Polub nas na Facebooku
Czytasz: Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?

Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Ольга Тернавская / fotolia.com

Egzema to zapalenie skóry. Często pojawia się u osób pracujących manualnie, które mogą mieć kontakt z substancjami podrażniającymi skórę. Egzema jest chorobą, która nie przenosi się poprzez kontakt z chorą osobą.

Egzema jest stanem zapalnym skóry, który może zostać spowodowany przez wiele czynników. Mogą to być przyczyny wewnętrzne, takie jak uwarunkowanie genetyczne, ale też zewnętrzne, np. wspomniany kontakt z substancjami podrażniającymi skórę lub alergenami. Głównym objawem tej choroby jest opuchnięcie, zaczerwienienie i świąd skóry.

Przyczyny egzemy na dłoniach

Egzema na dłoniach może być tzw. chorobą zawodową. Szczególnie narażone są na nią osoby obcujące na co dzień z substancjami podrażniającymi skórę, a więc osoby sprzątające lub zmywające naczynia, a także te zajmujące się cateringiem, fryzjerzy, pracownicy opieki medycznej, mechanicy samochodowi itd. Egzema może być reakcją alergiczną organizmu na substancje zawarte w proszku do prania, kosmetykach, rozpuszczalnikach oraz tworzywach sztucznych w ubraniach. Wypryski na skórze mogą być także wywołane przez metale, z których wykonywana jest biżuteria, np. nikiel. Poza tym egzemę mogą wywoływać składniki pożywienia.

Predyspozycje genetyczne również mogą bezpośrednio wpływać na egzemę. Jeżeli w rodzinie obserwowano wcześniej przypadki tej choroby, prawdopodobieństwo zachorowania na nią przez daną osobę jest wyższe.

Egzema może też być spowodowana zaburzeniami układu odpornościowego, stres i brak odpowiedniej higieny osobistej.

Zobacz film: Objawy egzemy. Źródło: 36,6

Rodzaje egzemy

Egzemę można podzielić na dwa rodzaje:

  • wyprysk kontaktowy – jeżeli jest to spowodowane kontaktem z substancjami drażniącymi zawartymi w przedmiotach codziennego użytku lub materiałach używanych w pracy, np. oleju, cemencie lub szamponie; może to też być alergiczny wyprysk kontaktowy;
  • atopowe zapalenie skóry – najczęściej występująca postać tego schorzenia, spowodowana czynnikami wewnętrznymi, takimi jak alergiczna skłonność do choroby; obok niej mogą występować dodatkowe objawy alergii, takie jak katar sienny, suchy kaszel, świszczący oddech lub duszności.

Objawy egzemy

Egzema objawia się poprzez powstawanie na skórze czerwonych grudek lub plam. Na ich powierzchni z czasem zaczynają się pojawiać pękające pęcherzyki wypełnione ropą. W późniejszej fazie choroby na skórze pozostają strupy po zaschniętej wydzielinie. Bez względu na rodzaj egzemy kolejnymi objawami mogą być obrzęk, świąd, zliszajowacenie lub utrata sprężystości skóry. Nie należy rozdrapywać ran, gdyż może to doprowadzić do powstawania blizn, odbarwień lub przebarwień na skórze oraz pogrubienia i stwardnienia naskórka.

Egzema na dłoniach – domowe sposoby

Sposobem na zmniejszenie objawów egzemy we własnym zakresie jest wyeliminowanie składników alergennych z diety. Można wykonać testy alergiczne w celu określenia czynnika, który należy wyeliminować, lub w przypadku mniej nasilonych objawów, poprzez próby prowokacyjne wyeliminować składniki diety alergizujące. Poza tym należy unikać używek – kawy, herbaty, alkoholu itd., które mogą zaostrzać objawy. W miejsce tych napojów warto dodać napary z koniczyny i pokrzywy, odwary z korzenia łopianu lub jakiekolwiek mieszanki tych ziół. Aby załagodzić swędzenie skóry, można zastosować okłady z soku z aloesu, który działa łagodząco i kojąco. 

Zobacz film: Egzema. Źródło: 36,6.

Skuteczny w leczeniu egzemy jest także miód manuka ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i odkażające. Ważne są także aspekty codziennego postępowania – należy zrezygnować z bielizny, która jest szorstka, przez co drażni skórę, unikać nagłych zmian temperatury, ograniczyć kontakt ze zwierzętami, unikać słońca (szczególnie wiosną i latem), zimą ubierać się ciepło i nosić rękawiczki (ograniczą kontakt skóry z otoczeniem), stosować kosmetyki nawilżające, ograniczyć kontakt zmienionych miejsc z gorącą wodą i szorstkim ręcznikiem oraz pić dużo wody, co odpowiednio nawilża skórę. Można także wspomagać domowe leczenie egzemy ogólnoustrojowymi lekami bez recepty – przeciwświądowymi, przeciwhistaminowymi oraz przeciwbólowymi.

Leczenie egzemy

Jeśli stosowanie wyłącznie domowych sposobów nie przynosi efektu, należy zgłosić się do dermatologa. W medycynie nie istnieje jedna skuteczna metoda na zwalczenie egzemy. Leczenie może zatem być połączeniem wielu kuracji. Pierwszym krokiem do ustalenia przyczyny egzemy jest przeprowadzenie testów alergicznych. Jednym ze sposobów na łagodzenie objawów tej choroby jest także zamiana mydła na hipoalergiczne płyny do mycia. Z kolei najskuteczniejszymi sposobami na samą skórę są kremy lub maści ze steroidami. Jeżeli zmiany skórne doprowadziły do pękania skóry i tworzenia się ran na dłoniach, konieczne może okazać się stosowanie opatrunków zawierających sole srebra. W poważniejszych przypadkach (infekcja skóry) lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków. W leczeniu egzemy stosuje się także miejscowe leki immunosupresyjne oraz ultrafiolet, którym naświetla się skórę. Egzema jest przewlekłym schorzeniem, jednak rzadko przyjmuje ciężką postać wymagającą podania doustnie silnych steroidów.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
401
58
Komentarze (1)
Barbara
Oczywiście sterydy i inne leki chemiczne to droga donikąd. Przerobiłam to, bo lekarze tak leczą, a to nie leczy. Skuteczna jest tylko dieta i słońce. A pani doktor pisze, żeby unikać słońca. Trzeba koniecznie wyeliminować alergen a na wszelki wypadek kawę, herbatę czarną i alkohol /każdy/. Całkowita abstynencja. Było ciężko, ale zrobiłam to. Świąd był najgorszy, czerwone, sztywne ręce to przy tym świądzie pikuś. Wyrzućcie ze swojej diety kawę, herbatę, alkohol, nabiał /poza masłem i jogurtem/ i to wszystko. Dieta raczej warzywno-kaszowo-ryżowa, ja jem ryby i czasem drób i mięso wołowe oraz jagnięcinę. Nigdy wieprzowiny. Aha, zero chleba i bułek, bo mam nietolerancję glutenu. O dziwo chleb i bułki orkiszowe, ze starych odmian orkiszu, tzw. hildegardowe mogę jeść. Powodzenia.
Czytaj całość
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?