Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym nie należy popijać leków? Pytamy eksperta
menu
Polub nas na Facebooku

Czym nie należy popijać leków? Pytamy eksperta

Tabletki

Thanit Weerawan/getty images

Przyjmując lek doustny odruchowo sięgamy po coś do picia. Czy aby na pewno leki trzeba zawsze popijać? A jeżeli już to robimy, to czy każdy napój się do tego nadaje? Zapytaliśmy o to farmaceutę Grzegorza Carowicza.

Popijać leki czy nie?

Suplementy diety na wzmocnienie odporności, tabletki przeciwbólowe, leki przy nagłej infekcji, a może medykamenty stosowane przy chorobach przewlekłych. Każdy z nas częściej lub rzadziej przyjmuje lekarstwa w postaci tabletek. Większość, choć są wyjątki, by przełknąć tabletkę potrzebuje czegoś do picia. Napój ułatwia przełknięcie i neutralizuje nieprzyjemny zwykle, gorzki smak tabletki. Popicie leku jest również ważne z innego powodu.

By lek mógł rozpuścić się w żołądku musi zostać popity. Co więcej, dzięki tej odruchowej czynności, substancja czynna zawarta w lekarstwie ulega uwolnieniu. Substancja lecznicza rozpuszcza się jedynie w środowisku ciekłym. Tak uwolniona i rozpuszczona substancja lecznicza następnie ulega wchłonięciu z przewodu pokarmowego do krwiobiegu i podlega kolejnym etapom: dystrybucji, metabolizmu i wydalaniu.

Bez popijania uwalnianie się substancji leczniczej jest o wiele gorsze

-tłumaczy ekspert, farmaceuta Grzegorz Carowicz.

Czym popijać lekarstwa, a czym nie?

Leki należy popijać jedynie wodą. Niegazowaną, mineralną bądź przygotowaną w pokojowej temperaturze. Nigdy gorącą. Dlaczego?

Leki są produktami, w których składzie znajdziemy mnóstwo związków chemicznych. By dane lekarstwo mogło właściwie zadziałać, substancje lecznicze nie powinny wchodzić w reakcję z innymi substancjami chemicznym. Znajdziemy je zarówno w pożywieniu, jak i napojach. Jeżeli substancja czynna leku wejdzie w reakcję z innym związkiem, możemy otrzymać efekt niepożądany. Nie tylko opóźnimy wchłanianie i działanie lekarstwa, ale konsekwencje mogą być o wiele bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jak wyjaśnia farmaceuta Grzegorz Carowicz, popijanie leków np. na nadciśnienie sokiem grejpfrutowym może spowodować, że stężenie leku w organizmie niebezpiecznie wzrośnie. Czym jest to spowodowane?

W soku grejpfrutowym są zawarte flawonoidy, w tym naryngenina, która powoduje, że stężenie leku kilkakrotnie wzrasta do niebezpiecznego poziomu

-mówi ekspert i dodaje, że wszystkie soki zakwaszają organizm, a więc mogą i zakwasić działanie medykamentu. Lekiem, który wchłania się w środowisku kwaśnym jest między innymi furagina, dlatego przyjmuje się ją w połączeniu z witaminą C.

Zobacz też: Jak prawidłowo przechowywać leki? Jakich błędów nie popełniać?

Czym absolutnie nie popijać leków?

Przyjmując leki sięgamy często po kawę lub herbatę. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Herbata zawiera w swoim składzie garbniki, które powodują mniejsze wchłanianie żelaza. Zawarta zarówno w herbacie, jak i kawie kofeina również może wchodzić w interakcję z lekami powodując zaburzenia wchłaniania się substancji leczniczych. Jest jednak wyjątkowa sytuacja, w której dopuszcza się popicie lekarstwa kawą.

Kawa może czasami pomóc, ponieważ zwiększa działanie leku przeciwbólowego. Paracetamol połączony z kofeiną może pomóc przy bólu głowy

- tłumaczy Grzegorz Carowicz.

Tabletek nie należy również popijać słodkimi napojami oraz tzw. energetykami. Choć one również bazują na kofeinie, to oprócz niej, w kładzie napojów znajdziemy mnóstwo innych składników, między innymi cukier, czy sztuczne wzmacniacze smaku.

Leków nie należy również popijać mlekiem, który zawiera w swoim składzie wapń. A ten z kolei może wiązać niektóre substancje lecznicze np. zawarte w antybiotykach. W efekcie substancja lecznicza nie przenika z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, nie dociera do miejsca, w którym powinna działać, a co za tym idzie - antybiotykoterapia jest nieskuteczna.

Mlekiem nie należy również popijać tabletek powlekanych, których substancje lecznicze uwalniają się dopiero w jelicie. Te lekarstwa mają charakterystyczny wygląd tzw. otoczkę, która jest odporna na działanie kwaśnego środowiska żołądka. Dzięki niej leki rozpuszczają się dopiero w swoim docelowym miejscu, czyli jelicie. Popijanie leków dojelitowych mlekiem prowadzi do tego, że pH treści żołądkowej zwiększa się, co prowadzi do tego, że otoczka powlekająca tabletkę rozpuszcza się już w żołądku i tam uwalnia substancje czynną, która drażni błonę śluzową żołądka.

Zobacz film: jak prawidłowo przewozić i przechowywać leki?

źródło: Dzień dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
8
Polecamy
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści?
Czy każdy może go pić?
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści? Czy każdy może go pić? Dzień Dobry TVN
Właściwości kawy orkiszowej.
Jak ją parzyć i jak wpływa na organizm?
Właściwości kawy orkiszowej. Jak ją parzyć i jak wpływa na organizm? Dzień Dobry TVN
Co najlepiej pić w ciąży?
Napoje wskazane kobietom ciężarnym
Co najlepiej pić w ciąży? Napoje wskazane kobietom ciężarnym TVN zdrowie
Jakich napojów lepiej nie podawać dzieciom?
Jakich napojów lepiej nie podawać dzieciom? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia