Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym nie należy popijać leków? Pytamy eksperta
menu
Polub nas na Facebooku

Czym nie należy popijać leków? Pytamy eksperta

Tabletki

Thanit Weerawan/getty images

Przyjmując lek doustny odruchowo sięgamy po coś do picia. Czy aby na pewno leki trzeba zawsze popijać? A jeżeli już to robimy, to czy każdy napój się do tego nadaje? Zapytaliśmy o to farmaceutę Grzegorza Carowicza.

Popijać leki czy nie?

Suplementy diety na wzmocnienie odporności, tabletki przeciwbólowe, leki przy nagłej infekcji, a może medykamenty stosowane przy chorobach przewlekłych. Każdy z nas częściej lub rzadziej przyjmuje lekarstwa w postaci tabletek. Większość, choć są wyjątki, by przełknąć tabletkę potrzebuje czegoś do picia. Napój ułatwia przełknięcie i neutralizuje nieprzyjemny zwykle, gorzki smak tabletki. Popicie leku jest również ważne z innego powodu.

By lek mógł rozpuścić się w żołądku musi zostać popity. Co więcej, dzięki tej odruchowej czynności, substancja czynna zawarta w lekarstwie ulega uwolnieniu. Substancja lecznicza rozpuszcza się jedynie w środowisku ciekłym. Tak uwolniona i rozpuszczona substancja lecznicza następnie ulega wchłonięciu z przewodu pokarmowego do krwiobiegu i podlega kolejnym etapom: dystrybucji, metabolizmu i wydalaniu.

Bez popijania uwalnianie się substancji leczniczej jest o wiele gorsze

-tłumaczy ekspert, farmaceuta Grzegorz Carowicz.

Czym popijać lekarstwa, a czym nie?

Leki należy popijać jedynie wodą. Niegazowaną, mineralną bądź przygotowaną w pokojowej temperaturze. Nigdy gorącą. Dlaczego?

Leki są produktami, w których składzie znajdziemy mnóstwo związków chemicznych. By dane lekarstwo mogło właściwie zadziałać, substancje lecznicze nie powinny wchodzić w reakcję z innymi substancjami chemicznym. Znajdziemy je zarówno w pożywieniu, jak i napojach. Jeżeli substancja czynna leku wejdzie w reakcję z innym związkiem, możemy otrzymać efekt niepożądany. Nie tylko opóźnimy wchłanianie i działanie lekarstwa, ale konsekwencje mogą być o wiele bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jak wyjaśnia farmaceuta Grzegorz Carowicz, popijanie leków np. na nadciśnienie sokiem grejpfrutowym może spowodować, że stężenie leku w organizmie niebezpiecznie wzrośnie. Czym jest to spowodowane?

W soku grejpfrutowym są zawarte flawonoidy, w tym naryngenina, która powoduje, że stężenie leku kilkakrotnie wzrasta do niebezpiecznego poziomu

-mówi ekspert i dodaje, że wszystkie soki zakwaszają organizm, a więc mogą i zakwasić działanie medykamentu. Lekiem, który wchłania się w środowisku kwaśnym jest między innymi furagina, dlatego przyjmuje się ją w połączeniu z witaminą C.

Zobacz też: Jak prawidłowo przechowywać leki? Jakich błędów nie popełniać?

Czym absolutnie nie popijać leków?

Przyjmując leki sięgamy często po kawę lub herbatę. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Herbata zawiera w swoim składzie garbniki, które powodują mniejsze wchłanianie żelaza. Zawarta zarówno w herbacie, jak i kawie kofeina również może wchodzić w interakcję z lekami powodując zaburzenia wchłaniania się substancji leczniczych. Jest jednak wyjątkowa sytuacja, w której dopuszcza się popicie lekarstwa kawą.

Kawa może czasami pomóc, ponieważ zwiększa działanie leku przeciwbólowego. Paracetamol połączony z kofeiną może pomóc przy bólu głowy

- tłumaczy Grzegorz Carowicz.

Tabletek nie należy również popijać słodkimi napojami oraz tzw. energetykami. Choć one również bazują na kofeinie, to oprócz niej, w kładzie napojów znajdziemy mnóstwo innych składników, między innymi cukier, czy sztuczne wzmacniacze smaku.

Leków nie należy również popijać mlekiem, który zawiera w swoim składzie wapń. A ten z kolei może wiązać niektóre substancje lecznicze np. zawarte w antybiotykach. W efekcie substancja lecznicza nie przenika z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, nie dociera do miejsca, w którym powinna działać, a co za tym idzie - antybiotykoterapia jest nieskuteczna.

Mlekiem nie należy również popijać tabletek powlekanych, których substancje lecznicze uwalniają się dopiero w jelicie. Te lekarstwa mają charakterystyczny wygląd tzw. otoczkę, która jest odporna na działanie kwaśnego środowiska żołądka. Dzięki niej leki rozpuszczają się dopiero w swoim docelowym miejscu, czyli jelicie. Popijanie leków dojelitowych mlekiem prowadzi do tego, że pH treści żołądkowej zwiększa się, co prowadzi do tego, że otoczka powlekająca tabletkę rozpuszcza się już w żołądku i tam uwalnia substancje czynną, która drażni błonę śluzową żołądka.

Zobacz film: jak prawidłowo przewozić i przechowywać leki?

źródło: Dzień dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
96
8
Polecamy
Zielona kawa – recepta na zdrowie i piękną sylwetkę?
Zielona kawa – recepta na zdrowie i piękną sylwetkę? Dzień Dobry TVN
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści?
Czy każdy może go pić?
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści? Czy każdy może go pić? Dzień Dobry TVN
Co najlepiej pić w ciąży?
Napoje wskazane kobietom ciężarnym
Co najlepiej pić w ciąży? Napoje wskazane kobietom ciężarnym TVN zdrowie
Alkaloidy w kawie i herbacie – czym są i jak działają?
Alkaloidy w kawie i herbacie – czym są i jak działają? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?