Polub nas na Facebooku
Czytasz: Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
menu
Polub nas na Facebooku

Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki

Kobieta, która ma gorączkę

Fot: demaerre / gettyimages.com

Gorączka a karmienie piersią to skomplikowana relacja ze względu na ograniczone w tym czasie możliwości stosowania leków. Najbezpieczniejsze są naturalne metody zbijania podwyższonej temperatury ciała, takie jak napar z lipy, zimne okłady na czoło i chłodzące kąpiele.

Gorączka a karmienie piersią, mimo że stanowi trudną zależność, jeśli chodzi o możliwości zbicia wysokiej temperatury ciała, to nie powinna być powodem do rezygnacji z naturalnego karmienia. Podwyższoną temperaturę można obniżyć bez szkody dla dziecka. W tym celu można sięgnąć po leki o działaniu przeciwgorączkowym, takie jak paracetamol lub ibuprofen, a jeśli gorączka nie ustępuje po 3 dniach należy zgłosić się na wizytę do lekarza. Zaleca się stosowanie minimalnej skutecznej dawki leku. Karmiąca kobieta może wspomagać się też domowymi sposobami.

Gorączka a karmienie – czy powinno się przystawiać dziecko do piersi?

Gorączka a karmienie piersią to dość skomplikowana sytuacja z racji ograniczonych możliwości terapeutycznych w tym czasie, ale podwyższona temperatura ciała nie stanowi wskazania do zaprzestania naturalnego karmienia dziecka. Mitem zatem jest często przytaczana w internecie informacja, jakoby gorączka przekraczająca 38 °C była podstawą do rezygnacji z karmienia. Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka w pierwszych miesiącach życia. Gorączkująca kobieta dostarcza dziecku wraz z mlekiem specjalne przeciwciała chroniące je przed zakażeniem chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Zobacz film: Czy powinniśmy zbijać gorączkę? Źródło: 36,6.

Gorączka a karmienie piersią – zasady przyjmowania leków

Zanim matka karmiąca piersią zacznie się zastanawiać, jakie leki można zażywać w przypadku gorączki, powinna pamiętać, żeby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który wyjaśni potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem danego medykamentu. Na ulotkach dołączanych do leków przeciwgorączkowych znajduje się informacja o możliwości zażywania danego środka w czasie karmienia piersią. W przypadku jego szkodliwego działania widnieje przykładowe ostrzeżenie „Nie stosować w okresie laktacji”. Ważną kwestią jest czas zażywania leków podczas karmienia piersią. Należy go zsynchronizować z karmieniem dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest powstrzymywanie się od karmienia w ciągu 30 minut do 1,5 godziny po zażyciu leku. W tym czasie większość środków uzyskuje najwyższe stężenie we krwi i mleku, przy czym nie każdy lek przechodzi do mleka. Specjaliści radzą, aby stosować leki zaraz po nakarmieniu dziecka, co pozwoli na zachowanie przerwy przed kolejnym przystawieniem go do piersi. Spis możliwych do stosowania w czasie laktacji leków przeciwgorączkowych dostępny jest na stronie internetowej Centrum Nauki o Laktacji – „Laktacyjny Leksykon Leków”.

Gorączka a karmienie piersią – jakie leki można zażywać?

Leki przeciwgorączkowe powinno się przyjmować wyłącznie w przypadku, gdy naprawdę istnieje taka konieczność. W przypadku zaistnienia zależności gorączka a karmienie piersią bezpiecznie stosować można paracetamol bądź ibuprofen. Ten pierwszy jest wydzielany do mleka kobiet karmiących piersią w ilościach niemających znaczenia klinicznego. Działanie przeciwgorączkowe paracetamolu związane jest z jego wpływem na ośrodek termoregulacji oraz rozszerzaniem skórnych naczyń krwionośnych, co skutkuje zwiększeniem wydzielania potu i w konsekwencji łatwiejszym oddawaniem ciepła. Standardowe leki dostępne w aptece bez recepty, znane jako OTC, w jednej tabletce zawierają 500 mg paracetamolu. Powinno się go stosować w dawce do 4 g na dobę (dawkę 1 g można powtarzać co 6 godziny). Jeśli chodzi o ibuprofen, nie są znane przypadki wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią przy jego krótkotrwałym stosowaniu w małych dawkach. Powinno się go zażywać w jednorazowej dawce 200–400 mg, którą można powtórzyć po 6–8 godzinach. Należy pamiętać, aby nie przekraczać 1200 mg na dobę. Z kolei nie powinno się przyjmować piramidonu i aspiryny, czyli pochodnych kwasu salicylowego. Dodatkowo niewskazane jest zażywanie indometacyny i pyralginy, która przenika do pokarmu i może powodować uszkodzenie szpiku kostnego u dziecka.

Zobacz film: Który termometr do mierzenia temperatury ciała powinniśmy wybrać? Źródło: 36,6.

Wysoka gorączka a karmienie piersią – domowe sposoby zbicia temperatury

W sytuacji wystąpienia wysokiej gorączki podczas karmienia piersią pomocne okazać się mogą domowe sposoby zbicia temperatury. Karmiąca kobieta powinna mieć zapewniony w tym czasie sen i odpoczynek. Warto skierować się do bliskich osób o pomoc w opiece nad dzieckiem. Odpoczynek pozwala szybciej wrócić do dobrej formy. Pozytywne działanie wykazuje herbata malinowa z dodatkiem miodu i cytryny, napar z lipy, kwiatu wiązówki, czarnego bzu, dzikiej róży oraz ciepłe mleko z miodem. Zadbać należy o odpowiednie nawodnienie organizmu, gdyż podwyższona temperatura ciała jest stanem predysponującym do nadmiernej utraty wody. Warto zatem spożywać co najmniej 3-4 l płynów dziennie, a najlepiej niegazowanej wody mineralnej w temperaturze pokojowej. Na stan podgorączkowy lub niewysoką gorączkę pomogą zimne okłady na czoło i łydki. Skuteczne działanie wykazuje także chłodząca kąpiel lub prysznic, przy czym należy pamiętać, aby temperatura wody była niższa od temperatury ciała o maksymalnie o 2–3ºC. Jeśli podjęte na własną rękę działania nie okażą się skuteczne, konieczna będzie konsultacja u specjalisty. Karmiąca piersią powinna zgłosić się do lekarza, gdy gorączka przekracza 38,5–39ºC lub nie mija po 2–3 dniach.

Gorączka a karmienie piersią – porady Hafija

Co robić, gdy wystąpi relacja gorączka a karmienie piersią, a także wiele innych porad można znaleźć na blogu o nazwie Hafija. Informacje tam zawarte stanowią kompendium wiedzy na temat karmienia piersią i rodzicielstwie, napisane w łatwy do przyswojenia sposób.

Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Bibliografia:

1. Szałek E., Grześkowiak E., Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwbakteryjnych w okresie laktacji, „Farmacja Współczesna”, 2008, 1, s. 218-221.

2. Kamińska E., Stosowanie leków a karmienie piersią, „Pediatria po Dyplomie”, 2011, 15(6), s. 77-85.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
3
Polecamy
Ibuprofen a karmienie piersią – czy można go bezpiecznie stosować?
Ibuprofen a karmienie piersią – czy można go bezpiecznie stosować? TVN zdrowie
Przeziębienie a karmienie piersią – domowe sposoby leczenia i bezpieczne leki
Przeziębienie a karmienie piersią – domowe sposoby leczenia i bezpieczne leki TVN zdrowie
Przeziębienie a karmienie piersią – najlepsze metody leczenia dla młodych mam
Przeziębienie a karmienie piersią – najlepsze metody leczenia dla młodych mam Dzień Dobry TVN
Przechowywanie mleka matki– wskazówki.
Jak długo można przechowywać mleko matki?
Przechowywanie mleka matki– wskazówki. Jak długo można przechowywać mleko matki? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia