Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są polucje? Czy występują też u dorosłych mężczyzn?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym są polucje? Czy występują też u dorosłych mężczyzn?

Mężczyzna, który ogląda swoje przyrodzenie

Fot: themacx / gettyimages.com

Polucje to określenie na mimowolny wytrysk nasienia, do którego dochodzi podczas snu. Zjawisko to występuje u 80% mężczyzn, głównie w wieku dojrzewania. Jest to fizjologiczna reakcja organizmu, która świadczy o dojrzałości płciowej. Polucje są określane także jako zmazy nocne.

Polucje uznaje się za objaw dojrzałości płciowej. Jest to znak, że dany mężczyzna jest zdolny do wytwarzania komórek płciowych, a tym samym do rozrodu. Z okresem dojrzewania wiążą się także zmiany w układzie hormonalnym, przyspieszony wzrost organizmu oraz rozwój cech płciowych (pierwszorzędowych i drugorzędowych). Należy zaznaczyć, że zmazy nocne nie występują u wszystkich mężczyzn. Ich brak nie powinien być powodem do niepokoju.

Czym są polucje?

Polucje, inaczej zmazy nocne to mimowolne i nieświadome wytryski nasienia u mężczyzn, które występują podczas snu. Jest to zjawisko w pełni naturalne i fizjologiczne, świadczące o tym, że doszło do wzmożonej produkcji hormonów płciowych. Pierwsza polucja jest utożsamiana z osiągnięciem dojrzałości płciowej. Uważa się, że doświadcza jej przynajmniej raz w życiu około 80% mężczyzn. Może się także zdarzyć, że zmazy nocne nie wystąpią w ogóle. Nie jest to związane z żadnymi zaburzeniami.

Zmazy nocne pojawiają się wyłącznie podczas snu w fazie REM. Aktywność mózgu jest wówczas wysoka, dlatego mimowolnym wytryskom bardzo często towarzyszą marzenia senne o zabarwieniu erotycznym. Dla wielu chłopców w okresie dojrzewania polucja stanowi powód do wstydu i skrępowania. Należy pamiętać, że jest to całkowicie normalne i prawidłowe zjawisko.

Częstotliwość występowania zmazów nocnych zależy od kilku czynników. W głównej mierze jest to poziom libido i ilość stosunków seksualnych oraz masturbacji. Mężczyźni, którzy są aktywni seksualnie, zwykle doświadczają polucji rzadko lub wcale. Częstość ich pojawiania się maleje ponadto z wiekiem. Statystycznie u chłopców w okresie dojrzewania mimowolne wytryski zdarzają się 0,36 razy na tydzień, natomiast po 40 roku życia dwa razy mniej.

Dlaczego występują zmazy nocne?

Zmazy nocne są wynikiem zmian, które zachodzą w organizmie mężczyzny w okresie dojrzewania. Dochodzi wówczas do nagłego wzrostu stężenia testosteronu we krwi i rozpoczyna się produkcja plemników. Podnosi się także poziom libido oraz pojawia się zainteresowanie sferą seksualną. Polucja ma miejsce, kiedy napięcie seksualne nie jest rozładowywane w wyniku masturbacji lub stosunku seksualnego. Wówczas podniecenie podczas snów erotycznych może wywołać nieświadomy wytrysk.

Zmazy nocne są również naturalnym sposobem organizmu na zbyt dużą ilość nasienia, które nie może zostać zmagazynowane w najądrzach. Sperma jest produkowana przez organizm przez cały czas. Brak aktywności seksualnej powoduje, że musi być ona wydalona w inny sposób. Do wytrysku dochodzi więc mimowolnie podczas snu. Wówczas mężczyzna nie wybudza się. Jedynym objawem wystąpienia polucji jest mokra bielizna i pościel.

Ciekawostką jest, że dawniej polucje były uznawane za objaw choroby. Zjawisko to wiązano z nietrzymaniem moczu, zaburzeniami układu nerwowego lub nadmierną (chorobliwą) pobudliwością seksualną. Lekarstwem na zmazy nocne była wstrzemięźliwość seksualna.

Jak zbudowany jest męski układ rozrodczy? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

W jakim wieku pojawiają się polucje?

Polucje po raz pierwszy pojawiają się u chłopców w wieku dojrzewania, czyli między 11 a 13 rokiem życia. Nie jest to jednak sztywna reguła, ponieważ zdarza się, że nocne wytryski występują wcześniej lub później. Wraz z wiekiem zmniejsza się ich częstotliwość. Zmazy nocne przytrafiają się również dorosłym mężczyznom. Nie powinny stanowić powodów do niepokoju. Są najczęściej wynikiem abstynencji seksualnej.

Polucje u dorosłych mężczyzn

Zmazy nocne u dorosłych mężczyzn zdarzają się rzadko. Doświadczają ich głównie panowie, którzy mają bardzo wysokie libido lub zachowują wstrzemięźliwość seksualną. Wytrysk podczas snu jest u nich sposobem organizmu na rozładowanie napięcia seksualnego i wydalenie nadmiaru wyprodukowanego nasienia.

W większości przypadków polucje u dorosłych nie są związane ze stanem patologicznym. Jednak kiedy występują one często oraz towarzyszą im jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia zaburzeń hormonalnych wpływających na produkcję plemników. Zostaną wówczas zlecone badania laboratoryjne i obrazowe.

Zapobieganie zmazom nocnym

Polucje nie mogą być traktowane jako wstydliwy problem lub objaw nieprawidłowości. Zarówno chłopcy, jak i dorośli mężczyźni powinni je zaakceptować jako naturalną reakcję organizmu. Zmazy nocne nie wymagają leczenia. Sposobem na zmniejszenie częstotliwości ich występowania są regularne stosunki seksualne lub masturbacja. Panowie, dla których są one powodem znacznego dyskomfortu psychicznego, mogą skorzystać z porady seksuologa.

Bibliografia:

1. K. Piotrowski, B. Ziółkowska, J. Wojciechowska, Rozwój nastolatka. Wczesna faza dorastania, Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2014.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
8
Polecamy
Czym jest polucja i jak sobie z nią radzić?
Czym jest polucja i jak sobie z nią radzić? Dzień Dobry TVN
Co to jest erekcja?
Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie
Co to jest erekcja? Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Skąd bierze się poranny wzwód?
Codzienna ranna erekcja czy jej brak – co lepsze?
Skąd bierze się poranny wzwód? Codzienna ranna erekcja czy jej brak – co lepsze? TVN zdrowie
Udany seks – jak długo powinien trwać?
Udany seks – jak długo powinien trwać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia