Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grelina i leptyna – hormony głodu i sytości a walka z otyłością
menu
Polub nas na Facebooku

Grelina i leptyna – hormony głodu i sytości a walka z otyłością

otyłość

Fo: Digital Vision. / gettyimages.com

Grelina i leptyna są hormonami, które odgrywają ważną rolę w metabolizmie, głównie węglowodanów i lipidów. Niedobór snu wpływa na wzrost wydzielania tych hormonów, dlatego też osoby z niedoborami snu mają większą tendencję do otyłości.

Grelina i leptyna to bardzo ważne hormony odgrywające rolę w metabolizmie węglowodanów i lipidów. Pierwszy określany jest mianem hormonu głodu, drugi hormonem sytości. Jak więc można się domyślić, zaburzenia ich wydzielania mają istotny wpływ na proces odchudzania czy rozwoju otyłości.

Grelina – charakterystyka hormonu głodu

Grelina jest hormonem produkowanym przede wszystkim przez komórki okładzinowe żołądka. Częściowo również obserwuje się minimalne wydzielanie tego hormonu w przysadce mózgowej, podwzgórzu, a także w wielu narządach. Na jej wydzielanie wpływają stan odżywienia, rodzaj stosowanej diety, styl życia, poziom glukozy we krwi, a także stopień pobudzenia przywspółczulnego układu nerwowego.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Czy otyłość to choroba? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Otyłość to choroba. Skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Grelina wydzielana jest w określonym rytmie dobowym. Przede wszystkim w godzinach nocnych, między 22 a 4. Poziom tego hormonu wzrasta również przed posiłkiem i w okresach głodówki. Dlatego też niskie stężenia obserwowane są u osób odchudzających się, chorujących na anoreksję, bulimię, ciężkie choroby wyniszczające organizm. Najniższe stężenia występują od godziny do dwóch godzin po posiłku. Poziom greliny spada przede wszystkim w odpowiedzi na spożycie posiłku bogatego w węglowodany, a w mniejszym stopniu na białka i tłuszcze.

Stężenie greliny zależy od poziomu glukozy i insuliny we krwi, a także od aktywności fizycznej. Okazuje się, że osoby aktywne i ćwiczące regularnie mają niższy poziom tego hormonu niż osoby niećwiczące. Ponadto istnieje zależność pomiędzy stresem a poziomem greliny we krwi, a także poziomem greliny a wskaźnikiem masy ciała. Im wyższy stres lub niższy wskaźnik masy ciała, tym wyższy poziom greliny we krwi.

Grelina a metabolizm

Grelina uwrażliwia neurony ośrodkowe i obwodowe na glukozę, co wpływa na zwiększony wychwyt glukozy. Zwiększa produkcję hormonów stresu, jak kortyzol czy adrenalina. Wpływa na wzrost poziomu glukagonu, czyli wspomaga proces glukoneogenezy. Obniża również poziom wydzielanej insuliny. Grelina wpływa na zwiększenie lipogenezy w organizmie. Działa niekorzystnie na gospodarkę lipidową, ponieważ hamuje wydzielanie adiponektyny, która z kolei obniża poziom triglicerydów czy cholesterolu.

Co to jest leptyna?

Leptyna jest tzw. hormonem sytości. Wytwarzają ją niektóre komórki tkanki tłuszczowej. Określana jest inaczej hormonem anoreksygennym. W zależności od ilości tkanki tłuszczowej i wielkości komórek tłuszczowych zmienia się poziom leptyny w organizmie. Poziom tego hormonu wzrasta przy posiłku, a spada podczas głodówki. Mogłoby się wydawać, że osoby otyłe, spożywające wiele posiłków, wydzielają duże ilości tego hormony. Jednak okazuje się, że w otyłości dochodzi do hamowania i oporności działania leptyny w organizmie.

Co łączy otyłość z nowotworami? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Czy otyłość może prowadzić do rozwoju nowotworu? Źródło: 36,6.

Leptyna a metabolizm

Leptyna uwrażliwia tkanki na insulinę. W przeciwieństwie do greliny, hamuje glukoneogenezę w wątrobie. To z kolei powoduje obniżanie poziomu cukru we krwi. Hamuje też lipogenezę, a stymuluje proces rozkładu lipidów, czyli lipolizę.

Leptyna i grelina a odchudzanie

Leptyna jest hormonem informującym ośrodkowy układ, że człowiek jest syty. Dlatego też nie ma on ochoty na dodatkowe przekąski po posiłku. Im mniej jest tego hormonu, tym słabiej organizm reaguje na informację, że jest najedzony. Z kolei większa ilość leptyny w układzie krążenia poprawia efekty odchudzania. Niestety, osoby z nadmiarem masy ciała z czasem uodparniają się na działanie leptyny. Dlatego też odczuwają one głód z większą częstotliwością i nasileniem. Na niedobór leptyny wpływa również niedobór snu. Im bardziej człowiek jest niewyspany, tym mniej odczuwa działanie hormonu sytości. Dlatego też niedobory snu przyczyniają się do rozwoju otyłości. Grelina natomiast wysyła do mózgu informację o tym, że powinno się coś zjeść. Wyższy poziom greliny wpływa na to, że więcej człowiek jest w stanie zjeść. Jej poziom spada po posiłku, ale również po wysiłku fizycznym. Dlatego też osoby odżywiające się i ćwiczące regularnie nie mają nagłych napadów głodu. Poziom greliny wzrasta również przy niedoborach snu czy pod wpływem silnego stresu. Stąd osoby zestresowane, z niedoborami snu częściej tyją.

Jak wygląda leczenie otyłości? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak wygląda leczenie otyłości? Źródło: Klinika urody.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
2
Polecamy
Leptyna – hormon sytości:
źródła, mechanizm działania, wpływ na masę ciała 
Leptyna – hormon sytości: źródła, mechanizm działania, wpływ na masę ciała  TVN zdrowie
Sposoby na zbadanie i obniżenie poziomu hormonów stresu
Sposoby na zbadanie i obniżenie poziomu hormonów stresu Dzień Dobry TVN
Dzieci jedzą za dużo cukru!
Jak karmić dziecko tanio i zdrowo?
Dzieci jedzą za dużo cukru! Jak karmić dziecko tanio i zdrowo? Dzień Dobry TVN
Adiponektyna – czym jest i jaką funkcję pełni w organizmie?
Adiponektyna – czym jest i jaką funkcję pełni w organizmie? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Jaga79
Zanim zaczęłam pracować na własny rachunek i byłam jeszcze na tzw. etacie zajadałam stres i strasznie wtedy przytyłam. Długo nie mogłam sobie z tym poradzić, w końcu poszłam na terapie, przewróciłam swoje życie do góry nogami i znowu czuję się dobrze we własnej skórze.
Czytaj całość
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?