Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym się zajmuje lekarz otolaryngolog? Badanie laryngologiczne
menu
Polub nas na Facebooku

Czym się zajmuje lekarz otolaryngolog? Badanie laryngologiczne

Starsza kobieta podczas wizyty u laryngologa

Fot: didesign021 / gettyimages.com

Otolaryngolog to skrócone określenie lekarza specjalisty w dziedzinie otorynolaryngologii. Zajmuje się chorobami górnych dróg oddechowych, ucha i narządów zmysłów (z wyjątkiem wzroku). Ze względu na przedmiot i metody leczenia otolaryngologię zalicza się do zabiegowych dziedzin medycyny.

Otolaryngologia (a właściwie otorynolaryngologia) to termin pochodzący od nazw narządów znajdujących w obszarze zainteresowań tej specjalności: otis oznacza ucho, larynx – krtań, a rhinos – nos. W praktyce klinicznej podzieliła się ona na kilka podspecjalizacji, co ułatwia skoncentrowanie się w działaniach diagnostycznych i leczniczych na zagadnieniach dotyczących poszczególnych układów organizmu i zmysłów.

Otolaryngolog – kto to jest?

Otolaryngolog (według oficjalnej nomenklatury – specjalista otorynolaryngolog) to lekarz, który zajmuje się chorobami:

 • jamy ustnej,
 • gardła,
 • krtani i tchawicy,
 • ucha,
 • narządów słuchu i równowagi,
 • zmysłu powonienia i smaku.

Laryngolog to inne, obiegowe określenie lekarza tej specjalności.

Otolaryngologia – organizacja opieki medycznej

Podstawowe badania z zakresu otorynolaryngologii może przeprowadzić lekarz dowolnej specjalności. Najprostszym z nich jest oglądanie jamy ustnej i gardła (typowe w przypadku podejrzenia infekcji górnych dróg oddechowych u dorosłych i dzieci). W związku z faktem, że zapalenie ucha środkowego to bardzo często spotykana u dzieci choroba, pediatrzy często samodzielnie wykonują wziernikowanie ucha, czyli otoskopię.

Zobaczcie, co szkodzi naszym uszom:

Zobacz film: Co szkodzi naszym uszom? Źródło: 36,6.

Ponieważ w diagnostyce otolaryngologicznej wykorzystuje się szereg specjalistycznych metod i narzędzi, podstawową jednostką opieki w zakresie tej specjalności jest przychodnia (poradnia) otolaryngologiczna. W ramach usług ambulatoryjnych wykonuje się tam nie tylko wiele konsultacji i badań, ale również liczne zabiegi lecznicze (np. punkcję zatok albo nacięcie błony bębenkowej – paracentezę). Ze względu na specyfikę badań i odrębność metod leczniczych z otorynolaryngologii wyodrębniła się audiologia – podspecjalizacja zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem wad słuchu.

Choć przychodnia otolaryngologiczna zapewnia szeroki zakres opieki, ostre stany chorobowe i wykonanie niektórych zabiegów chirurgicznych wymagają leczenia stacjonarnego. Zajmują się tym oddziały otolaryngologiczne szpitali specjalistycznych lub klinicznych. Otolaryngolodzy są również częścią zespołów lekarskich na oddziałach chirurgii szczękowo-twarzowej, gdzie wykonuje się rozległe zabiegi oraz prowadzi terapię zmian pourazowych w obrębie głowy.

Audiologia

Audiologia to dziedzina medycyny, która wyodrębniła się z otorynolaryngologii i zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad słuchu – zarówno nabytych, jak i wrodzonych. Obejmuje obecnie działania czysto lekarskie oraz organizuje chorym opiekę psychologiczną, stwarza możliwość rehabilitacji i nauki życia z głuchotą, wspiera specjalistyczne działania edukacyjne.

Badanie otolaryngologiczne

Badanie laryngologiczne obejmuje m.in. elementy, takie jak:

 • otoskopia – oglądanie w specjalnym wzierniku ucha zewnętrznego i błony bębenkowej,
 • rynoskopia – wziernikowanie jamy nosowej od strony nosa (przednia) lub za pomocą specjalnego lusterka – od strony gardła (tylna),
 • endoskopia jamy nosowej i ujść zatok przynosowych,
 • badania równowagi,
 • testy węchowe i smakowe.

Bardziej złożonym zabiegiem (wymagającym odpowiedniego przygotowania pacjenta i znieczulenia) jest laryngoskopia – wziernikowanie krtani w celu określenia stanu m.in. nagłośni, zachyłków i fałdów głosowych. Niektóre badania tego typu połączone są również z oglądaniem tchawicy.

Ponieważ przyczyną wielu zaburzeń laryngologicznych są porażenia nerwów czaszkowych (np. węchowego, słuchowego, językowo-gardłowego), otorynolaryngolog musi mieć znaczną wiedzę i umiejętności diagnostyczne z zakresu neurologii.

Otolaryngologia dziecięca

Odrębną podspecjalnością laryngologii jest otolaryngologia dziecięca. Jej specyfika wynika z innej niż u dorosłych struktury zachorowań (np. bardzo częste występowanie przewlekłych lub nawrotowych zapaleń ucha środkowego lub zatok przynosowych) i konieczności odpowiedniego do wieku chorego dostosowania metod leczniczych.

Dodatkowym problemem w przypadku dzieci są zaburzenia rozwojowe – nie tylko relatywnie często spotykane rozszczepy wargi lub podniebienia, ale też skomplikowane, nietypowe wady i deformacje twarzoczaszki oraz górnych dróg oddechowych. Ważnym celem otolaryngologów dziecięcych jest rozpoznawanie wad słuchu u jak najmłodszych dzieci, najlepiej już we wczesnym okresie niemowlęcym. Głuchota lub znaczny ubytek słuchu mogą w okresie noworodkowym pozostać niezauważone, a brak bodźców słuchowych już w pierwszych miesiącach życia znacząco wpływa na tempo i prawidłowość rozwoju. Dlatego w ramach otolaryngologii dziecięcej wdraża się specjalne programy profilaktyczne, które mają umożliwiać wczesne wykrycie tego typu anomalii.

Z filmu dowiecie się, dlaczego używanie patyczków do uszu nie jest wskazane:

Zobacz film: Dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
111
8
Polecamy
Czym zajmuje się laryngolog?
Co leczy się w poradni laryngologicznej?
Czym zajmuje się laryngolog? Co leczy się w poradni laryngologicznej? TVN zdrowie
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii.
Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?