Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dyskopatia piersiowa – objawy neurologiczne i inne, sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Dyskopatia piersiowa – objawy neurologiczne i inne, sposoby leczenia

odcinek piersiowy kręgosłupa

Jackyenjoyphotography / gettyimages.com

Dyskopatia piersiowa występuje rzadko i stanowi najmniejszy odsetek tego typu schorzeń w stosunku do pozostałych odcinków kręgosłupa, lecz charakteryzuje się rozległymi symptomami neurologicznymi. Leczenie choroby uwzględnia przede wszystkim wiele metod zachowawczych, ale także chirurgicznych.

Objawy dyskopatii piersiowej nie ograniczają się wyłącznie do miejscowych dolegliwości. Symptomy związane z kompresją worka oponowego pojawiają się również w obrębie narządów wewnętrznych, kończyn dolnych i górnych oraz klatki piersiowej. Dolegliwości odczuwane w okolicy mostka, lewego barku czy bocznej ściany żeber od strony serca często utożsamiane są z zawałem mięśnia sercowego.

Zobacz także:

Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Naciągnięte ścięgno Achillesa – objawy, mechanizm kontuzji, sposoby leczenia

Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Dyskopatia piersiowa

Dyskopatia piersiowa to stan charakteryzujący się postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego. Jądro znajdujące się wewnątrz tzw. dysku przemieszcza się w kierunku wnętrza kanału kręgowego na wysokości piersiowego odcinka kręgosłupa. Zjawisko tego typu występuje rzadko w stosunku do pozostałych segmentów kręgosłupa, co wynika z masywnej budowy anatomicznej odcinka piersiowego oraz mniejszej ruchomości i przyjmowania lżejszych obciążeń.

Na objawy dyskopatii piersiowej składa się szereg rozległych dolegliwości neurologicznych, obejmujących kończyny górne i dolne oraz klatkę piersiową. Ponadto w przebiegu dyskopatii pojawiają się symptomy ze strony narządów wewnętrznych. Zaburzenia, nieograniczające się do jednego obszaru ciała, utrudniają szybką diagnostykę i wdrożenie odpowiedniego leczenia, np. dolegliwości odczuwane w okolicy mostka, lewego barku czy bocznej ściany żeber od strony serca często utożsamiane są z zawałem mięśnia sercowego. Przyczyny dyskopatii piersiowej są zróżnicowane. Schorzenie związane jest zwykle z różnego rodzaju patologiami krążka międzykręgowego, który pod wpływem niesprzyjających czynników wewnętrznych i zewnętrznych traci amortyzujące właściwości, przesuwa się i kompresuje worek oponowy, otaczający włókna nerwowe kanału kręgowego. Choroba najczęściej jest wynikiem nagłego urazu, np. komunikacyjnego. Ponadto zwężeniu światła kanału kręgowego sprzyjają długotrwałe, znaczne obciążenia grzbietu aktywnością fizyczną i pracą zawodową, siedzący tryb życia i nieprawidłowe wzorce ruchowe. Dyskopatia może także być efektem zwyrodnieniowych wyrośli kostnych pojawiających się na krawędziach kręgów piersiowych. Proces zwyrodnienia krążka międzykręgowego może postępować i prowadzić do ciężkich powikłań, dlatego niezbędna jest kompleksowa terapia. Leczenie dyskopatii piersiowej uwzględnia wiele metod zachowawczych, mających na celu łagodzenie przykrych objawów, regenerację krążka oraz przywrócenie drożności kanału kręgowego. Pacjentom ze znaczną postacią dyskopatii zaleca się operacje chirurgiczne kręgosłupa.

Dyskopatia piersiowa – objawy

Objawy dyskopatii piersiowej mają rozległy zasięg. Miejscowy ból, uczucie mrowienia czy osłabienie mięśni przykręgosłupowych pojawiają się dość rzadko. Zwykle obserwuje się pokaźną gamę dolegliwości rozchodzących się po kończynach, grzbiecie i klatce piersiowej. Należą do nich:

  • neuralgia żebrowa, uczucie kłucia podczas wdechu;
  • ograniczenie ruchomości kręgosłupa piersiowego, uczucie sztywności grzbietu, zaburzenia mechaniki oddychania;
  • dolegliwości bólowe, parestezje oraz zaburzenia czucia w okolicach ciała zaopatrywanych przez podrażniony nerw rdzeniowy, wychodzący z wysokości odcinka piersiowego, m.in. wzdłuż żeber, w kierunku kończyn dolnych i górnych, na plecach;
  • osłabienie lub wzmożenie napięcia mięśni w zakresie odpowiednich dermatomów.

Objawy neurologiczne dyskopatii piersiowej mają tendencję do nasilania się podczas wzrostu ciśnienia w klatce piersiowej, głównie w trakcie kichania, śmiechu czy kaszlu. Poza tego typu dolegliwościami dodatkowo pojawiają się tzw. objawy pseudozawałowe, czyli kłucie za mostkiem, duszności, drętwienie w okolicy lewego ramienia, utożsamiane z zawałem serca, co dodatkowo pogarsza kondycję psychiczną pacjenta. Inne objawy dyskopatii piersiowej uzależnione są od wysokości patologicznej zmiany w segmencie, czyli:

  • górna część kręgosłupa piersiowego odpowiada za dolegliwości ze strony kończyn górnych, płuc, przełyku i serca;
  • zmiany w środkowym odcinku kręgosłupa piersiowego wywołują objawy żołądkowe;
  • dolna część kręgosłupa piersiowego sugeruje zaburzenia pracy jelit oraz narządów układu moczowo-płciowego.

Leczenie dyskopatii piersiowej

Leczenie dyskopatii piersiowej rozpoczyna się od postępowania zachowawczego, czyli rehabilitacji ruchowej i innych metod fizjoterapii, jak zabiegi fizykalne mobilizujące zmiany w kręgosłupie do repozycji i łagodzące objawy. W ostrej fazie choroby zalecane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz pozycje ułożeniowe. Ćwiczenia na dyskopatię piersiową oraz bardziej zaawansowana rehabilitacja, jak terapia manualna, wprowadzane są na przewlekłym etapie schorzenia. Wówczas celem leczenia jest przywrócenie prawidłowej ruchomości stawowej oraz odzyskanie siły i równowagi mięśniowej. Operacja na dyskopatię piersiową zalecana jest w przypadku nasilania się objawów neurologicznych.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o budowie układu kostnego:

Zobacz także: Jak jest zbudowany układ kostny? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Baker B., „Bóle i choroby kręgosłupa”, Amber, Warszawa 2002.

2. Bochenek A., „Anatomia człowieka”, PZWL, Warszawa 2010.

3. Boos M., „Choroby kręgosłupa”, Medipage, Warszawa 2016.

4. Chojnowska-Depczyńska E., „Dyskopatia ćwiczenia”, Literat, Białystok 2017.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
9
Polecamy
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii TVN zdrowie
Stenoza kanału kręgowego:
operacja, leczenie i rehabilitacja
Stenoza kanału kręgowego: operacja, leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia