Polub nas na Facebooku
Czytasz: Goleń – co to jest i gdzie się znajduje? Ból goleni i leczenie

Goleń – co to jest i gdzie się znajduje? Ból goleni i leczenie

Zainteresował Cię ten artykuł?
goleń

Fot. comzeal / Getty Images

Kości goleni to kości kończyny dolnej, potocznie nazywane podudziem. Ból goleni pojawia się najczęściej podczas biegania i chodzenia. Gdy jest regularny i silny, powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Może być wynikiem źle dobranego obuwia, nadwyrężenia bądź chorób takich jak zapalenie okostnej, dlatego nie powinien być bagatelizowany.

Ból goleni może być przyczyną sporego dyskomfortu. Występuje wzdłuż dolnej, przedniej części nogi. Brak leczenia może wywoływać mikrouszkodzenia, które mogą prowadzić do poważnych stanów chorobowych. W takich przypadkach konieczny może się okazać zabieg chirurgiczny. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z wczesnej diagnostyki i znaleźć przyczynę dolegliwości, zanim choroba rozwinie się jeszcze bardziej.

Goleń – co to jest i gdzie się znajduje?

Kości kończyny dolnej, czyli podudzia, nazywane są także kośćmi goleni. Zbudowany jest z nich odcinek kości między kolanem a stawem skokowym. Składają się na nie dwie, długie kości – piszczelowa i strzałkowa. Kości goleni anatomicznie przypominają kości przedramienia – promieniową i łokciową. Warto podkreślić, że większy ciężar ciała spoczywa na kości piszczelowej, która połączona jest z kością udową za pomocą dwóch kłykci i znajdujących się na nich powierzchniach stawowych. Oprócz tego jeden z nich łączy się także z głową strzałki, a poprzez dolną powierzchnię stawową z kośćmi stępu. Z kolei kość goleniowa (zwana strzałkową) jest długa i smukła.

Jakie przyczyny może mieć ból goleni?

Goleń u człowieka to kość, która także może boleć. Jednak ból goleni nie zawsze jest precyzyjnie określony i najczęściej pojawia się w wyniku nadwyrężeń powstałych podczas uprawiania sportu. Warto jednak podkreślić, że może mieć dużo poważniejsze przyczyny. Należą do nich m.in. zespół ciasnoty powięzi, zapalenie okostnej kości piszczelowej lub przeciążenie przyśrodkowej części piszczeli. Podczas wysiłku zwiększa się ciśnienie w przedziale przednim goleni otoczonym powięzią, gdyż mięsień powiększa się i zmniejsza ukrwienie. Powoduje to z kolei ucisk, który objawia się bólem. 

Dochodzi do tego najczęściej, gdy aktywność sportowa jest zbyt intensywna – trening jest za długi bądź zbyt częsty. Dolegliwości mogą zależeć także od siły mięśni – słabsze mięśnie z przodu są bardziej na niego narażone od tylnych. Oprócz aktywności takich jak bieganie bądź chodzenie ból goleni może występować także z przyczyn takich jak: zbyt długa praca stojąca, nieprawidłowa postawa (w tym nieprawidłowe ustawienie miednicy), nieodpowiednie obuwie, ograniczenie ruchomości w stawie skokowym i przykurcz mięśni podudzia. Może być także spowodowany przeciążeniem lub urazem. Wzmożone napięcie w obrębie goleni może skutkować zespołem przeciążeniowym, który początkowo objawia się bólem w trakcie lub po treningu, a później występuje nawet podczas odpoczynku. Gdy napięcie goleniowe trwa długo, może doprowadzić nawet do zmęczeniowego złamania kości piszczelowej. Jeśli do mikrourazów dochodzi regularnie, a kości nie mają czasu na regenerację, to pękają samoistnie.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Ból goleni – jakie leczenie się stosuje?

Gdy ból goleni nie ustępuje, koniecznie należy w pierwszej kolejności przerwać aktywność sportową. Odpoczynek jest tutaj niezbędny, gdyż umożliwia regenerację organizmu. Ulgę przyniesie także zastosowanie środków farmakologicznych, np. maści i żeli przeciwzapalnych. Jeśli ból nie ustępuje, warto skorzystać z masażu funkcyjnego. Ponadto sprawdzą się także kinesiotaping, magnetoterapia, ultradźwięki oraz laseroterapia. Pomocne mogą okazać się także ćwiczenia rozciągające, rozluźniające i wzmacniające. Dzięki pomocy fizjoterapeutów zostanie przywrócona elastyczność mięśni, która wpłynie na minimalizację bądź całkowite usunięcie bólu. Jeśli zniknie, można powoli wrócić do treningów i wcześniejszej aktywności. Warto jednak robić to stopniowo, pamiętając o prawidłowej postawie i ustawieniu kolan. Nie warto pomijać także rozgrzewki, która może zapobiegać pojawieniu się bólu. W niektórych sportach, aby uchronić się przed dolegliwościami, można zastosować ochraniacz na goleń i stopę i tym prostym sposobem zapewnić sobie komfort. Jeśli jednak ból powrócił bądź nie ustąpił mimo zastosowania leczenia, warto rozszerzyć diagnostykę o zdjęcie RTG bądź scyntygrafię kości. W niektórych przypadkach, aby skutecznie zmniejszyć ciśnienie w przedziale międzypowięziowym, konieczna jest operacja. Takie rozwiązanie jest jednak stosowane tylko w ostateczności.

Należy jednak podkreślić, że regularny i silny ból zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Bagatelizowanie dolegliwości może przyczynić się do stopniowego pogorszenia stanu, a tym samym kondycji i jakości życia. Z kolei właściwe rozpoznanie przyczyny może w krótkim czasie usunąć przyczynę bólu goleni.

Zobacz film: Kolano skoczka - co to jest? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej? Materiał sponsorowany
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna? 
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna?  Materiał sponsorowany
Czym są probiotyki i dlaczego warto je stosować?
Czym są probiotyki i dlaczego warto je stosować? Materiał sponsorowany
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany