Polub nas na Facebooku
Czytasz: Glukometr – co to jest i jak działa? Jakie są rodzaje glukometru i jaki wybrać?
menu
Polub nas na Facebooku

Glukometr – co to jest i jak działa? Jakie są rodzaje glukometru i jaki wybrać?

glukometr

Fot. Hero Images / Getty Images

Glukometr to urządzenie umożliwiające pomiar stężenia cukru we krwi. Jest to badanie wykonywane profilaktycznie zarówno u osób zdrowych, jak i standardowo u diabetyków. Dzięki niemu można kontrolować poziom cukru i tym samym wcześnie zapobiegać groźnym powikłaniom cukrzycowym.

Cukrzyca jest powszechną chorobą cywilizacyjną i umiera na nią rocznie ok. 3,2 mln ludzi na świecie. Według statystyk w Polsce problem ten dotyczy ok. 1,5 mln ludzi. Należy jednak podkreślić, że chorych może być znacznie więcej, gdyż mogą jeszcze nie być zdiagnozowani. Przeciwdziałanie cukrzycy jest bardzo ważne, aby móc ją wcześnie wykryć i leczyć. Badanie glukometrem umożliwia także samokontrolę tej choroby, co skutecznie zmniejsza ryzyko powikłań. Jeśli cukrzyca jest leczona, istnieje duża szansa na jej opanowanie i normalne życie.

Glukometr – co to jest i jak działa?

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Glukometr to urządzenie służące do pomiaru stężenia glukozy we krwi. Badanie glukometrem najczęściej polega na wykonaniu nakłucia opuszka palca, a następnie przeniesieniu z niego kropli krwi na specjalnie do tego przeznaczony pasek. Po wprowadzeniu go do aparatu w ciągu kilku sekund otrzymuje się dokładny poziomu cukru we krwi. Badanie wykonywane jest m.in.: u osób przyjmujących insulinę i leki przeciwcukrzycowe, u kobiet w ciąży oraz u osób z wahaniami glukozy.

Rodzaje glukometrów – glukometr bez nakłuwania (bezinwazyjny, bez pasków)

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów glukometrów. Warto poznać wszystkie możliwości, jakie oferują modele nowej generacji. Dostępne są bezinwazyjne urządzenia – glukometry bez nakłuwania i bez pasków. Jest to spora zmiana w jakości życia diabetyków. O ile jednorazowy pomiar z palca nie jest problemem, o tyle codzienne nakłuwanie wiąże się z bólem i stresem. Dlatego też urządzenie bez kłucia to prawdziwe odkrycie. Polega na umieszczeniu raz na dwa tygodnie specjalnego sensora wielkości monety. Przykleja się go na przedramieniu, a następnie dzięki urządzeniu skanuje i odczytuje poziom glukozy we krwi. Innym sposobem pomiaru jest glukometr bez nakłuwania, który wykorzystuje klips zakładany na płatek ucha. Na podstawie metody elektromagnetycznej, termicznej i ultradźwiękowej badanie dokonywane jest przezskórnie. Kolejny sposób to glukometr bezinwazyjny, który działa dzięki wprowadzeniu w okolicę brzucha podskórnego czujnika.

Zobacz film: Pies, który diagnozuje cukrzycę. Źródło: 36,6

Jak wykonać badanie glukometrem?

Warto podkreślić, że pomiar cukru glukometrem musi być wykonywany na określonych zasadach. W przeciwnym razie wynik może nie być miarodajny, co przełoży się na nieodpowiednią dawkę insuliny, a w konsekwencji na nieprawidłowe leczenie cukrzycy. Jeśli poziom cukru badany jest przy użyciu glukometru, który wymaga nakłucia opuszka palca, nie można go wcześniej dezynfekować np. alkoholem, gdyż może to zaburzyć wynik. Przed dokonaniem pomiaru, w trakcie mycia rąk ciepłą wodą, można masować opuszek – dzięki temu napłynie do niego świeża krew.

Badanie glukometrem – jakie są normy poziomu glukozy?

Stężenie cukru we krwi zależne jest od wielu czynników. Będzie inne na przykład wtedy, gdy badanie zostało wykonane na czczo i inne, gdy zostało przeprowadzone po posiłku. Aby wynik był miarodajny, warto dokonać pomiaru 2 razy. Normy poziomu glukozy przedstawiają się następująco:

  • pomiar na czczo: od 70 do 99 mg/dL – prawidłowy poziom, od 100 do 125 mg/dL – nieprawidłowa glikemia na czczo, powyżej 126 mg/dL – zbyt wysoki poziom cukru;
  • pomiar 2 godziny po posiłku: poniżej 140 mg/dL – prawidłowy poziom, od 140 do 200 mg/dL – nieprawidłowa glikemia na czczo, powyżej 200 mg/dL – zbyt wysoki poziom cukru.

Jak wybrać glukometr?

Wybierając glukometr dla siebie, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, które mogą zasugerować najbardziej odpowiedni model. Na rynku funkcjonuje wiele tego typu urządzeń, dlatego początkowo można uważać, że to bardzo trudne zadanie. Jednak np. chorzy na cukrzycę typu 1 powinni wykonywać pomiar dobowy, co może sugerować wybranie glukometru, który umożliwia zapisywanie wielu wyników w pamięci. Dla takich osób z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie automatyczne tworzenie wykresów. Z kolei np. ci, którzy wykonują pomiar raz w tygodniu, bo ich główna terapia opiera się na diecie i stosowaniu leków przeciwcukrzycowych, powinni zwrócić uwagę na wbudowany alarm, który przypomni im o tej regularnej, ale jednak sporadycznej czynności. Osoby chorujące na cukrzycę i wykonujące badanie codzienne powinny zwrócić także uwagę na możliwość przesłania np. przez wi-fi lub kabel USB zebranych wyników na dysk komputera. Umożliwi to szybki wydruk i przekazanie wyników specjaliście. Jeśli pomiary mają być wykonywane u osób starszych bądź dzieci, należy również zwrócić uwagę na łatwość przeprowadzenia badania. W takiej sytuacji lepsze będą glukometry, które samodzielnie zasysają próbkę i umieszczają ją w odpowiednim miejscu paska. Zmniejsza to ryzyko nieprawidłowości.

Zobacz film: Insulina - ratunek przed śmiercią. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
35
14
Polecamy
Pomiar cukru we krwi – jak prawidłowo określić poziom cukru?
Pomiar cukru we krwi – jak prawidłowo określić poziom cukru? TVN zdrowie
Cukrzyca nie musi zamykać w domu!
Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi TVN zdrowie
Morfologia krwi – co mówią wyniki?
Morfologia krwi – co mówią wyniki? Dzień Dobry TVN
Zapobieganie cukrzycy – dieta, normy, aktywność fizyczna
Zapobieganie cukrzycy – dieta, normy, aktywność fizyczna Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?