Polub nas na Facebooku
Czytasz: Golenie miejsc intymnych – jak uniknąć podrażnień? Jak golić miejsce intymne?

Golenie miejsc intymnych – jak uniknąć podrażnień? Jak golić miejsce intymne?

Zainteresował Cię ten artykuł?
golenie

Fot.: vladimirfloyd / stock.adobe.com

Golenie miejsc intymnych jest delikatną czynnością. Skóra w okolicach bikini jest podatna na podrażnienia i skaleczenia, a bielizna jeszcze pogłębia stan zapalny. Zabieg można przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym, co oczywiście gwarantuje większą precyzję, ale jednocześnie podnosi jego koszt.

Golenie miejsc intymnych wymaga doboru odpowiednich kosmetyków, które pomogą ograniczyć niepożądane skutki, np. zaczerwienienia, ranki czy późniejsze wrastanie włosków, które również może wywołać infekcję. Niechcianego owłosienia pozbywają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Golenie miejsc intymnych

Badania pokazują, że brak owłosienia w okolicach narządów płciowych znacznie poprawia samopoczucie i podnosi atrakcyjność seksualną. Najczęściej miejsca intymne golone są w okresie letnim, kiedy wiele kobiet ma zamiar pokazać się w bikini na plaży. Dodatkowo podczas wakacji skóra w tej okolicy jest często wystawiana na działanie promieni słonecznych i słonej wody, więc jej podatność na uszkodzenia wzrasta. Dlatego ważna jest wiedza o tym, jak golić miejsca intymne, aby nie spowodować dodatkowych uszkodzeń naskórka, zwłaszcza że często zabieg wykonywany jest domowymi sposobami.

Nie bez znaczenia jest fakt, że depilacja przyczynia się także do lepszej higieny okolic narządów intymnych, ponieważ owłosienie, zwłaszcza u osób uprawiających aktywność fizyczną, może powodować podrażnienia, otarcia i stany zapalne.

Jak golić miejsca intymne?

O tym, jak właściwie golić miejsca intymne, należy wiedzieć jeszcze przed wykonaniem pierwszego zabiegu. Przede wszystkim ważny jest dobór odpowiedniej maszynki. Ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo podatna na uszkodzenia, im więcej ostrzy ma maszynka, tym mniej ruchów trzeba będzie wykonać, aby pozbyć się niechcianych włosków. Wobec tego zastanawiając się w sklepie, którą maszynkę kupić, lepiej wybrać tę z trzema ostrzami niż z jednym. Kolejną ważną kwestią są ostrza – maszynki jednorazowej należy używać tylko raz, zwłaszcza w okolicach bikini lub genitaliów, ponieważ z każdym kolejnym zabiegiem trzeba ją mocniej dociskać do skóry, aby uzyskać lepszy efekt. Oznacza to znacznie większe ryzyko podrażnień. Do miejsc intymnych nie powinno się używać tej samej golarki, za pomocą której chwilę wcześniej golone były nogi czy miejsca pod pachami. Można w ten sposób przenieść bakterie, które w inny sposób nie miałyby dojścia do okolic narządów płciowych.

Aby zabezpieczyć skórę przed późniejszymi podrażnieniami, dobrą praktyką jest gorąca kąpiel przed goleniem, przez co włoski zmiękną i będą łatwiejsze do usunięcia. Można też skorzystać z delikatnego peelingu do usunięcia martwego naskórka. Na zmiękczoną i oczyszczoną skórę wybranych miejsc należy nałożyć żel lub piankę do golenia – niewskazane jest golenie na sucho, ponieważ może to zakończyć się stanem zapalnym. Maszynkę zawsze przeciąga się zgodnie z kierunkiem, w którym rosną włosy – nie należy golić się pod włos. Po zakończeniu koniecznie trzeba umyć ogolone miejsca letnią wodą z dodatkiem płynu do higieny intymnej, a po wysuszeniu wmasować odpowiedni balsam o właściwościach łagodzących i regenerujących naskórek (należy zwrócić uwagę, aby nie zawierał alkoholu).

Dobre efekty daje też krem do depilacji, który można kupić w drogerii. Opakowanie zawiera dodatkowo szpatułkę do jego aplikacji i zdejmowania. Działanie substancji polega na rozpuszczaniu włosa. Należy uważać, aby nie trzymać go na skórze dłużej niż czas określony przez producenta, ponieważ może spowodować poparzenia.

Golenie miejsc intymnych u mężczyzn

U mężczyzn golenie miejsc intymnych związane jest głównie z kwestią higieny, chociaż znaczna część z nich przyznaje też, że robią to, aby zadowolić swoją partnerkę podczas sytuacji intymnych. Podobnie jak kobiety mężczyźni muszą do zabiegu odpowiednio przygotować skórę. Jeżeli włosy nie były dawno usuwane i są długie, czasem konieczne jest ich przycięcie nożyczkami. Pozostałe procedury są bez zmian – niezależnie od tego, czy zabiegu pozbywania się włosów dokonuje mężczyzna czy kobieta, zasady są takie same.

Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych

Podrażnienia miejsc intymnych po goleniu najczęściej wynikają z niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu lub używania starych maszynek. Golenie pod włos może powodować skaleczenia. W wyniku podrażnień mogą pojawić się wysypka, zaczerwienienia, a w konsekwencji częste wrastanie włosków. Stąd tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad przy goleniu i stosowanie kosmetyków łagodzących. Jeżeli włoski zaczną wrastać, należy je delikatnie wyjąć pęsetą i zwrócić szczególną uwagę, aby nie pojawiły się ropne krostki.

Przy zastosowaniu kremu do depilacji koniecznie trzeba uważać, aby nie dostał się on w bezpośrednią okolicę narządów płciowych, ponieważ skóra tych miejsc zareaguje od razu na zawarte w kosmetykach silne związki chemiczne. Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, należy jak najszybciej przemyć miejsce letnią wodą. Jeżeli wystąpi reakcja alergiczna lub dojdzie do ciężko gojących się skaleczeń, np. między pośladkami, konieczna będzie wizyta u lekarza. W przypadku uporczywego wrastania włosków dobry efekt da zastosowanie delikatnych peelingów złuszczających.

Zobacz film: Zabieg depilacji laserowej. Źródło: Bez skazy


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Korzeń żywokostu – na kolano, stawy. Zastosowanie, działanie, właściwości
Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?
Przyczyny małej i nadmiernej krzepliwości krwi. Badanie krzepliwości krwi
Fizjoterapia – co to jest? Jakie zabiegi się w niej stosuje?
Niedobór progesteronu – przyczyny i objawy? Jak podnieść poziom progesteronu?
Kreatyna: działanie, rodzaje, dawkowanie suplementu