Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dieta samuraja, czyli zmodyfikowana dieta paleo przeznaczona dla osób trenujących. Zasady, produkty wskazane i przeciwwskazane w diecie samuraja. Przykładowy jadłospis

Dieta samuraja, czyli zmodyfikowana dieta paleo przeznaczona dla osób trenujących. Zasady, produkty wskazane i przeciwwskazane w diecie samuraja. Przykładowy jadłospis

Sajgonki na desce w otoczeniu sosów i warzyw

Fot: romablack / fotolia.com

Dieta samuraja powstała w oparciu o dietę paleo. Dostarcza dużej ilości białka, witamin oraz składników mineralnych. W diecie dozwolone są produkty węglowodanowe pozbawione glutenu. 

Dieta samuraja jest zmodyfikowaną wersją diety paleo przeznaczoną dla sportowców. W planie żywieniowym diety paleo wskazanymi produktami są chude mięsa, ryby, owoce oraz warzywa niezawierające skrobi. Dieta samuraja została dodatkowo wzbogacona o bezglutenowe węglowodany.

Dieta paleo a dieta samuraja: na czym polega różnica?

Dieta paleo, nazywana inaczej dietą człowieka pierwotnego, jest planem żywienia opartym na prawdopodobnym sposobie odżywiania się przodków człowieka. W jej składzie dominują owoce oraz warzywa, które nie dostarczają skrobi. W diecie paleo produktami wskazanymi są: chude mięsa, ryby, jaja, orzechy oraz grzyby. Do żywności przeciwwskazanej zalicza się: produkty zbożowe, rafinowane oleje, żywność przetworzoną, cukier, nabiał oraz rośliny strączkowe. Jadłospis diety człowieka pierwotnego powinien uwzględniać posiłki dostarczające dużej ilości białka pochodzenia zwierzęcego, węglowodanów z owoców oraz warzyw oraz posiłki złożone z produktów o wysokiej zawartości witamin i składników mineralnych. Cechą charakterystyczną diety paleo jest również umiarkowana ilość tłuszczu – w żywieniu dominują nienasycone kwasy tłuszczowe o korzystnym wpływie na organizm. Dieta samuraja jest odmianą diety paleo. Jej modyfikacja polega na wprowadzeniu do żywienia bezglutenowych produktów węglowodanowych, czyli niezawierających pszenicy, owsa, żyta i jęczmienia. Twórcą diety samuraja jest trener i dietetyk – Nate Miyaki, który prowadząc obserwacje osób intensywnie trenujących spostrzegł, że nieprawidłowo skomponowana dieta często prowadzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej oraz zaburzeń procesów przemiany materii. Dieta samuraja przeznaczona jest dla osób o wysokiej aktywności fizycznej, które dążą do uzyskania rozbudowanej muskulatury.

Zasady diety samuraja

Dieta samuraja jest dietą wysokobiałkową. Podstawową zasadą tego sposobu żywienia jest jedzenie żywności jak najmniej przetworzonej. W diecie dozwolone są produkty będące źródłem bezglutenowych węglowodanów, do których zalicza się:

  • kaszę gryczaną,
  • biały ryż,
  • kaszę jaglaną,
  • kukurydzę,
  • komosę ryżową,
  • amarantus.

Węglowodany w diecie samuraja dostarczane są również przez owoce, ziemniaki i bataty. W przeciwieństwie do diety paleo, w jej zmodyfikowanej wersji wskazane jest jedzenie warzyw bogatych w skrobię. W codziennym jadłospisie diety samuraja powinny pojawić się:

  • ryby,
  • chude mięsa o wysokiej jakości,
  • jaja.

W umiarkowanej ilości dozwolone są orzechy oraz nasiona, np. słonecznika. Zalecanymi tłuszczami są: oliwa z oliwek oraz olej kokosowy. Całkowicie przeciwwskazane są produkty przetworzone, przemysłowy nabiał, gotowe dania oraz węglowodany zawierające gluten (produkty z mąki pszennej, żytniej oraz z owsa i jęczmienia). Niewskazane są również rośliny strączkowe. W diecie samuraja kluczową zasadą jest przestrzeganie pory jedzenia posiłków. Wyróżnia się dwie podstawowe strategie węglowodanowe. Pierwsza z nich to carb back loading, która polega na rozpoczęciu dnia od posiłku białkowo-tłuszczowego. Kolejne posiłki powinny zawierać większe ilości węglowodanów. Druga strategia to carb targeting, która zakłada jedzenie węglowodanów zawierających skrobię przed treningiem, natomiast po treningu węglowodanów prostych.

Dieta samuraja: jakie są jej zalety?

Największą zaletą stosowania diety samuraja jest dostarczanie organizmowi dużej ilości witamin i składników mineralnych, które są niezbędne dla funkcjonowania organizmu. Produkty wskazane w tym sposobie żywienia są powszechnie dostępne. Posiłki są odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe, co zapobiega pojawianiu się niedoborów pokarmowych.

Dieta samuraja: kto nie powinien jej stosować?

Dieta samuraja jest wskazana osobom podejmującym się regularnej i intensywnej aktywności fizycznej. Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania diety samuraja są: alergie, choroby autoimmunologiczne oraz nadwrażliwość czy nietolerancja pokarmowa. Osoby chorujące na refluks, chorobę wrzodową czy borykające się z dolegliwościami jelitowymi powinny zrezygnować z diety samuraja i zastosować dietą leczniczą wskazaną przez lekarza lub dietetyka.

Przykładowy dzienny jadłospis w diecie samuraja

I posiłek: pasta z kurczaka z ziołami, sałatka ze szpinakiem, papryką, selerem naciowym, szczypiorkiem, pomidorkami koktajlowymi i orzechami brazylijskimi polana sosem winegret.

II posiłek: zupa krem z brokułów.

III posiłek: gulasz z polędwicy wieprzowej, kasza gryczana, surówka z kapusty.

IV posiłek: sajgonki z mięsem drobiowym i warzywami, sos chilli.

V posiłek: szaszłyk z papryki, cukinii, pieczarek i ananasa z pulpecikami wołowymi, zapiekana fasolka szparagowa. 

Zobacz film: Detoks? Zobacz, zanim zaczniesz! Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
3
Polecamy
Błonnik - niezbędny element diety. W czym jest błonnik? Jaka jest jego rola w organizmie?
Błonnik - niezbędny element diety. W czym jest błonnik? Jaka jest jego rola w organizmie? Dzień Dobry TVN
Niski indeks glikemiczny - czym jest? Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Niski indeks glikemiczny - czym jest? Dieta z niskim indeksem glikemicznym Dzień Dobry TVN
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet TVN zdrowie
Dieta rozdzielna, czyli dieta niełączenia dr Haya. Na czym polega ten sposób żywienia? Zasady i efekty diety. Grupy produktów w diecie rozdzielnej. Przykładowy jadłospis i przepisy kulinarne
Dieta rozdzielna, czyli dieta niełączenia dr Haya. Na czym polega ten sposób żywienia? Zasady i efekty diety. Grupy produktów w diecie rozdzielnej. Przykładowy jadłospis i przepisy kulinarne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych Materiał sponsorowany
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać?
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać? Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Smog latem. Jak się przed nim chronić?
Smog latem. Jak się przed nim chronić? Materiał sponsorowany