Polub nas na Facebooku
Czytasz: Fazy snu NREM i REM – różnice, fazy snu dzieci i dorosłych. Zaburzenia faz snu
menu
Polub nas na Facebooku

Fazy snu NREM i REM – różnice, fazy snu dzieci i dorosłych. Zaburzenia faz snu

NAN

Fot: corbacserdar / fotolia.com

Fazy snu niemowlaka są takie same jak u dorosłych, ale znacznie różnią się długością trwania. Cały cykl snu dorosłego trwa od około 90 do 100 minut, a cykl snu dziecka – od 50 do 60 minut i wydłuża się wraz z wiekiem. Fazy snu można podzielić na fazę regeneracyjną (NREM) i marzeń sennych (REM).

Podczas snu człowiek nie jest świadomy, ale może pamiętać po przebudzeniu marzenia senne. Sen dzieli się na fazy – NREM (SEM) oraz REM. Każda z nich ma indywidualne znaczenie dla organizmu. Sen jest jedną z podstawowych potrzeb organizmu ludzkiego. Zapotrzebowanie na sen zależy od wieku.

Zobacz film: Higiena snu: jak dobrze i łatwo zasypiać? Źródło: Stylowy Magazyn

Fazy snu i ich znaczenie – faza SEM i REM: fazy snu niemowlaka i dorosłego

Cykl snu dzieli się na dwie fazy i cztery stadia. Pełen cykl snu osoby dorosłej trwa około 90 do 100 minut. Dwie fazy snu to:

  • NREM (z angielskiego Non-Rapid Eye Movements), inaczej SEM (z angielskiego Slow Eye Movements) – to sen wolnofalowy, regeneracyjny. Podczas tej fazy nie pojawiają się sny, ale mogą wystąpić wrażenia spadania albo latania.
  • REM (Rapid Eye Movenents) – w tej fazie snu mogą pojawiać się marzenia senne, mięśnie są rozluźnione, co zapobiega poruszaniu się. Pierwsza faza REM w cyklu trwa około 15 minut.

Występują one podczas snu na przemian, poczynając od fazy NREM. Z czasem faza NREM się skraca, a REM – wydłuża i może trwać nawet do 40 minut pod koniec nocy.

Podział biorący pod uwagę występowanie fal wolnych pozwala wyróżnić 4 stadia snu. Trzy z nich należą do fazy NREM, a ostatnie do fazy REM.

Pierwsze stadium trwa od kilku do kilkunastu minut (najczęściej od 5 do 10 minut). To bardzo lekki sen, z którego łatwo osobę śpiącą wybudzić. Na tym etapie rozpoczyna się proces rozluźniania mięśni, zwalniania oddechu i pracy serca.

Ile snu potrzebujemy? Zobacz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Ile powinniśmy spać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Drugie stadium przygotowuje ciało na wejście w głęboki sen. Oddech jest płytszy i wolniejszy, zwalnia serce, mięśnie rozluźniają się jeszcze bardziej, spada też temperatura ciała.

Trzecie stadium to tzw. faza snu głębokiego. W tym czasie organizm najlepiej się regeneruje, ponieważ mięśnie są całkowicie rozluźnione, oddech i praca serca zwalniają maksymalnie. Śpiącego w tym stadium snu trudno jest obudzić.

Faza snu REM to czwarte stadium. Aktywność mózgu przypomina aktywność podczas czuwania, oddychanie staje się szybsze i nieregularne, rosną ciśnienie krwi i tempo bicia serca, mięśnie pozostają rozluźnione.

Fazy snu niemowlaka są takie same jak u dorosłych, ale znacznie różnią się długością trwania i długością cyklu. Cykl snu u dziecka poniżej 1. roku życia trwa od około 50 do 60 minut. Dlatego pierwsze stadium snu u dzieci występuje częściej niż u dorosłych i dlatego niemowlęta wybudzają się często w nocy.

Z wiekiem dziecka rytm jego snu normuje się. Około 6. do 8. tygodnia życia niemowlę jest w stanie spać dłużej w nocy i krócej w dzień. Około 5. do 6. miesiąca życia dziecko powinno przesypiać coraz dłuższe nieprzerwane cykle w ciągu nocy.

Zobacz film i przekonaj się co się dzieje z naszym ciałem, kiedy śpimy za krótko.

Zobacz film: Co się dzieje z naszym ciałem, kiedy śpimy za krótko? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zobacz także: Co się dzieje kiedy niemowlę śpi? Sprawdź, jak sen wpływa na jego mózg!

Zaburzenia snu związane z jego fazami

Sen jest niezbędny do prawidłowego działania organizmu, dlatego wszelkie jego zaburzenia negatywnie wpływają na samopoczucie i funkcjonowanie. Choroby związane z zaburzeniami faz snu i czuwania mają w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 kod G47. Do tej grupy należą:

  • zespół nagłej zmiany strefy czasowej – tzw. (z angielskiego) jet lag syndrome; polega na trudności w przystosowaniu się do rytmu dobowego w nowej strefie czasowej, mogą wystąpić takie dolegliwości jak zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji, zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, zaburzenia w pracy układu pokarmowego, dezorientacja, senność i ból głowy;
  • zespół opóźnionej fazy snu – polega na późniejszym zasypianiu i budzeniu się niż uznawane normy społeczne; osoby cierpiące na zespół opóźnionej fazy snu zwykle zasypiają między godziną 2. a 6. i budzą się między 10. a 13.;
  • zespół przyspieszonej fazy snu – występuje zwykle u osób starszych, polega na niezgodności rytmu dobowego organizmu z rytmem snu i czuwania ogólnie przyjętym jako norma społeczna. Osoby cierpiące na tę chorobę chodzą spać około 19. do 21. i budzą się między godziną 3. a 5. wyspani.

Jak spać, żeby się wyspać?

Najgorszym momentem do wybudzenia się jest faza głębokiego snu. Nie dość, że trudno się z niej obudzić, to organizm musi wysilić się, by nagle rozpocząć pracę na wysokich obrotach. Najkorzystniejszą fazą snu do oburzenia jest faza REM – wtedy organizm pracuje bardziej intensywnie niż w fazie NREM, prawie tak intensywnie jak podczas czuwania. Dodatkowo wybudzenie w fazie REM powoduje, że rośnie szansa na zapamiętanie snu.

Zobacz także: Melatonina – hormon snu. Stosowanie melatoniny na sen u dzieci i dorosłych

Aby się wyspać, najlepiej uregulować swój cykl dobowy snu i czuwania, pamiętając o tym, by spać tyle godzin, ile zaleca się do wieku. Przestrzegając tych zasad, można ustalić, kiedy wypada najlepsza pora na obudzenie się i na tę porę ustawiać budzik.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. https://www.tuck.com/stages/.
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK10996/.
  3. https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Understanding-Sleep.
  4. https://www.sleepassociation.org/patients-general-public/children-and-sleep/newborn-babies-sleep-tips-new-parents/.
  5. http://www.parentingscience.com/baby-sleep-patterns.html.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
1
Polecamy
Faza snu REM – techniki osiągania fazy REM
Faza snu REM – techniki osiągania fazy REM TVN zdrowie
Zdrowy sen dzieci w różnym wieku - ile powinien trwać, co może na niego wpłynąć?
Zdrowy sen dzieci w różnym wieku - ile powinien trwać, co może na niego wpłynąć? Dzień Dobry TVN
Jak śpi nasz maluch?
Zobacz, jakie są fazy snu niemowlaka!
Jak śpi nasz maluch? Zobacz, jakie są fazy snu niemowlaka! Dzień Dobry TVN
Świadomy sen – co to jest, jak go wywołać, czy jest bezpieczny?
Świadomy sen – co to jest, jak go wywołać, czy jest bezpieczny? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia