Polub nas na Facebooku
Czytasz: Głowa Meduzy jako objaw marskości wątroby i nadciśnienia wrotnego

Głowa Meduzy jako objaw marskości wątroby i nadciśnienia wrotnego

Zainteresował Cię ten artykuł?
wątroba

Fot. magicmine / Getty Images

Głowa Meduzy to poszerzenie naczyń na powierzchni jamy brzusznej. Przyczynia się do tego marskość wątroby, czyli nieodwracalne uszkodzenie komórek wątrobowych. Głowa Meduzy może mieć różną wielkość i dać różne powikłania.

Głowa Meduzy to nie choroba, lecz objaw chorobowy. Pochodzi z łacińskiego określenia caput Medusae określającego znacznie poszerzone naczynia krwionośne krążenia obocznego, wytworzonego w przebiegu nadciśnienia wrotnego. To zaś jest bardzo często efektem schorzeń wątroby w postaci marskości. Nazwa tego objawu została zaczerpnięta z greckiego mitu o potwornej istocie Meduzie mającej na głowie węże zamiast włosów.

Czym jest głowa Meduzy?

Głowa Meduzy to poszerzenie naczyń krążenia obocznego powstałego w przebiegu nadciśnienia wrotnego. W praktyce klinicznej określeniem „głowa Meduzy” opisuje się poszerzenie żył ścian jamy brzusznej. Powstaje w przebiegu nadciśnienia wrotnego, którego główną przyczyną jest marskość wątroby.

Krążenie wątrobowe

W obrębie wątroby wyróżnia się tzw. krążenie wrotne. Żyła wrotna odpowiedzialna jest za doprowadzenie krwi do wątroby z górnej części przewodu pokarmowego, a także z okolic trzustki, śledziony i pęcherzyka żółciowego. Żyła wrotna powstaje z połączenia żyły krezkowej górnej i śledzionowej. Na wysokości więzadła wątrobowo-dwunastniczego dzieli się na gałęzie prawą oraz lewą, zaopatrujące odpowiednio prawy i lewy płat wątroby. Wychodzące z wątroby żyły wątrobowe zbierają całą krew, która trafia do wątroby z żyły wrotnej i tętnicy wątrobowej. Prawa żyła wątrobowa uchodzi prosto do żyły głównej dolnej. Żyła wątrobowa środkowa i lewa łączą się we wspólny pień, by również doprowadzić krew do żyły głównej dolnej. Jeśli przepływ przez wątrobę jest upośledzony, ciśnienie w żyle wrotnej wzrasta. Czasem konieczne bywa również wykształcenie przez organizm nowych połączeń pozwalających na ominięcie przeszkody w krążeniu.

Zobacz film: Budowa wątroby.Źródło: 36,6

Nadciśnienie wrotne a głowa Meduzy

Najczęstszą przyczyną nadciśnienia wrotnego jest marskość wątroby. Kiedy krew napotyka opór w wątrobie, wtórnie do tego dochodzi do powstania nadciśnienia w żyle wrotnej, czyli nadciśnienia wrotnego. Zaczyna się tworzyć krążenie oboczne, czyli wrotno-systemowe, pozwalające na obniżenia ciśnienia w żyle wrotnej. Nie są to jednak zupełnie nowe naczynia. Część połączeń wrotno-systemowych to istniejące fizjologicznie połączenia, które uległy poszerzeniu. Reszta powstaje z ponownego otwarcia się np. żył przypępkowych, czyli kanałów naczyniowych płodowych, które zostają zamknięte po urodzeniu. Istotnym mechanizmem tych połączeń jest również odwrócenie kierunku przepływu krwi wrotnej.

Najczęściej tworzą się połączenia przełykowe, czyli tzw. żylaki przełyku. Rzadziej występują żylaki we wnęce śledziony. Swoistym objawem nadciśnienia wrotnego jest poszerzenie żyły przypępkowej, która zwiększa średnicę powyżej 3 mm, i innych naczyń powierzchownych brzucha, tworzących głowę Meduzy na powierzchni brzucha.

Głowa Meduzy jako objaw marskości wątroby

Marskość wątroby jest końcowym stadium uszkodzenia wątroby charakteryzującego się jej włóknieniem, przebudową architektoniczną narządu. W strukturze wątroby zaczynają się tworzyć nieprawidłowe guzki regeneracyjne, zmniejsza się ilość czynnego miąższu, zaczynają powstawać zaburzenia układu naczyniowego i nadciśnienie wrotne.

Marskość wątroby charakteryzuje się osłabieniem, męczliwością, żółtaczką, zmniejszeniem masy ciała, zanikami mięśni, skazą krwotoczną, głową Meduzy. Inne objawy mogą dotyczyć właściwie każdego narządu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Pudding chia – składniki i przepis. Wartość odżywcza i właściwości nasion chia
Pudding chia – składniki i przepis. Wartość odżywcza i właściwości nasion chia
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony!
Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony!