Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czystek – właściwości i interakcje z lekami

Czystek – właściwości i interakcje z lekami

Zainteresował Cię ten artykuł?
Czystek

Fot: ArtesiaWells / gettyimages.com

Czystek i tabletki koncepcyjne to częste połączenie u młodych kobiet. Nie należy ich przyjmować jednocześnie, jednak korzyści z regularnego spożywania czystka podczas kuracji antykoncepcyjnej mogą być znaczne.

Wśród młodych kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne często stosowane są suplementy czy napary z różnych ziół i roślin. Jedną z nich jest czystek, czyli roślina intensywnie wspomagająca układ odpornościowy. Jego właściwości oczyszczające organizm są porównywalne z zieloną herbatą. Nie wykazano groźnych interakcji pomiędzy czystkiem a tabletkami antykoncepcyjnymi.

Czystek – co to za zioło?

Czystek jest niewielkim krzewem o różowych bądź białych kwiatach. Rośnie dziko na podłożu skalnym. Popularność zyskał już w starożytności, kiedy to uzyskiwano z niego miękką, lepką żywicę stosowaną w wielu różnych przypadłościach. Ma on liczne właściwości prozdrowotne, a mianowicie: działa antyoksydacyjnie, oczyszcza organizm, zapobiega zakrzepicy i chorobie niedokrwiennej serca, wpływa korzystnie na kondycję skóry i działa przeciwdrobnoustrojowo. Doskonale sprawdza się w okresie przeziębień i grypy, wspomagając walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czystek a tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne to jedne z najpowszechniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Jednak należy pamiętać, że zawarte w nim hormony, aby wywołać pożądany efekt, muszą zostać właściwie wchłonięte oraz zmetabolizowane. O tyle, o ile progesteron zawarty w tabletkach antykoncepcyjnych nie podlega mechanizmom wątrobowo-jelitowym, to jednak etynyloestradiol jako drugi składnik tabletek antykoncepcyjnych jak najbardziej. Dlatego na jego stężenie we krwi mają wpływ inne leki i produkty, w których metabolizmie bierze udział podjednostka cytochromu P450 w wątrobie.

Nie wykazano jak dotąd żadnych niekorzystnych interakcji pomiędzy czystkiem a tabletkami antykoncepcyjnymi. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie preparaty ziołowe czy roślinne mogą mieć wpływ na metabolizm przyjmowanych leków. Dlatego też nie powinno się popijać tabletek antykoncepcyjnych np. naparem z czystka, ponieważ może to zaburzyć wchłanianie i metabolizm leku, a przez to osłabić antykoncepcyjne działanie. Jednak nie ma przeciwwskazań, by czystek pić o innej porze niż przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej. Czystek może stanowić swego rodzaju profilaktykę zakrzepicy u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne ze względu na przeciwzakrzepowe działanie. Jednak nie prowadzono żadnych badań ani udowadniających przeciwzakrzepowe działanie czystka, ani jego korzystny wpływ na układ krążenia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. W związku z tym nie ma żadnych danych na temat wpływu czystka na działanie tabletek antykoncepcyjnych.

W jakiej formie można spożywać czystek?

Najbardziej rozpowszechnioną formą spożycia czystka jest herbata. Susz, zawierający poza liśćmi także zmielone łodygi, może dawać bardziej gorzki posmak herbaty niż uzyskany z samych liści. Można również skorzystać z gotowych saszetek herbaty z czystka. Herbatę z czystka przygotowuje się jak standardową herbatę, czyli zalewa się torebkę bądź susz wrzątkiem i parzy około 5 minut. To właśnie w tej postaci czystek może wpłynąć korzystnie na układ krążenia, a regularnie stosowany może mieć korzystny wpływ na profilaktykę zakrzepicy.

Zobacz film: Fakty i mity na temat antykoncepcji. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czystek może być dostarczony do organizmu również poprzez inhalacje czy płukanki jamy ustnej. W tej formie z całą pewnością nie wejdzie w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi. Doskonale jednak działa na infekcje górnych dróg oddechowych i zakażenia jamy ustnej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej? Materiał sponsorowany
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna? 
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna?  Materiał sponsorowany
Czym są probiotyki i dlaczego warto je stosować?
Czym są probiotyki i dlaczego warto je stosować? Materiał sponsorowany