Polub nas na Facebooku
Czytasz: Depresja u mężczyzn - objawy. Jak pomóc?
menu
Polub nas na Facebooku

Depresja u mężczyzn - objawy. Jak pomóc?

Mężczyzna, który ma depresję

Fot: Wacharaphong / gettyimages.com

Depresja u mężczyzn bardzo często ma źródło w dzieciństwie – utarte schematy wychowania chłopców często zakazują im wyrażać emocje, takie jak smutek. Jednak mężczyźni, podobnie jak kobiety, aby zachować zdrowie psychiczne, muszą uzewnętrzniać swoje uczucia. Społeczeństwo nakazuje mężczyźnie zawsze być twardym. Tłumione emocje, warunki środowiskowe, konflikty wewnętrzne lub traumatyczne przeżycia mogą wywołać depresję u mężczyzn. Jak pomóc, kiedy pojawiają się objawy tej choroby u bliskiego mężczyzny? 

Zdiagnozowanie depresji u mężczyzny jest dość trudne. Panowie bardzo niechętnie mówią o swoich problemach emocjonalnych i codziennych trudnościach, z którymi się stykają. Depresja u mężczyzn może dawać inne objawy niż u kobiet, z tego powodu często jest niediagnozowana. W Polsce na depresję cierpi 1,5 miliona osób. Na całym świecie aż 350 milionów ludzi leczy się na depresję. W USA leczy się na depresję aż 5 milionów mężczyzn.

Depresja u mężczyzn – objawy

Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Panowie tak samo jak kobiety odczuwają trudne emocje, jak apatia, niska samoocena, smutek i lęk. Bardzo rzadko jednak o nich mówią. Chętniej za to opowiadają lekarzom o objawach somatycznych, które ich dręczą. Pojawiają się ciągłe zmęczenie, ból głowy, mięśni, drażliwość, zaburzenia apetytu. Mężczyzna w depresji, nawet dotychczas trzymający emocje na wodzy, potrafi być agresywny i wybuchać z byle powodu. Żony i partnerki mężczyzn z depresją skarżą się, że ich partnerzy stają się „czepliwi”, denerwują ich szczegóły, na które wcześniej nie zwracali uwagi. Przez depresję u mężczyzn cierpi również życie seksualne wyżej wymienionych par. Panowie nie mają ochoty na zbliżenia, ich libido jest niezwykle niskie. Objawem tej choroby może być również zamykanie się w domu – rezygnowanie ze spotkań z kolegami, wspólnych wyjść na piwo czy bilard. Mężczyźni w depresji mają tendencję do uciekania w uzależnienia – alkohol, papierosy, hazard, a często nawet narkotyki.

Depresja u mężczyzn po 40. roku życia różni się od tej, która występuje po 20. Dzieje się tak, ponieważ panowie mają z reguły odmienne priorytety i zainteresowania – zmieniają się one z biegiem życia. O ile 20-latek przejawia brak chęci do imprez, spotkań towarzyskich i nauki na studiach, tak mężczyzna po 40. traci zainteresowanie sprawami żony, dzieci i zawodowymi. Mężczyźni zmagający się z depresją również mogą kompulsywnie objadać się i szybko przybierać na wadze.

Czytaj takżeKompulsywne objadanie się – jak sobie z nim radzić i jak je leczyć?

Kobiety radzą sobie z depresją lepiej niż mężczyźni. Dzieje się tak, ponieważ łatwiej jest im mówić o trudnych emocjach i dręczących ich problemach, dlatego też szybciej trafiają do specjalisty. Dość zaskakujący jest fakt, że nie tylko panie mają problemy z nastrojem po urodzeniu dziecka. Depresja poporodowa u mężczyzn zdarza się dość często. Istnieją badania, które mówią, że zmaga się z nią nawet 25% młodych ojców. Przyczyny depresji poporodowej u mężczyzn wynikają z obaw przed odpowiedzialnością, jaką niesie ze sobą opieka nad dzieckiem i jego wychowanie. W życiu świeżo upieczonego ojca następuje duża zmiana. Depresja poporodowa u mężczyzn związana jest również z mniejszym zaangażowaniem partnerki w związek. Kobiety po porodzie całą uwagę skupiają na dziecku i wszystkich związanych z nim aspektach.

Jak wygląda leczenie depresji? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie depresji? Źródło: 36,6

Depresja u mężczyzn – jak pomóc?

Jeśli u mężczyzny zostaje zauważona depresja, należy działać natychmiast. Należy jednak pamiętać, że wsparcie musi być delikatne i racjonalne. Pomocna będzie szczera rozmowa. Należy wyjaśnić, jaki problem się zauważyło, zapewnić o chęci pomocy i zaproponować rozwiązanie. Mężczyzna powinien mieć pole, aby wybrać je sam. Subtelne sugestie na temat leczenia, pobliskich przychodni i gabinetów lekarskich pomogą mu zdecydować się na wizytę u psychiatry. Warto okazywać również wsparcie – pokazać mężowi, tacie czy bratu swoją gotowość do niesienia pomocy. Nie należy za to używać takich zwrotów, jak „Weź się w garść”, „Wyjdź do ludzi”, „Jutro będzie lepiej” – wpędzają one chorego w jeszcze większe poczucie winy i mogą spowodować, że mężczyzna jeszcze bardziej się zamknie. O wiele lepiej jest zapytać: „Co mogę zrobić, aby ci pomóc?” albo „Czy potrzebujesz czegoś?”. Złym pomysłem jest również traktowanie dorosłego mężczyznę jak dziecko. Często należy pokazywać mu, jak jest ważny i potrzebny w życiu rodziny. Nie wolno więc odcinać go od codziennych obowiązków. Taka postawa sprawi, że poczuje się zmotywowany i podniesie się jego samoocena.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
109
10
Polecamy
Kobiety chorują na depresję dwa razy częściej niż mężczyźni
Kobiety chorują na depresję dwa razy częściej niż mężczyźni TVN zdrowie
Z męską depresją poporodową zmaga się nawet 20 proc.
ojców.
Jej objawy łatwo przeoczyć
Z męską depresją poporodową zmaga się nawet 20 proc. ojców. Jej objawy łatwo przeoczyć Dzień Dobry TVN
Czy mój partner ma depresję?
Czy mój partner ma depresję? Dzień Dobry TVN
Smutek poporodowy może dotyczyć nawet 85% kobiet - o depresji po urodzeniu dziecka rozmawiamy z psychologiem
Smutek poporodowy może dotyczyć nawet 85% kobiet - o depresji po urodzeniu dziecka rozmawiamy z psychologiem TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia