Polub nas na Facebooku
Czytasz: Globus histericus, czyli uczucie ucisku w gardle – objawy, leczenie, przyczyny

Globus histericus, czyli uczucie ucisku w gardle – objawy, leczenie, przyczyny

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: blackday / fotolia.com

Uczucie ucisku w gardle, czyli tzw. kulka (gula) w gardle, to globus hystericus, zaburzenie czynnościowe układu pokarmowego mające podłoże w psychice. Globus hystericus może być związany z nerwicą. Nie istnieje leczenie farmakologiczne choroby. Pomocna bywa psychoterapia oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Schorzenie jest przez chorych określane różnorodnie – jako uczucie ucisku, kulki albo guli w gardle. Globus, zwany również gałką (łac. globus hystericus), charakteryzuje się wrażeniem obecności w gardle ciała obcego. Jest zaburzeniem czynnościowym układu pokarmowego, czyli przewlekłym idiopatycznym zaburzeniem o nieznanym podłożu, któremu nie towarzyszą nieprawidłowości w badaniach dodatkowych (laboratoryjnych czy endoskopowych).

Globus histericus – objawy

Oprócz uczucia ucisku w gardle globus histericus powoduje uczucie dyskomfortu. Choroba nie stwarza jednak trudności w przełykaniu, a nieprzyjemne objawy zwykle ustępują podczas spożywania pokarmów albo w czasie picia. Inne objawy towarzyszące globusowi to uczucie duszenia i drapanie w gardle.

Szacuje się, że „guli w gardle” doświadcza mniej więcej co druga zdrowa dorosła osoba (najczęściej w średnim wieku i na wczesnym etapie dorosłości). Na globus histericus częściej skarżą się kobiety, zwłaszcza przed 50. rokiem życia. Objawy choroby ujawniają się raczej u osób o niższym statusie socjalno-ekonomicznym, słabiej wykształconych.

Leczenie globus histericus

Chociaż globus histericus należy do zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego, to jego przyczyny leżą w psychice. Choroba zaliczana jest do tzw. zaburzeń konwersyjnych (dysocjacji), co należy rozumieć jako rozłączenie funkcji, które normalnie są zintegrowane, czyli świadomości, pamięci, tożsamości czy percepcji. Dysocjacja jest uważana za jeden z najsilniejszych znanych w psychologii mechanizmów obronnych. Uważa się ponadto, że tzw. gula w gardle jest somatyzacją, czyli objawem bądź zaburzeniem z grupy nerwic, charakterystycznym dla zaburzeń lękowych i somatoformicznych (odczuwanie objawów wskazujących na istnienie problemów somatycznych mimo braku podstaw uzasadniających ich występowanie).

Leczenie globus histericus polega na próbie przywrócenia u chorego równowagi psychicznej. Nie istnieje leczenie farmakologiczne – rolą lekarza jest poinformowanie osoby skarżącej się na globus, że choroba ma łagodny przebieg i niegroźne konsekwencje. Lekarz powinien również powiedzieć pacjentowi, jaka może być przyczyna nieprzyjemnych dolegliwości.

Jeśli uczucie ucisku w gardle pojawia się często i powoduje znaczny dyskomfort, zaleca się psychoterapię i/lub sesje u psychologa. Globus histericus może być objawem depresji – w takim przypadku terapia antydepresyjna może doprowadzić do pełnego wyleczenia.

Osoby skarżące się na globus histericus powinny nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem. W tym celu pomocne są:

 • słuchanie spokojnej muzyki (odgłosów natury, muzyki klasycznej),
 • medytacja,
 • aktywność fizyczna,
 • kontakt z naturą,
 • poświęcanie czasu swoim zainteresowaniom,
 • relaksująca kąpiel,
 • rozmowa z zaufaną osobą,
 • techniki oddechowe,
 • psychoterapia.

Globus histericus – diagnostyka

Ponieważ uczucie ucisku w gardle może mieć różne przyczyny, bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza. Możliwe przyczyny ucisku w gardle:

 • przewlekłe zapalenie zatok,
 • palenie papierosów,
 • wrzody żołądka,
 • guzki,
 • stres,
 • choroba nowotworowa.

W celu ustalenia, czy pacjent choruje na globus histericus, stosuje się tzw. kryteria rzymskie III (klasyfikacja zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego). Żeby zdiagnozować globus, muszą zostać spełnione wszystkie z poniższych warunków przez minimum 3 miesiące:

 • okresowo bądź stale występujące odczuwanie ciała obcego w gardle,
 • obecność objawu tylko w okresie międzyposiłkowym,
 • brak dysfagii (utrudnionego przechodzenia pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka) oraz odynofagii (bolesnego przełykania),
 • wykluczona choroba refluksowa przełyku,
 • wykluczona choroba organiczna, powodująca zaburzenia motoryki przełyku (na podstawie badania histopatologicznego).

Aby wykluczyć globus histericus, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem oraz skierować go do laryngologa oraz gastrologa. Wykonuje się gastroskopię, laryngoskopię, zdjęcie rentgenowskie (RTG) przełyku, gardła, krtani. Zasadne może być badanie endoskopowe oraz manometria przełyku (polega na wprowadzeniu do żołądka przez nos wielokanałowego cewnika, który umożliwia pomiar ciśnienia na wysokości górnego oraz dolnego zwieracza przełyku oraz w obrębie jego mięśniówki).

Jeśli uczuciu ucisku w gardle współtowarzyszą takie objawy, jak problemy z przełykaniem, wyczuwalny guzek na szyi czy chrypka niewyjaśnionego pochodzenia (utrzymująca się dłużej niż 2 tygodnie), prawdopodobnie nie jest to globus histericus, a choroba, która powinna zostać zdiagnozowana i leczona.

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Słownik pojęć psychologicznych, pod red. Doroty Krzemionki, Charaktery, Kielce 2017,

2. https://www.researchgate.net/publication/8891486_Globus_hystericus_A_brief_review.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?