobroczynne działanie wód solankowych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie