Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czyrak - objawy, leczenie i rozpoznanie czyraka na skórze

Czyrak - objawy, leczenie i rozpoznanie czyraka na skórze

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: psphotography / fotolia.com

Czyrak może pojawić się na twarzy, uchu, pośladku czy w pachwinie. Mimo że jest nieestetycznym i bolesnym schorzeniem, nie jest niebezpieczny. Odpowiednio leczony czyrak znika, nie pozostawiając żadnych powikłań.

Czyrak, zwany również ropniem, gronkowcem czy wrzodemto ropne zapalenie mieszka włosowego, które początkowo objawia się delikatnym zaczerwienieniem. Następnie pojawia się delikatny guzek, który po kilku dniach robi się biały, a pod skórą zaczyna zbierać się ropa. Jest to schorzenie dość powszechne, ale nie należy go bagatelizować. Źle leczony lub nieleczony w ogóle może mieć poważne komplikacje. Czyraki mają tendencję to nawracania i o ile jeden nie stanowi jeszcze zagrożenia, o tyle pojawiający się kilka razy do roku, pojedynczy lub gromadny (kilka czyraków obok siebie), może świadczyć o czyraczności.

Przyczyny i miejsca powstawania czyraków?

Czyraki najczęściej wywoływane są przez gronkowca złocistego, którego nosicielem jest co trzecia osoba na świecie. Występuje on na skórze, w mieszkach włosowych i na błonach śluzowych nosogardła i przewodu pokarmowego, a także na narządach płciowych. Przedostaje się do wewnątrz skóry przez drobne rany i zadraśnięcia albo przez włosy, atakując ich mieszki. Istnieją okoliczności, które sprzyjają rozwojowi czyraków. Są to: cukrzyca, złe odżywianie, problemy z systemem immunologicznym, niewłaściwa higiena, podrażnienia skóry substancjami chemicznymi. Zagrożone są też osoby otyłe, z chorobami nerek, wątroby, skóry (np. atopowe zapalenie skóry), AIDS, HIV oraz alkoholicy. Bardziej podatne są dzieci i osoby starsze. Najczęściej pojawiające się ropnie to:

  • czyrak na owłosionej skórze głowy,
  • czyrak na twarzy,
  • czyrak pod pachą,
  • czyrak w pachwinie,
  • czyrak na pośladku,
  • czyrak na szyi.

Czyrak pojawiający się na powiece nosi nazwę jęczmienia. Z kolei kilka wrzodów występujących obok siebie to czyrak gromadny (karbunkuł).

Zobacz film: Czyrak. Źródło: 36,6.

Jak wygląda czyrak?

Objawy czyraków są bardzo charakterystyczne. Na początku infekcji pojawia się zaczerwieniony, nabrzmiały, bolący guzek o średnicy około centymetra. Potem wrzód robi się większy i nieco bardziej miękki, ponieważ wypełnia się ropą. W zaawansowanym stadium choroby możemy zaobserwować czerwoną, bardzo bolesną i piekącą skórę wokół czyraka (świadczy to o infekcji). Mogą pojawiać się inne wrzody w okolicy pierwszego, ogólne złe samopoczucie, gorączka i powiększone węzły chłonne. Zwykle ropień otwiera się samoistnie i ropa wypływa lub zostaje wchłonięty przez organizm. Niemal zawsze po czyraku zostaje ślad w postaci białego zbliznowacenia, które ciężko zniwelować. Mimo iż czyrak zniknie, istnieje ryzyko, że pojawi się znów w tym samym miejscu.

Czyrak na twarzy, czyrak na nosie – zagrożenia

Jeśli ropny wrzód pojawi się na twarzy, pod żadnym pozorem nie można zaniechać leczenia. Czyrak na nosie, górnej wardze, oku albo uchu może spowodować septyczne zapalenie sąsiadujących żył i zapalenie opon mózgowych. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem, a jeśli to konieczne, zastosować leczenie antybiotykiem.

Czyrak – leczenie

Niewielkie czyraki pojawiające się sporadycznie zwykle znikają samoistnie. Nie ma konieczności stosowania specjalnych środków zapobiegawczych, wystarczy skonsultować się z lekarzem i pilnować czy wrzód nie przeradza się w bardziej zaawansowane stadium. Leczenie czyraków domowymi sposobami nie jest wskazane, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia komplikacji. Nie należy ich samodzielnie rozdrapywać, nakłuwać czy wyciskać. W celu złagodzenia bólu można przykładać ciepłe kompresy, zwłaszcza gdy z wrzodu zaczyna sączyć się ropa. Ranę można przemywać antybakteryjnymi środkami lub spirytusem salicylowym. Jeśli jest to konieczne, należy nałożyć opatrunek z antybiotykiem.

W przypadku czyraczności, czyli występowaniu kilku wrzodów jednocześnie w jednym miejscu, lekarz może zlecić antybiotykoterapię doustną. Czyraki, niezależnie od tego czy pojawiły się na twarzy, uchu, szyi czy w miejscu intymnym, muszą być zawsze skonsultowane z lekarzem i odpowiednio leczone. Zaniedbany czyrak może doprowadzić do poważnych komplikacji zagrażających zdrowiu lub życiu, np. sepsy. Czasem lekarz zleca nacięcie czyraka i opróżnienie go. Zabieg wykonuje się w sterylnych warunkach. Po interwencji chirurgicznej konieczna jest terapia antybiotykowa, aby zakażenie nie przeniosło się na inne części ciała.

Czyrak – jak się przed nim ustrzec?

Przede wszystkim należy pamiętać, że czyraki są zaraźliwe. Jeśli dotkniemy miejsca, w których znajduje się wrzód, trzeba koniecznie umyć ręce, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się problemu. Po przebytej infekcji należy dokładnie wyprać pościel i wszystkie rzeczy, które miały kontakt z czyrakiem.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
170
23
Więcej na temat
Mięśniaki macicy – objawy, rodzaje i leczenie niezłośliwych nowotworów macicy
Mięśniaki macicy – objawy, rodzaje i leczenie niezłośliwych nowotworów macicy
Śluzak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie
Śluzak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie
Nowotwór trzonu macicy: czy jest to zawsze rak? Rodzaje i leczenie
Nowotwór trzonu macicy: czy jest to zawsze rak? Rodzaje i leczenie
Rak szyjki macicy – objawy, metody wczesnego rozpoznawania, leczenie i rokowanie 
Rak szyjki macicy – objawy, metody wczesnego rozpoznawania, leczenie i rokowanie 
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym