Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe i skuteczne sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci, mężczyzn i kobiet
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe i skuteczne sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci, mężczyzn i kobiet

NAN

Fot: Voyagerix / fotolia.com

Choć zapalenie pęcherza dotyczy najczęściej kobiet, może przytrafić się także mężczyznom oraz dzieciom. Naturalnymi i domowymi sposobami są produkty bogate w witaminę C, napary z pokrzywy, skrzypu oraz innych ziół o właściwościach moczopędnych, a także owoce żurawiny.

Zapalenie pęcherza i dróg moczowych wywołuje pieczenie oraz ból w trakcie oddawania moczu, a także uczucie parcia na pęcherz. Objawom często towarzyszy wysoka gorączka, mimowolne oddawanie moczu, lub oddawanie go małymi porcjami w nasilonych fazach zapalenia pęcherza. W przypadku mężczyzn zapalenie często jest mylone z problemami związanymi z gruczołem krokowym (prostatą). Chorobę można leczyć domowymi sposobami, lecz warto zapoznać się z opinią lekarza, który zdiagnozuje dolegliwości i wskaże na odpowiednie metody leczenia.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Żurawina – naturalny lek na zapalenie pęcherza

Od lat prym wśród naturalnych i domowych sposobów na zapalenie pęcherza moczowego wiedzie żurawina. Regularne spożywanie owoców i produktów z żurawiną zmniejsza ryzyko infekcji dróg moczowych nawet o kilkadziesiąt procent! Wbrew dość powszechnej opinii, zbawienne działanie dla osób borykających się z zapaleniem pęcherza nie leży we właściwościach zakwaszających mocz, a w bogactwie flawonoidów, antocyjanów oraz proantocyjanidyn. Wymienione substancje, a zwłaszcza proantocyjnidyna, pomagają zwalczać bakterie i zapobiegać zakażeniom. Proantocyjanidyny „atakują” bakterie E. coli (pałeczki okrężnicy, z łac. Escherichia coli), które mogą wywołać spore spustoszenie w organizmie (wraz z zakażeniem i zapaleniem dróg moczowych).

Zobacz także: Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

Za sprawą substancji zawartych w żurawinie są stosunkowo szybko usuwane z organizmu. Jak podkreślają lekarze i dietetycy, wpływ żurawiny na drogi moczowe jest zauważalny po ok. 2 godzinach od spożycia i utrzymuje się przez ok. 10 godzin. W przypadku zapalenia pęcherza i chęci leczenia go żurawiną warto spożywać owoce (lub inne produkty) w dwóch dawkach: rano i wieczorem. Stosowanie żurawiny w przebiegu zapalenia pęcherza moczowego rekomenduje Europejskie Towarzystwo Urologiczne.

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza – nasiadówki i kąpiele ziołowe!

Zwolennicy domowego sposobu walki z zapaleniem pęcherza, wskazują na dobroczynne działanie ziołowych kąpieli oraz tzw. nasiadówek, polegających na siedzeniu w ciepłej wodzie z leczniczymi dodatkami (rumiankiem, nagietkiem, kwiatem koniczyny, szałwią, korą dębową, a nawet miazgą z cebuli). Nasiadówka powinna trwać mniej więcej 30 minut, a temperatura wody powinna wynosić od 34 do 37 °C. Nasiadówki w celu eliminowania zapalenia pęcherza powinno wykonywać się co najmniej dwa razy dziennie. Jak przygotować leczniczą nasiadówkę? Łyżkę leczniczych dodatków (szałwii, rumianku) należy zalać szklanką wrzącej wody, zaparzać przez 10 minut, a następnie przecedzić i wlać napar do miski z ciepłą wodą.

Zobacz także: Choroby pęcherza moczowego – czynniki zwiększające ryzyko stanów zapalnych

W przypadku kąpieli ziołowych, które mogą przynieść znaczną ulgę w walce z zapaleniem pęcherza, warto wypróbować ciepłą kąpiel z użyciem rumianku, który ma bogate właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Do gorącej wody w wannie należy wlać ok. 1 litra uprzednio przygotowanego naparu z rumianku. Korzystne działanie oprócz rumianku ma także igliwie sosnowe. Napar z igieł sosnowych (ok. 0,5 kg) należy zalać wrzącą wodą tak, by w całości zostały przykryte. Wrzątek wraz z igłami należy przykryć i odstawić na kilkanaście minut, do momentu aż sosnowe igliwie zmięknie. Następnie przyrządzony napar powinno dolać się do gorącej wody w wannie lub misce. Kąpiel z udziałem rozmiękniętych igieł może wywoływać dyskomfort, dlatego przed wrzuceniem ich do wanny można umieścić je w płóciennym worku.

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN.

Zioła jako naturalny i domowy sposób na zapalenie pęcherza

Napary, herbatki z ziół mogą pomóc wszystkim osobom cierpiącym na zapalenie pęcherza moczowego. Kuracja ziołami jest skuteczna w nawracających infekcjach, a także pierwszych stanach zapalnych u dzieci i dorosłych. Wybierając ziołolecznictwo w walce z zapaleniem pęcherza, warto zdecydować się na herbatę z owoców oraz liści borówki, wspomniany rumianek, pokrzywę, majeranek, szałwię, dziurawiec oraz krwawnik. Wymienione rośliny mają właściwości moczopędne, a niektóre z nich również przeciwzapalne i bakteriobójcze, które pomogą osobom skarżącym się na bóle w przebiegu stanu zapalnego pęcherza moczowego.

Zobacz także: Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny i objawy. Na czym polega jego leczenie?

Ciepło i higiena podstawą domowego leczenia zapalenia pęcherza

Chorego pęcherza nie można oziębiać! Zaleca się stosowanie termoforów (najlepiej dwóch jednocześnie), przykładając je w okolicy krocza oraz w okolicach krzyża. Jeśli nie posiada się termoforu, można wykorzystać butelki z ciepłą wodą oraz okłady z gorących ręczników. W czasie choroby nie powinno się chodzić z odsłoniętymi plecami, które poprzez ewentualne owianie mogą nasilić objawy zapalenia pęcherza. W trakcie choroby powinno się także niezwłocznie wyprać bieliznę, ręczniki oraz pościel w temperaturze powyżej 60 °C. Nie należy kąpać się w jeziorach, basenach oraz innych zbiornikach wodnych, co może pogorszyć stan chorej osoby.

ŹRÓDŁA

Badania nad skutecznością żurawiny - Avorn J., Monane M., Gurwitz J.H., Glynn R.J., Walton R.J., Choodnovsky I., Lipstitz L.A., Reduction of bacteriuria and pyuria after ingestion of cranberry juice. JAMA 1994, 271: 751-754

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
3
Polecamy
Sposoby na zapalenie pęcherza – domowe i farmakologiczne
Sposoby na zapalenie pęcherza – domowe i farmakologiczne Dzień Dobry TVN
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować?
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować? Dzień Dobry TVN
Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny?
Objawy zapalenia pęcherza.
Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby
Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby TVN zdrowie
Zapalenie pęcherza – najczęstsza przyczyna bólu pęcherza i częstego oddawania moczu
Zapalenie pęcherza – najczęstsza przyczyna bólu pęcherza i częstego oddawania moczu TVN zdrowie
Komentarze (1)
Grażka
Domowe sposoby są dobre, ale jako uzupełnienie farmakologii, bo inaczej można leczyć się nawet miesiąc. W każdym razie, kiedy ja mam zapalenie, to łykam tabletki i piję co najmniej 3 litry wody dziennie, żeby często oddawać mocz, bo to wypłukuje bakterie, które odpowiadają za zapalenie pęcherza.
Czytaj całość
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy