Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dr Grzesiowski: Przestańmy traktować COVID-19 jak sensację, a zacznijmy, jak każdą inną chorobę zakaźną
menu
Polub nas na Facebooku

Dr Grzesiowski: Przestańmy traktować COVID-19 jak sensację, a zacznijmy, jak każdą inną chorobę zakaźną

Dr Paweł Grzesiowski

Fot: 36,6

Pandemia całkowicie zdominowała nasze życie. Mimo że każdego dnia media informują o nowych badaniach czy odkryciach, to dalej o koronawirusie SARS-CoV-2 wiemy niewiele. Mnożą się pytania o sens wykonywania testów, o szczepionkę czy zasadność noszenia maseczek ochronnych. Na część z nich - na specjalnym czacie - odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, immunolog, pediatra.

Mimo że chorych na COVID-19 ciągle przybywa, to ten przyrost utrzymuje się w Polsce na stałym poziomie. Stało się tak, ponieważ rząd bardzo wcześnie wprowadził obostrzenia i zakazy, które zahamowały rozprzestrzenianie się wirusa. I choć pandemia nie minęła, dzisiaj powoli wracamy do normalności, ale dalej musimy stosować pewien reżim.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Czy bieganie w maseczce to do dobry pomysł?

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Dotyczy to także tych osób, które wychodzą np. pobiegać. Czy aktywność fizyczna w maseczce to dobry pomysł?

Redakcja poleca:
Zespół suchego oka, czyli co? Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić? Materiał sponsorowany
Czym nie należy popijać leków? Pytamy eksperta
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy? Materiał sponsorowany

Maska z bawełny nie powinna blokować oddychania, ale jeśli w trakcie biegani czy wysiłku zaczyna brakować nam tlenu możemy ją zdjąć. Takie wyjaśnienie można podać służbom, które mogą nas zatrzymać za brak maseczki - mówi dr Paweł Grzesiowski.

Skąd się wziął koronawirus SARS-CoV-2?

Wraz z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 zaczęły się pojawiać teorie, że wirus wcale nie jest naturalny i został zmodyfikowany przez naukowców. Zdaniem dr. Grzesiowskiego nie ma na to żadnych dowodów. Każda modyfikacja w genomie pozostawia ślad, a takich nie znaleziono w żadnej z przebadanych sekwencji wirusa. Jak podkreśla specjalista patogen nie zmutował i cały świat walczy z identycznym wirusem.

Które testy w kierunku COVID-19 są najbardziej wiarygodne?

Od pewnego czasu dostępne są testy serologiczne czy tzw. kasetkowe, które mają potwierdzić zakażenie koronawirusem. Niestety - w ocenie specjalisty - ich wyniki trudno uznać za wiarygodne.

Najbardziej wiarygodne są badania genetyczne. Testy kasetkowe czy serologiczne wprowadzają bardzo dużo zamieszania. Zdarza się, że dają wynik fałszywie dodatni lub ujemny. W sytuacji, kiedy wynik jest wątpliwy u pacjenta i tak trzeba wykonać test genetyczny - mówi specjalista.

Kiedy powstanie szczepionka na COVID-19?

Problem pandemii mogłaby rozwiązać szczepionka. Mimo że pracuje nad nią kilkadziesiąt różnych zespołów badaczy, to zanim powstanie i zostanie dopuszczona do użytku upłynie jeszcze dużo czasu.

Szczepionka musi być bardzo dobrze przetestowana, muszą być przeprowadzone bardzo dokładne badania. Nawet jeśli pojawi się za pół roku, to, co najmniej dwa lata będziemy czekali, aż zostanie dokładnie przebadana i przejdzie wszystkie testy. W tym przypadku nie może być mowy o przyspieszeniu jakiegoś etapu - mówi specjalista.

Czy to właściwy moment na luzowanie obostrzeń?

Mimo że pandemia nie minęła, to coraz więcej krajów decyduje się znosić obostrzenia. Z zakazów powoli rezygnuje też Polska. Czy to właściwy moment?

COVID-19 trzeba zacząć traktować, jak każdą inną chorobę zakaźną. Powinna przestać być sensacją, a chorobą, z którą trzeba walczyć. Zliczanie nowych przypadków nikogo już nie interesuje. Dzięki temu, że zostaliśmy w domu nie przeżyliśmy prawdziwej fali epidemicznej, ale kiedy zaczniemy wychodzić wirus znowu zacznie atakować. Dlatego, aby liczba zachorowań dalej utrzymywała się na równym poziomie każdy z nas, wychodząc z domu musi mieć świadomość, że wirus jest szczególnie groźny dla osób starszych i to o ich zdrowie musimy się wszyscy troszczyć i nie narażać ich na kontakt z wirusem. Takim myśleniem należy się kierować przy znoszeniu kolejnych obostrzeń - mówi dr Grzesiowski.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
7
Polecamy
Eksperci:
mowa może być głównym źródłem transmisji koronawirusa
Eksperci: mowa może być głównym źródłem transmisji koronawirusa Dzień Dobry TVN
Szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2.
Kiedy powstanie?
Szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2. Kiedy powstanie? TVN zdrowie
Testy na koronawirusa - broń w walce z pandemią.
"Każda osoba, która jest nosicielem, potencjalnie zarazi 2,5 osoby"
Testy na koronawirusa - broń w walce z pandemią. "Każda osoba, która jest nosicielem, potencjalnie zarazi 2,5 osoby" Dzień Dobry TVN
Prof. Krzysztof Łabuzek:
Szczyt zgonów mamy już za sobą
Prof. Krzysztof Łabuzek: Szczyt zgonów mamy już za sobą TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Odkażanie w 40 sekund. W Hongkongu testują specjalną kabinę
Odkażanie w 40 sekund. W Hongkongu testują specjalną kabinę
Pandemia cofnęła polską kardiologię o 20 lat
Pandemia cofnęła polską kardiologię o 20 lat
Wysoka temperatura najlepszym sposobem na dezynfekcję masek medycznych
Wysoka temperatura najlepszym sposobem na dezynfekcję masek medycznych
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy?
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy? Materiał sponsorowany
Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?
Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?
Nowe metody leczenia czerniaka. Immunoterapia i terapia celowana szansą dla pacjentów
Nowe metody leczenia czerniaka. Immunoterapia i terapia celowana szansą dla pacjentów