Polub nas na Facebooku
Czytasz: Endometrioza – leczenie choroby, stosowanie leków i wskazania dotyczące zabiegów
menu
Polub nas na Facebooku

Endometrioza – leczenie choroby, stosowanie leków i wskazania dotyczące zabiegów

NAN

Fot: kei907 / fotolia.com

Endometrioza - leczenie tej choroby stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego tak ważne jest poznanie właściwej drogi, którą należy obrać, aby pomóc sobie w walce z tą przypadłością. Lekarze stosują terapię farmakologiczną i zabiegi chirurgiczne. Przy leczenia ważna jest również właściwa dieta bogata w żelazo.

Endometrioza to choroba nazywana również gruczolistością zewnętrzną macicy. Charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza obszarem jamy macicy, m.in. w jajnikach, jajowodach, przestrzeni zapochwowej, a nawet innych narządach - na przykład w przewodzie pokarmowym. Nagromadzona poza macicą tkanka, podobnie jak ta zlokalizowana prawidłowo, podlega cyklicznym krwawieniom.

Endometrioza została odkryta pod koniec XVII wieku przez doktora Daniela Shroena, jednak dopiero po blisko stu latach dokładnie opisano objawy towarzyszące tej przypadłości. Jak wynika z wielu badań, endometrioza dotyka nawet co piątą kobietę w wieku rozrodczym. Pomimo właściwego leczenia, choroba może mieć charakter przewlekły.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Zobacz film: Co to jest endometrioza? Źródło: 36,6

Leczenie endometriozy - zabieg i jego skuteczność

Leczenie chirurgiczne endometriozy jest jednym z wariantów walki z chorobą. Zabieg wskazany jest przede wszystkim u kobiet, których dolegliwości uniemożliwiają normalne, codzienne funkcjonowanie oraz tym, które mają problemy z zajściem w ciążę. O sposobie leczenia decyduje lekarz, który bierze pod uwagę stan zaawansowania endometriozy, wiek pacjentki, chęć do rozrodu oraz efektywności wcześniejszego leczenia.

Kliniki leczenia endometriozy zazwyczaj opierają leczenie na wykonaniu laparoskopii. Jej głównym celem jest usunięcie ognisk choroby, najczęściej są to zrosty lub torbiele endometrialne. Prawidłowo przeprowadzony zabieg gwarantuje zminimalizowanie dolegliwości bólowych, zachowanie płodności i zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby.

Według niektórych lekarzy prawdopodobieństwo wystąpienia endometriozy jest wyższe u kobiet po cesarskim cięciu. Wówczas endometrium może rozwijać się w bliźnie pooperacyjnej. W zależności od wielkości powstałej zmiany proponowany jest zabieg laparoskopowy lub zabieg chirurgiczny ze znieczuleniem ogólnym.

Zobacz także: Endometrioza a ciąża - wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie

Zobacz film: Endometrioza - jak wygląda operacja usunięcia zmian? Źródło: 36,6

Leki na endometriozę

Endometrioza może być również leczona farmakologicznie. Takie leczenie opiera się w głównej mierze na podawaniu hormonów wpływających na poziom progesteronu i estrogenu oraz podawanie środków łagodzących dolegliwości bólowe. Często stosowane leki na endometriozę to danazol, analogi gonadoliberyn (aGnRH), progestageny oraz preparaty estrogenowo-progestagenowe (dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne).

Ze względu na duże prawdopodobieństwo występowania skutków ubocznych przyjmowania leków na endometriozę (m.in. w postaci osłabienia organizmu, wzrostu masy ciała, występowania migren), wskazane jest stosowanie terapii hormonalnej wyłącznie w przypadku nasilonych dolegliwości bólowych bądź leczenia niepłodności.

Zobacz film: Jak skutecznie leczyć endometriozę? Źródło: 36,6

Endometrioza - leczenie naturalne

Konwencjonalne metody leczenia endometriozy polegają na terapii farmakologicznej lub zabiegach operacyjnych. Medycyna niekonwencjonalna dopuszcza leczenie choroby ziołami lub naturalnymi preparatami hormonalnymi, jednak poddanie się takiej terapii powinno zostać skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

Endometrioza a dieta

W leczeniu endometriozy bardzo ważna jest kwestia diety. Nie jest ona metodą leczenia, ale może wspierać leczenie i kondycję organizmu. W przypadku endometriozy powinna być ona bogata w żelazo, które zapobiega niedokrwistości (anemii) powstającej na skutek wzmożonego krwawienia. Równie ważne są produkty, które zawierają m.in. witaminę C wspomagającą przyswajanie tego pierwiastka.

Aby wzmocnić organizm, kobiety cierpiące na endometriozę powinny jeść zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż), rośliny strączkowe, suszone owoce i warzywa, kapustę, brokuły, olej lniany oraz pić zieloną herbatę i duże ilości czystej wody bez dodatków. Lekarze zalecają też czerwone mięso bogate w żelazo (np. polędwicę wołową). Wielu lekarzy zaleca także włączenie spożywania ziół na endometriozę i zrosty.

Zobacz także: Endometrioza – dieta. Jadłospis i przepisy dla kobiet

Specjaliści zalecają też, aby przy endometriozie całkowicie usunąć z diety alkohol (nawet ten niskoprocentowy), kofeinę, cukier oraz produkty, które go zawierają, jak również żywność wysoko przetworzoną. Wiele kobiet po wyeliminowaniu tych produktów odczuwa znaczącą poprawę i mniejsze natężenie występowania objawów choroby.

Zalecane jest także ograniczenie do niezbędnego minimum takich produktów, jak: pełnotłuste masło, pieczywo z mąki pszennej, wędliny, soki i napoje gazowane oraz czarna herbata. 

Zobacz film: Co 5. kobieta może mieć endometriozę. Co to za choroba? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
7
Polecamy
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe?
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe? Dzień Dobry TVN
Endometrioza to podstępna choroba.
Nie każdy lekarz może ją rozpoznać
Endometrioza to podstępna choroba. Nie każdy lekarz może ją rozpoznać TVN zdrowie
Objawy oraz przyczyny endometriozy
Objawy oraz przyczyny endometriozy TVN zdrowie
Komentarze (1)
m
Ja leczyłam się sie 13 lat na zespół jelita drażliwego do tego bóle przed miesiączką, w czasie i ciąłe jakieś bóle brzucha a to była endometrioza. Teraz biorę leki hormonalne bez tego życie było koszmarem.
Czytaj całość
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki