Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dreszcze - nagłe uczucie zimna? Co oznaczają dreszcze bez gorączki?
menu
Polub nas na Facebooku

Dreszcze - nagłe uczucie zimna? Co oznaczają dreszcze bez gorączki?

NAN

Fot: nikodash / stock.adobe.com

Dreszcze to nie tylko uczucie zimna - wraz z nim występuje drżenie mięśni. Najbardziej kojarzymy je z gorączką, która jest jednym z objawów przeziębienia, grypy i innych infekcji. Sytuacja jest poważniejsza, kiedy doświadczamy dreszczy z innych przyczyn.

Dreszcze to mimowolne, drobne i nieskoordynowane drżenie mięśni. Najczęściej jest to reakcja obronna organizmu - podczas gorączki aktywowany jest ośrodek termoregulacji znajdujący się w śródmózgowiu, z kolei w przypadku przemarznięcia mięśnie dostarczają dodatkowego ciepła, by rozgrzać organizm. Niestety, dreszcze pojawiają się także w innych sytuacjach - czasami prowadzą do nich inne schorzenia.

Dreszcze z gorączką - przyczyny

Dreszcze związane z gorączką to zjawisko patologiczne, wynikają z przenikania do krwi substancji wywołujących gorączkę. Są to toksyny bakteryjne, same bakterie, wirusy, mikroskopijne fragmenty tkanek powstałe m.in. na skutek rozpadu pasożytów. 

Gorączka najczęściej jest objawem przeziębienia, grypy i innych infekcji - wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych lub pasożytniczych (np. malarii). Pozostałymi objawami tych chorób mogą być: katar, kaszel, ból brzucha, mięśni i stawów, przewlekłe osłabienie organizmu, czasami też wymioty i trudności przy oddawaniu moczu.

Dreszcze bez gorączki - przyczyny

Gorączka lub przemarznięcie to dwie najbardziej oczywiste przyczyny dreszczy. Mogą jednak prowadzić do nich również następujące schorzenia:

 • cukrzyca, a konkretniej hipoglikemia (niedocukrzenie) - zbyt niski poziom cukru we krwi wywołuje dreszcze, a poza tym drażliwość, nerwowość, trudności z logicznym myśleniem, rozkojarzenie, zaburzenia orientacji i nadmierne pocenie się,
 • choroby układu moczowego (ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego itd.),
 • choroby układu krążenia (miażdżyca, choroba wieńcowa, zapalenie mięśnia sercowego itp.) - dreszcze są wtedy spowodowane niewłaściwym krążeniem lub zbyt niskim ciśnieniem krwi,
 • menopauza - choć częściej kobiety odczuwają uderzenia gorąca, mogą się pojawiać również dreszcze; oba te objawy wynikają z wahania poziomu hormonów płciowych w tym okresie życia kobiety,
 • anemia - dreszcze w tym przypadku łączą się z ogólnym znużeniem, apatią, osłabieniem włosów i paznokci oraz bladą cerą,
 • choroby nowotworowe - dreszcze mogą wynikać z rozpadu guza nowotworowego,
 • zaburzenia psychiczne (depresja, nerwica, stany lękowe) - poważna przyczyna dreszczy; mogą się nasilać i trwać przez długi czas,
 • leki - dreszcze są efektem ubocznym stosowania niektórych lekarstw, wynika to z różnorodnych reakcji organizmu na zawarte w nich substancje,
 • nadużywanie alkoholu,
 • przemęczenie organizmu wynikające z przedłużonej pracy, wysiłku fizycznego lub "zakrapianej" nocy,
 • bezsenność.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Dreszcze - jak sobie z nimi radzić?

Z dreszczami możemy sobie radzić w domu - jeżeli są połączone z gorączką, powinniśmy spożywać dużo ciepłych płynów (gorącą herbatę z sokiem, napary itd.) oraz wspomóc leczenie lekami przeciwgorączkowymi bez recepty. 

W przypadku dreszczy spowodowanych przemarznięciem organizmu należy owinąć osobę kocem.

Podstawą leczenia dreszczy jest rozpoznanie ich właściwej przyczyny. W tym celu lekarz kieruje na właściwe badania. Najczęściej do rozpoznania stanu zapalnego w organizmie wystarczają badanie krwi (morfologia, białko C-reaktywne) oraz badanie moczu. 

Wyniki tych analiz ujawniają takie schorzenia jak infekcja, anemia czy choroby układu moczowego i najczęściej od razu lekarz może rozpocząć ich właściwe leczenie.

Dreszcze bywają efektem ubocznym przyjmowania leków: zarówno bez recepty, jak i przepisanych przez lekarza w ramach farmakoterapii (np. leków przeciwpadaczkowych, antybiotyków). W takim przypadku należy niezwłocznie poinformować nadzorującego lekarza, który może zmienić dawkowanie lub przepisać inny preparat. 

Trzeba również poinformować lekarza o wszystkich lekach bez recepty, które mogą być dołączone do leczenia choroby. Często leczenie "na własną rękę" nie przynosi organizmowi żadnych korzyści i konieczne jest odstawienie dodatkowych medykamentów.

Dreszcze wynikające z przemęczenia organizmu po pracy, treningu lub "zakrapianej" nocy łatwo jest zwalczyć - wystarczy długi odpoczynek, wyspanie się, ewentualnie masaż lub kąpiel relaksacyjna.

W przypadku zaburzeń psychicznych (depresji, nerwicy, stanów lękowych) dreszcze przybierają poważniejszą formę - trwają dłużej i są bardziej odczuwane przez osobę. Najczęściej są połączone z zaburzeniami emocjonalnymi i samopoczuciem psychicznym. 

W takich sytuacjach niezbędna jest konsultacja u psychiatry lub psychoanalityka.

Zobacz film: Grypa - objawy, leczenie i powikłania. Źródło: X-Bank Gallery

Dreszcze u dziecka

Zdarza się, że dreszcze są efektem podwyższonej temperatury ciała u dzieci. Gorączkę u dziecka najlepiej jest zbijać stopniowo, np. poprzez kąpiel w wodzie o temperaturze 2 stopnie mniejszej od temperatury ciała. 

Należy podać maluchowi paracetamol lub ibuprofen, dawkować na podstawie ulotki lub zaleceń lekarza pierwszego kontaktu. Następnie trzeba zadbać o otoczenie dziecka, nie przegrzewać go, zmieniać przepocone ubranie oraz wietrzyć pokój (tak aby temperatura nie przekraczała 20°C). Można również stosować zimne okłady na czoło, kark i łydki, jednak maluch często się wtedy wyrywa i zrzuca okłady - nie należy wtedy go męczyć. 

Jeżeli te próby zbicia gorączki się nie powiodą, należy skontaktować się z pediatrą. Gorączka u dzieci może prowadzić do ataku drgawek (nie mylić z dreszczami).


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
478
90
Polecamy
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Trzydniówka u niemowląt, dzieci i dorosłych – na czym polega, objawy i jak leczyć?
Trzydniówka u niemowląt, dzieci i dorosłych – na czym polega, objawy i jak leczyć? TVN zdrowie
Na czym polega naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu
Na czym polega naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty