Polub nas na Facebooku
Czytasz: Endometrioza – dieta. Jadłospis i przepisy dla kobiet
menu
Polub nas na Facebooku

Endometrioza – dieta. Jadłospis i przepisy dla kobiet

NAN

Fot: ZoomTeam / fotolia.com

Dla kobiet, którym dokuczają objawy endometriozy, dieta prowadzona zgodnie z ustalonym jadłospisem stanowi podstawę stylu życia. Pomimo istnienia wielu metod leczenia tej choroby – od leków po zabiegi chirurgiczne – ogromne znaczenie odgrywa zmiana nawyków żywieniowych.

Objawy endometriozyindywidualne, najczęściej kobiety skarżą się na cykliczne bóle brzucha, nasilone krwawienia miesięczne, co przekłada się na zmęczenie, osłabienie, a czasem może prowadzić do depresji. Dlatego obok leczenia farmakologicznego i operacyjnego tak ważna jest zrównoważona dieta i aktywność fizyczna co najmniej trzy razy w tygodniu lub częściej. Mogą one pomóc w redukcji stopnia nasilenia objawów endometriozy.

Wiesz, czym jest endometrioza?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Endometrioza – dieta. Od czego zacząć?

Kobiety z endometriozą powinny rozważyć dietę i zmianę stylu życia w walce z tym stanem. Niektóre pokarmy mogą pomóc w naturalnym kontrolowaniu hormonów i wzmocnieniu układu odpornościowego, które odgrywają kluczową rolę w objawach endometriozy. Niektóre produkty spożywcze mogą mieć negatywny wpływ na organizm, powodując nasilenie symptomów.

Zobacz także: Objawy endometriozy, jej przyczyny, leczenie i zależność endometrioza a ciąża

Zaleca się, aby skonsultować się z odpowiednio wykwalifikowanym profesjonalistą w zakresie porad żywieniowych. Będzie on mógł przygotować dietę specjalnie dostosowaną do indywidualnych potrzeb, a także udzielić porad dotyczących wyboru produktów bogatych w witaminy i minerały. Zmiana diety i nawyków żywieniowych może być trudnym procesem. Współpracując z odpowiednio wykwalifikowanym specjalistą, można uzyskać potrzebne wsparcie i wskazówki ułatwiające przejście tego etapu.

Zobacz film: Co to jest endometrioza? Źródło: 36,6

Endometrioza – dieta. Co warto jeść?

Dieta kobiet z endometriozą ma na celu zmniejszenie wewnętrznego stanu zapalnego w organizmie, zmniejszenie bólu i poprawę eliminacji estrogenów z organizmu. Powinna się składać z poniższych produktów spożywczych:

  • Błonnika – wspomaga trawienie i pomaga organizmowi naturalnie regulować gospodarkę hormonalną. Zaleca się spożywanie 24 g błonnika dziennie. Główne produkty spożywcze bogate w błonnik to między innymi: jabłka, gruszki, śliwki, fasola, soczewica, groch, chleb pełnoziarnisty, orzechy, owoce cytrusowe, nasiona chia czy lnu.
  • Witamin i minerałów – w wątrobie odbywa się detoksykacja organizmu, która reguluje gospodarkę hormonalną, dlatego tak ważna jest odpowiednia podaż witamin i minerałów, zwłaszcza witamin z grupy B i przeciwutleniaczy (selen i witaminy A, C i E) w diecie u kobiet z endometriozą. Wspiera ona funkcjonowanie wątroby, jak również wspiera układ immunologiczny. Włączenie do diety niektórych produktów bogatych w żelazo może zastąpić żelazo utracone w czasie silnych menstruacji. Tymi produktami mogą być: ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak kapusta, szpinak, brokuły, ryby, jajka, tofu, fasola, orzechy czy brązowy ryż.

Zobacz także: Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?

  • Kwasów tłuszczowych omega 3 – pomagają kontrolować stan zapalny, przyczyniają się do produkcji prostaglandyn i wspomagają gojenie się tkanek i dlatego mogą pomóc złagodzić objawy endometriozy. Produkty bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe to np.: nasiona lnu, dyni i orzechy włoskie. Osoby, które nie dostarczają wystarczająco dużo kwasów tłuszczów w diecie, powinny porozmawiać z dietetykiem. Może polecić on suplementy na bazie lnu, orzechów i oleju z wiesiołka.

Zobacz film: Jak skutecznie leczyć endometriozę? Źródło: 36,6

Co należy ograniczyć w diecie przy endometriozie?

Kobiety z endometriozą powinny przede wszystkim ograniczyć większość produktów, które mogą spowodować lub nasilić stan endometriozy, w tym: przetworzone, ubogie w wartości odżywcze artykuły spożywcze, które mogą zawierać konserwanty, a także unikać lub zrezygnować z zapakowanych, gotowych posiłków i przekąsek, napojów alkoholowych, smażonego, przetworzonego mięsa, pieczywa, białej mąki i słodyczy. Inne produkty, których należy unikać to:

  • kofeina – może zwiększać krwawienie miesiączkowe i poziom estrogen
  • soja – zawiera wysoki poziom fitoestrogenów, które mogą nasilać objawy endometriozy,
  • czerwone mięso – podobnie jak pełnotłusty nabiał mogą być trudne do strawienia,
  • nasycone tłuszcze – występują w margarynie, maśle i smalcu, powodują produkcję prostaglandyn powodujących ból i stan zapalny.

Należy kupować żywność ekologiczną tak często, jak jest to możliwe, z uwagi na stosowanie pestycydów w masowej produkcji rolnej.

Dieta przy endometriozie – jadłospis

Codzienny jadłospis przy endometriozie powinien dostarczyć 75 g dobrej jakości białka ze źródeł, takich jak mięso, dziczyzna, ryby, jaja i niskotłuszczowe produkty mleczne oraz 30 g błonnika z owoców, warzyw, orzechów, nasion, roślin strączkowych i pełnoziarnistych, w tym żyta, owsa, ryżu, kukurydzy, prosa i gryki, w celu utrzymania zdrowego układu pokarmowego i poprawy wydalania nadmiaru estrogenów. Na talerzu powinny znaleźć się również orzechy, nasiona i rośliny strączkowe (takie jak fasola), dwie porcje czerwonych lub pomarańczowych warzyw, kolejne dwie zielonych warzyw liściastych (np. sałata, kapusta, brokuły, kalafior, rzepa, rzodkiewki i rzeżucha) i dwa owoce, w tym jagody, które mają wysoką zawartość przeciwutleniaczy. Do każdego dania warto dodać 1 łyżkę zimnego oleju roślinnego np.: oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia. Należy pić 4–6 szklanek wody dziennie.

Dieta oparta na bazie roślinnej nie można leczyć endometriozy, gdyż nie ma na nią lekarstwa, ale może pomóc kobietom w leczeniu objawów.

Zobacz film: Co 5. kobieta może mieć endometriozę. Co to za choroba? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
151
12
Polecamy
Anemia w ciąży - z czego wynika?
Objawy anemii w ciąży.
Leczenie niedokrwistości - dieta w anemii
Anemia w ciąży - z czego wynika? Objawy anemii w ciąży. Leczenie niedokrwistości - dieta w anemii Dzień Dobry TVN
Jak obniżyć cholesterol?
Dieta i produkty obniżające cholesterol
Jak obniżyć cholesterol? Dieta i produkty obniżające cholesterol Dzień Dobry TVN
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę? TVN zdrowie
Dieta wegańska – efekty, wady i zalety wegańskiego stylu życia
Dieta wegańska – efekty, wady i zalety wegańskiego stylu życia TVN zdrowie
Komentarze (1)
endka
Fatalnie jest skonstruowana ta strona, przesuwając suwakiem łatwo przeskoczyć na następny artykuł - fatalna nawigacja.
Czytaj całość
Nie przegap
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia