Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym płukać gardło przy anginie – płukanki domowe i apteczne
menu
Polub nas na Facebooku

Czym płukać gardło przy anginie – płukanki domowe i apteczne

gardło

Fot.: pathdoc / stock.adobe.com

Płukanie gardła przy anginie pomaga zredukować ból, obrzęk i przekrwienie błon śluzowych gardła. Płyny do płukania gardła mają działanie antyseptyczne, pomagają zwalczyć drobnoustroje chorobotwórcze wywołujące anginę.

Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Najczęściej wywołana jest przez wirusy, rzadziej rozwija się angina ropna o podłożu paciorkowcowym, czyli bakteryjnym. W zależności od przyczyny anginy, wdraża się odpowiednie metody leczenia. Poza standardowym leczeniem doskonale sprawdza się płukanie gardła roztworami aptecznymi bądź domowej roboty, mającymi działanie odkażające.

Czym płukać gardło przy anginie?

Płukanie gardła przy anginie ma na celu uzupełnienie terapii podstawowej. Jest leczeniem objawowym. Pomaga złagodzić ból gardła, zmniejsza obrzęk utrudniający przełykanie. Ponadto wiele preparatów i substancji działa antyseptycznie, czyli zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze. Gardło przy anginie można płukać zarówno środkami dostępnymi w aptece, jak i roztworami przyrządzonymi w domu. Najprościej zakupić gotowe preparaty apteczne, mogą to być płyny zawierające np. diklofenak. Działają dzięki niemu przeciwzapalnie i przeciwbólowo na gardło. Dostępne są też preparaty nawilżające błonę śluzową gardła i jamy ustnej, ograniczające rozwój bakterii, zawierające nanokoloid srebra i miedzi. Można stosować silniejsze antyseptyczne płyny na bazie chlorowodorku benzydaminy. Pomocne są preparaty ziołowe z olejkami (tymiankowym, szałwiowym, majerankowym, miętowym, goździkowym) oraz z wyciągami (z rumianku, szałwii, ziela krwawnika, mięty pieprzowej, tymianku czy kopru).

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Płukanie gardła przy anginie – domowe sposoby

Do płukania gardła przy anginie można wykorzystać domowe sposoby. Najbardziej znane jest płukanie gardła roztworem soli. Aby przygotować płukankę, należy wymieszać szklankę ciepłej wody (ok. 37°C) z łyżeczką soli. Następnie nabiera się po małym łyku wody, płucze gardło i wypluwa zużyty roztwór, aż do momentu, kiedy nie zużyje się całej szklanki.

Płukanie gardła roztworem soli przy anginie należy powtórzyć co najmniej 3 razy w ciągu dnia. Roztwór soli działa antyseptycznie na gardło, pomaga usunąć z niego bakterie. Przy wirusowym zapaleniu gardła redukuje też ból.

Kolejnym domowym sposobem jest płukanie gardła naparem z szałwii, która również działa antyseptycznie. W tym celu należy zalać szałwię gorącą wodą i przykryć, by mogła się zaparzyć. Gotowy napar należy wystudzić, tak by nie spowodować poparzenia, a następnie wypłukać gardło. Czynność powtarza się 3 razy na dobę. Mało znanym, choć według wielu źródeł skutecznym sposobem na anginę, jest płukanie gardła sokiem z buraków. Podobno pomaga w redukcji nalotów migdałkowych w przebiegu anginy ropnej. Należy utrzeć surowe buraki, odcisnąć z nich sok, następnie dodać sok z cytryny i miód. Wszystko zalać wodą. Proponowana proporcja to 5 dużych buraków, 1 cytryna, 3 łyżki stołowe miodu i 150 ml wody. Taką mieszanką należy płukać gardło najczęściej, jak to możliwe.

Płukanie gardła przy anginie jako jedyna forma leczenia

Płukanie gardła przy anginie powinno stanowić jedynie wspomagającą formę terapii dokuczliwych objawów zapalenia gardła. W przypadku anginy wirusowej leczenie jest objawowe, choć samo płukanie gardła może nie wystarczyć. Można wspomóc się również innymi preparatami działającymi przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Zapalenie wirusowe gardła często występuje w przebiegu tzw. choroby przeziębieniowej. Towarzyszą jej katar, kichanie, kaszel. Stąd leczenie objawowe anginy powinno również niwelować inne uciążliwe symptomy. Płukanie gardła w anginie ropnej pomaga zredukować naloty na migdałkach, obrzęk i przekrwienie błon śluzowych. Nie skraca czasu leczenia antybiotykiem (10 dni), zwalcza jednak ból i dodatkowo zmniejsza ryzyko powikłań, np. w postaci ropnia okołomigdałkowego.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6.Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
5
Polecamy
Znane domowe sposoby leczenia anginy – płukanki, syropy i inhalacje
Znane domowe sposoby leczenia anginy – płukanki, syropy i inhalacje TVN zdrowie
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych Dzień Dobry TVN
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie TVN zdrowie
Płukanie gardła solą – proporcje, składniki, zastosowanie
Płukanie gardła solą – proporcje, składniki, zastosowanie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja