Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
menu
Polub nas na Facebooku

Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne

Archiwum prywatne/Getty Images

Dieta ketogeniczna, nazywana również ketogenną, stosowana jest przede wszystkim u dzieci chorych na padaczkę, u których leczenie farmakologiczne zawodzi. Jej podstawowym założeniem jest ograniczenie spożycia produktów bogatych w węglowodany, na rzecz tych bogatych w tłuszcze. Niektóre osoby stosują ją jako dietę odchudzającą. Czy odchudzanie z jej pomocą jest bezpieczne? Kiedy jeszcze warto ją zastosować?

Najważniejszą zasadą diety ketogenicznej jest ograniczenie ilości węglowodanów oraz zwiększenie przyjmowania tłuszczów. Dieta taka powinna być prowadzona pod ścisłym nadzorem lekarza i dietetyka, ze względu na to, że błędnie stosowana, może zaszkodzić zamiast pomóc. Dieta ketogeniczna wywołuje stan nazywany ketozą, który sprawia, że zapasy tłuszczu w organizmie są efektywnie spalane. Objawy ketozy są różne, sama dieta może wywołać wiele skutków ubocznych, które mogą pojawić się już podczas włączania diety jak i w być konsekwencją jej stosowania.

Polecamy: Ketoza – jakie przynosi efekty? Przykładowa dieta, jedzenie

Dieta ketonowa - zasady

Zaczynając dietę ketogeniczną, należy sprawdzić co jeść i w jakich ilościach. Podstawową zasadą jest zwiększenie spożycia tłuszczu, który powinien stanowić aż 75–90% dostarczanej energii. Pozostałe 10% energii powinno pochodzić w 7% z białek i 3% z węglowodanów. Ograniczanie węglowodanów i zwiększenie spożycia tłuszczów powinno przebiegać stopniowo, przy czym należy uważnie obserwować reakcje organizmu.

Na czym polega dieta ketogeniczna? Dowiesz się tego z naszego filmu: 

Zobacz film: Dieta ketogeniczna - co to jest? Źródło: 36,6.

Białka  i węglowodany w diecie ketogenicznej

Źródłem białka w diecie ketogenicznej jest chude mięso i wędliny, a źródłami węglowodanów – warzywa i owoce o niskiej zawartości cukru, czyli m.in. kalafior, cukinia, ogórki kiszone, brokuły, truskawki, grejpfruty i przede wszystkim – awokado. Tłuszcz należy pozyskiwać z olejów roślinnych, oliwy, majonezu i masła.

Polecamy: Które owoce zawierają najwięcej cukru, a które najmniej?

Dieta ketogeniczna - czego nie można jeść? 

 Absolutnie wyklucza się następujące grupy produktów:

  • słodycze,
  • miód,
  • lody,
  • dżemy,
  • syropy,
  • produkty zbożowe.  

Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna dla zdrowia?

Jeśli dieta prowadzona jest prawidłowo i restrykcyjnie przestrzegana może być bezpieczna dla zdrowia z fizjologicznego punktu widzenia. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt korzystnego działania w przypadku wielu chorób (w tym otyłości), staje się jednym z popularniejszych sposób odżywiania.

Niestety wiele osób nie jest wstanie „wytrzymać” na tej diecie, ponieważ wymaga ona całkowitego wyeliminowania powszechnie stosowanych produktów spożywczych, dodatkowo należy nauczyć się wielu nowych przepisów np. na ketogeniczny chleb bez dodatku jakichkolwiek ziaren. Niektórzy również uważają, ze dieta bogata w tłuszcze pozwala im na bezkarne jedzenie tłustych produktów odzwierzęcych -śmietany, masła, golonki, słoniny, boczku. Niestety, takie produkty stanową niewielki procent tej diety. Spożywanie powyższych produktów może prowadzić do niebezpiecznej dla zdrowia cholesterolemii. - tłumaczy dietetyczka Agnieszka Piskała-Topczewska

Klasyczna postać diety ketogenicznej opiera się na maksymalnym możliwym ograniczeniu kalorii i dostarczeniu odpowiednich proporcji tłuszczów (75-90%), białek (7%) i węglowodanów (3%). Im wyższy stosuje się stosunek węglowodanów do białek, tym dieta bardziej restrykcyjna.

Odmianą są dieta ketogeniczna z zastosowaniem średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, mieszana, a także z zastosowaniem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych celem zapobiegania hipercholesterolemii.

Co pić na piecie ketogenicznej 

Dieta keto­ge­niczna dopuszcza picie wody, gazowanej bądź niegazowanej. Regularne picie wody jest niezbędne ponieważ podczas diety następuje duży ubytek wody zwłaszcza  w pierwszych tygodniach. Nie można doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dieta keto­ge­niczna wymaga picia co najmniej 2 litrów wody dziennie i mowa tu o samej wodzie. Oprócz wody można pić kawę i herbatę w dowolnej  ilości bez dodatku cukru.

Polecamy: Parzenie herbaty a jej lecznicze właściwości. Dlaczego herbata jest zdrowa?

Dieta ketogeniczna - jadłospis

Jadłospis w diecie ketogenicznej nie powinien być układany na własną rękę. Trudne jest bowiem odpowiednie zbilansowanie diety, tym bardziej, jeśli ma ona być stosowana u dziecka w celach leczniczych. Jadłospis powinien być ułożony przez doświadczonego dietetyka. 

Dieta ketogeniczna - przepisy

Menu w diecie ketogenicznej jest dość monotonne, a szczególnie dokuczliwe jest ograniczenie spożycia węglowodanów. Warto więc zadbać o to, aby posiłki były naprawdę smaczne. Oto kilka propozycji, które warto wypróbować.

Soczysta golonka

  • 2 golonki wieprzowe
  • woda
  • sól i pieprz
  • rozgnieciony ząbek czosnku
  • listek laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego i ziarnistego pieprzu, ostra papryka, kolendra, rozmaryn, papryka słodka

Golonki dokładnie oczyścić, umyć, włożyć do garnka i zalać wodą. Dodać listek laurowy, ziele angielskie i pieprz ziarnisty, posolić. Gotować do miękkości na małym ogniu, a następnie wyjąć golonkę i ostudzić. Mięso natrzeć grubo przyprawami, delikatnie posolić z wierzchu i włożyć do naczynia żaroodpornego. Dolać odrobinę wody pozostałej z gotowania, po czym wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 st. C. i piec, aż skórka zrobi się chrupiąca.

Keto chleb

  • 3 jajka
  • 3 łyżki serka śmietankowego
  • 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego
  • szczypta soli

Piekarnik nagrzać do 160 st. C. Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywno. Żółtka wymieszać z serkiem, połączyć z proszkiem do pieczenia i octem jabłkowym. Masę powoli przelać do ubitych białek i delikatnie wymieszać. Na blaszce położyć papier do pieczenia i nakładać łyżką porcje ciasta (z podanych składników będzie 6 porcji). Wstawić do piekarnika i piec bez termoobiegu przez około 20 minut.

Zimne nóżki

  • 750 g wieprzowych nóżek
  • 250 g golonki
  • 2 liście laurowe
  • 150 g włoszczyzny
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 l wody
  • kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego
  • sól i pieprz

Nóżki umyć i oczyścić, w razie potrzeby opalić nad gazem. Golonkę i nóżki zalać wodą i gotować na wolnym ogniu do miękkości. Pod koniec gotowania dodać przyprawy, sól i włoszczyznę. Gotować aż warzywa będą miękkie. Wywar odcedzić na sicie i przelać do miski. Mięso oddzielić od kości i pokroić na kawałki. Do salaterek nałożyć mięso i zalać ciepłym wywarem. Pozostawić do ostygnięcia, po czym wstawić do lodówki, aby zimne nóżki stężały.

Zobacz także: Objawy kwasicy ketonowej, obniżanie poziomu ciał ketonowych i glukozy – leczenie 

Dobrze zbilansowana dieta - jak powinna wyglądać? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana dieta? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dieta ketogeniczna - efekty

Dieta ketogeniczna wywołuje stan ketozy. Początkowe objawy ketozy mogą być uciążliwe, a skutki uboczne dzieli się na wczesne oraz późne. W początkowym czasie organizm przestawia się na spalanie tłuszczu. Wówczas ograniczenie spożycia węglowodanów może powodować zawroty głowy, senność , zaparcia oraz zaburzenia metaboliczne. Po kilku dniach (a maksymalnie tygodniach) organizm przestawia się na nowy tryb odżywiania, a nieprzyjemne reakcje zwykle ustępują. 

Efekty diety ketogenicznej stosowanej celem redukcji zbędnych kilogramów ciała są znaczne. Organizm spala tkankę tłuszczową, dzięki czemu odchudzanie jest naprawdę efektywne. Jeśli dieta ketogeniczna stosowana jest celem leczenia lekoopornej padaczki, ocenia się mniej więcej 3-miesięczny okres stosowania diety. Jeśli po tym czasie okazuje się, że dieta nie przynosi efektów, odchodzi się od jej stosowania.

Dieta ketogeniczna w wersji wegetariańskiej lub wegańskiej - czy to możliwe?

Dieta ketogeniczna już sama w sobie jest mocno ograniczająca pod względem produktów spożywczych, co może czasem prowadzić do pewnych niedoborów żywieniowych. Produktami, które dostarczają głównie energii w diecie to tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (jajka, masło) oraz roślinnego (oleje roślinne, awokado). Oczywiście można diete ketogeniczną sprofilować na wegańską lub wegetariańską ale wymaga współpracy z dietetykiem. Konieczna może być również suplementacja np. witaminą B12, która jest w tych dietach mocno deficytowa. - odpowiada dietetyczka Agnieszka Piskała-Topczewska

Agnieszka Piskała-Topczewska - Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Należy do wąskiego grona diet coach’ów certyfikowanych w Polsce przez Instytut Psychoimmunologii Wojciecha Eichelbergera. Uczestniczka, w roli prelegenta, szeregu konferencji poświęconych żywieniu i zdrowiu człowieka w całej Polsce. Autorka wielu artykułów nt. żywienia w prasie kobiecej i parentingowej. Jako ekspert, często gości w porannych programach telewizyjnych i radiowych. Współautorka książki „Chrzań te diety”, na łamach której obala wiele żywieniowych mitów. (www.nutritionlab.pl)

Przeczytaj także: Kumin jako środek na odchudzanie?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1014
193
Polecamy
Dieta ketonowa - wysokotłuszczowy model żywienia:
efekty i zasady
Dieta ketonowa - wysokotłuszczowy model żywienia: efekty i zasady Dzień Dobry TVN
Ketoza - czym jest?
Czy dieta ketogenna naprawdę działa?
Ketoza - efekty diety, przepisy
Ketoza - czym jest? Czy dieta ketogenna naprawdę działa? Ketoza - efekty diety, przepisy Dzień Dobry TVN
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty TVN zdrowie
Dieta beztłuszczowa – zasady, efekty, jadłospis
Dieta beztłuszczowa – zasady, efekty, jadłospis TVN zdrowie
Komentarze (42)
Ada
to jest jakas kosmiczna bzdura chyba to jest dieta pod tytułem jak szybko nabawić się raka....przecież lekaże od zawsze polecają jeść owoce i warzywa a nie mięcho na antybiotykach.....
Czytaj całość
Marek
coś obrzydliwego....zimne nóżki i golonka...mam jeść czyjeś nogi oderżnięte z rzezni a co ja jestem dewiant czy psychopata?
Czytaj całość
jurek
Pani dietetyczka prawie żywcem zrobiła plagiat diety optymalnej dr Kwaśniewskiego, który zerżnął wcześniej opracowania dr. Atkinsa z USA. i tak plagiatprzy nie podając źródeł udają mądrych
Czytaj całość
Basia
Dieta ketogeniczna to zbawienie w mojej chorobie. Od ktad ja stosuję czuję się o niebo lepiej. Polecam naprawdę, ale dzis wiem ze musi byc konsultacja z dietetykiem z prawdziwego zdarzenia, ktory sie zna na tym co robi. Ja z czystym sumieniem polecam moja pania dietetyk, ktora mi bardzo pomogła (jadietetyk.pl)
Czytaj całość
Marzanna1
ja zapłaciłam za dietę i jej nie otrzymałam i nikt mi nie odpisuję na meile
Czytaj całość
olka krejzolka
ta dieta jest super mam ją już od 3 miesięcy i naprawdę stos
Czytaj całość
GOLONKA101
W przepisie na zimne nóżki jest 250kg golonki, miało być smacznie więc trochę mało przypraw według mnie :)
Czytaj całość
Renata
U mnie awokado położone na kanapkę posmarowaną serkiem typu łaciaty i ciut soku z cytryny. Awokado jako dodatek do sałatki typu sałata ,pomidor ,szynka drobiowa i awokado. Awokado zmiksowane z kakao z dodatkiem miodu. -taka Nutella oszukana. Awokado lubi się z orzechem włoskim .Polecam kanapkę o której piszę wyżej ,bo to ostatnio ulubione śniadanie mojego syna. Dzieciak jest zdrowy,ja jestem cukrzykiem i lubię poeksperymentować w kuchni. Trzeba po prostu próbować ożywić smak awokado jeśli nie lubimy samego . No i nie co dziennie -bo się znudzi.
Czytaj całość
Aga1974
250 kg golonki w galarecie... ale przypał
Czytaj całość
Ola
Początki tej diety są naprawdę ciężkie. Po ok 4 dniach przychodzi kryzys ale kiedy się go przyjdzie i organizm przestawi się na ketoze efekty i samopoczucie są świetne. Pomijajac utratę masy plusy są takie ze zwiększa się koncentracja, nie ma się tzw wilczego apetytu ani chwili ospalosci w ciągu dnia. Fakt ze dieta (jakość i ilość) powinna być ustalona przez kompetentna osobe a nie w oparciu o ogólne wytyczne opisujące ta dietę. Wszystkim próbujący życzę powodzenia ;)
Czytaj całość
Dżasta
mnie to nie przekonuje, dla mnie podstawą odchudzania powinno być racjonalne żywienie, a nie katowanie się detą. jeszcze taką, dla osób chorych....
Czytaj całość
Batyskaf
Ta dieta robi robotę. Działa - i odchudza, i poprawia sampouczucie. przetestowałam na sobie i polecam. efektu jojo nie ma, jak się nie rzuca na czekoladę po jej zakończeniu!
Czytaj całość
Barbara
jestem mamą dziecka z padaczką. niestety choroba jest u nas rodzinna, moja mama również miała padaczkę. dieta ketogeniczna sprawdza sie, choć dziecku czasem ciężko wytłumaczyć, że czegoś nie może zjeść, a coś musi.
Czytaj całość
GosiaK
Teściowe wiedza lepiej hi hi. Pasta z łososia i awokado brzmi dobrze - muszę wypróbować. Ziemniaki też wypróbujemy - dziękuje za pomysły!
Czytaj całość
Kris
Jesli dieta ketogeniczna pomaga na rózne choroby to super. Ale ja sobie nie wyobrazam, zeby sie tak odchuudzac.
Czytaj całość
Hela
A do ziemniaków? Jak czasem robię puree ziemniaczane to razem z ziemniakami rozgniatam awokado. Może spróbuj :)
Czytaj całość
AgataB.
Kolejne cudowne rady od teściowej! Moja też tak robi, do tego napycha moje dzieciaki i nie pozwala im odjeść od stołu dopóki talerz nie będzie pusty. Zawsze kiedy od niej wracają jest płacz i skarżenie się, że babcia znowu zmusza do jedzenia. Obłęd! Co do awokado, to też nie mogłam przekonać swoich dzieci do tego owocu. W końcu znalazłam sposób – wędzonego łososia. Trochę maskuje ten „maślany” smak i nabiera wyrazistości. Czasem robię pseudo pastę i łączę awokado z białym serem. Doprawiam, bardziej na ostro i wcinają :)
Czytaj całość
GosiaK
Hela, chciałam zastąpić masło awokado, ale nie przeszło :( moja Ania lubi placki, naleśniki i mączne rzeczy a do tego awokado nie pasuje, więc mamy problem. moja teściowa mówi żeby ją zmusić ale nie chce tego jej robić...
Czytaj całość
mama
Możesz spróbować wymieszać awokado z jogurtem naturalnym, jeśli twoja córka lubi owsiankę. Bo z tego, co wiem banan w tej diecie nie jest wskazany. Możesz też przygotować jej pastę na bazie awokado z pomidorami. Mój syn to uwielbia!
Czytaj całość
GosiaK
Awokado - dziękuje za pomysł ale przy tej diecie nie można jeść bananów
Czytaj całość
Hela
GosiaK - ja uwielbiam awokado w każdej postaci. Najwazniejsze, żeby było odpowiednio dojrzałe. Dojrzale mozna sotosowac zamiast masla do smarowania pieczywa. Jak posmarujesz cienko, to Twoje dziecko nawet nie wyczuje :)
Czytaj całość
Awokado
GosiaK możesz pomieszać awokado z owocami np. z bananem – rozgniecione awokado wymieszaj z rozgniecionym bananem, jak córka nie lubi awokado to daj mało i zwiększaj ilość w kolejnych dniach
Czytaj całość
Alicja85
Stosowałam tę dietę, bo chciałam szybko przed ślubem schudnąć. Pierwsze efekty pojawiły się bardzo szybko i faktycznie sukienka leża na mnie idealnie, ale muszę przyznać, że źle się ma niej czułam. Miałam problemy ze snem, zmienił mi się zapach skóry i potu. To było strasznie dziwne. Nie wiem dlaczego tak się stało. Moja koleżanka, która także stosowała tę dietę była zachwycona i nie miała żadnych problemów. Może ja źle komponowałam posiłki czy coś. W każdym razie mogę ją polecić tylko tym, którzy nie mają czasu na odchudzanie i chcą mieć szybko problem z głowy :) .
Czytaj całość
GosiaK
Moja córka ma padaczkę i leczymy ją farmakologicznie. Dieta ketogeniczna nie zastępuje leczenia, to element wspomagający proces leczenia. W tej diecie są ogólne wytyczne co to produktów które można jeść a których trzeba unikać. My poprosiliśmy dietetyka o przygotowanie jadłospisu. Problem w tym że na liście sa rzeczy których nasze dziecko nie lubi. Teraz szukamy sposobu na przemycenie awokado – tak jak pisałam w poprzednim komentarzu.
Czytaj całość
Zasko
że w ogóle dietą można liczyć padaczkę? to pomaga? ja wiem, że dietą tot omożna problemy z tarczyca wyleczyć, ale padaczka to za poważna choroba hyba /zeby się dieta posiłkować?
Czytaj całość
Kaja
Tak, ja też słyszałam, że ta dieta jest przygotowywana indywidualne w zależności od wieku, płci itp. Lekarz prowadzący powinien o tym powiedzieć.
Czytaj całość
Eliza
Pierwsze słyszę o takiej diecie. Nie miałam pojęcia, że można nią leczyć padaczkę. Bardzo fajny artykuł!
Czytaj całość
Slawek
Syn moich znajomych ma padaczkę i musi być na tej diecie. Nie wiem ile w tym prawdy, ale podobno dieta nie jest taka sama dla wszystkich pacjentów. Lekarz powinien przygotować ją indywidualnie pod każdego pacjenta. Jak się dowiedzieli, że młody jest chory byli przerażeni. Chłopak cały czas jest na lekach. Pewnie będzie musiał je przyjmować do końca życia, do tego jeszcze ta dieta.
Czytaj całość
GosiaK
Muszę wprowadzić do diety mojej 6 letniej córki awokado. Pierwsze trzy próby bez szału. Posmarowałam jej kanapkę awokado - ugryzła raz i powiedziała że jej to nie smakuje, w sałatce tez nie. Macie sposoby jak przemycić awokado do diety dziecka?
Czytaj całość
natka
Nie jestem zwolenniczka tych wszystkich diet! efekt jojo gwarantowany!!! na 100 % ;)
Czytaj całość
Joasia
Efektywne odchudzanie.... hm.... ciekawe jaki potem efekt jojo jest? :D
Czytaj całość
Marca
ciekawe, jak taki chleb smakuje. przypomina normalny ws maku? ja jestem fanką białego pieczywa, nawet ciemnego nie lubię. a taka dieta... chyba za dużo wyrzeczeń jak dla mnie.
Czytaj całość
Małgo
Zimne nóżki... bry, aż mnie ciary przeszły! Ten przepis odpada, reszta nawet nie odpycha, moze warto spróbować... na jakiś czas?
Czytaj całość
Nowa
Serio ludzie się odchudzają na tej diecie? To nie jest trochę dziwne? Przecież ona jest dla osób z padaczką? Zupełnie nie rozumiem tego, jak to ma działać i pomóc pozbyć się sadełka.
Czytaj całość
love
Henia48 jeśli nie lubisz swojego męża to możesz zaproponować mu takie jedzonko :)
Czytaj całość
Klaudia
Szczerze? Nigdy w życiu nie zdecydowałabym się na taką dietę. Bardzo uważam na to, co jem i jem mało mięsa i tłuszczów zwierzęcych, Gdybym nagle miała się przestawić na golonkę i zimne nóżki, to wolałabym już nic jeść. Dal mnie horror.
Czytaj całość
Hania48
Golonka, zimne nóżki, majonez i masło - oto idealna dieta dla mojego męża, to bym go nawet nie musiała przekonywać ;) tylko czy taka dieta jest odpowiednia dla męża? ma nadciśnienie i wysoki cholesterol, a ta golonka to mi tutaj do tego nie pasuje...
Czytaj całość
GosiaK
Moja 6 letnia córka ma zespół padaczki wyłączeniowej. Od kilku miesięcy podajemy jej leki w takich ilościach, że głowa mała. Koleżanka powiedziała mi o diecie ketogenicznej – chodzę i szukam w necie informacji na ten temat. Z waszego tekstu dowiedziałam się najwięcej.
Czytaj całość
Redakcja
Dziękujemy za wnikliwą analizę artykułu i sugestie dotyczące jego poprawy. Wszelkie kontrowersyjne fragmenty zostały zweryfikowane i skorygowane.
Czytaj całość
b redni9e
co to jest za g.. brednie
Czytaj całość
bibliotekarz
Zgadzam się całkowicie z komentarzem zamieszczonym poniżej. Proszę poprawić artykuł i nie wprowadzać czytających w błąd. Banany są ostatnim owocem jaki powinno się spożywać na diecie ketonicznej.
Czytaj całość
Paweł
Autorka tekstu niewystarczająco zgłębiła wiedzę na temat diety ketogenicznej, żeby się na jej temat wypowiadać.

Po pierwsze - owoce takie, jak banan czy jabłko (podane w przykładowym jadłospisie) są wykluczone ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, a także w przypadku banana - wysoki jak na tę dietę indeks glikemiczny. Jeśli chodzi o owoce na diecie ketogenicznej, to dopuszczalne są od czasu do czasu owoce leśne, a bardzo zalecane jest awokado.

Po drugie - na diecie ketogenicznej (wbrew temu, co mówi autorka tekstu) warzywa powinny być spożywane w dużej ilości, a nie ograniczane. Ograniczony jest jedynie wybór - do tych warzyw, które mają niską zawartość węglowodanów, a jest ich wystarczająco, by nie przejmować się brakiem różnorodności w kuchni.

I po ostatnie - "Objawy ketozy mogą być uciążliwe, ale mijają po około 6-8 tygodniach. W tym czasie organizm przestawia się na spalanie tłuszczu." Objawy ketozy to utrata wagi, jasność umysłu, stały poziom energii w ciągu dnia, poprawa wyników badań oraz wiele innych benefitów. Jest to stan, do którego dążymy na diecie ketogenicznej, więc jej "objawy" (które są pożądane) mijają wtedy, kiedy kończymy dietę. Zakładam, że chodziło Pani o okres przejściowy, podczas którego ciało przystosowuje się do nowego źródła energii (ketonów), a odzwyczaja się od dotychczasowego (glukozy), w związku z czym mogą pojawiać się osłabienie, zawroty głowy itd., ale i tutaj jest Pani w błędzie. Ten okres zazwyczaj trwa do tygodnia, a mniej więcej przez następny miesiąc nasze ciało się adaptuje do nowej sytuacji metabolicznej.

Pozdrawiam i życzę więcej skrupulatności w Nowym Roku.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia