Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest torbiel celomatyczna? Jakie daje objawy?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest torbiel celomatyczna? Jakie daje objawy?

Rentgen klatki piersiowej

Fot. czardases / Getty Images

Torbiel celomatyczna, inaczej nazywana torbielą osierdziowo-międzybłonkową, jest zmianą wrodzoną, występującą głównie w śródpiersiu przednim. Powstaje z przetrwałego zagięcia pierwotnej jamy osierdziowej. Szacuje się, że występuje nieco częściej u mężczyzn.

Torbiel celomatyczna, inaczej określana osierdziowo-międzybłonkową, pomimo łagodnego charakteru może być potencjalnie niebezpieczna ze względu na możliwość pęknięcia i wystąpienia krwotoku lub zakażenia. Duża część chorych nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych z torbielą.

Czym jest torbiel celomatyczna?

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Torbiel celomatyczna jest zmianą patologiczną występującą w śródpiersiu. Wraz z torbielami wywodzącymi się z pierwotnej cewy pokarmowej jest pozostałością zaburzeń rozwojowych z okresu prenatalnego. Zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej pokrytej międzybłonkiem, często jest wypełniona płynem. Torbiele celomatyczne są zmianami łagodnymi, niemającymi tendencji do złośliwienia. W prawie 95% występują w śródpiersiu przednim, przeważnie po stronie prawej. O wiele rzadziej torbiele celomatyczne lokalizują się w śródpiersiu górnym, tylnym, w okolicach wnęk płuc oraz w sąsiedztwie łuku aorty. Warto pamiętać, że torbiele celomatyczne nie wstępują na płucach, lecz w ich okolicy. Szacuje się, że zmiany powstają u 1 na 100 tysięcy osób.

Istnieją dwie teorie wyjaśniające powstanie torbieli celomatycznych. Pierwsza z nich odnosi się do nieprawidłowego połączenia zatok występujących we wczesnych okresach rozwojowych zarodka, z których powstaje worek i jama osierdziowa. Jeżeli jedna z zatok nie połączy się z pozostałymi, to dochodzi do powstania uchyłku osierdziowego i rozwoju torbieli celomatycznej. Druga teoria dotyczy nieprawidłowego oddzielenia się jamy osierdziowej od jamy opłucnej w okresie zarodkowym. Torbiele celomatyczne są zmianami wrodzonymi, dlatego też są diagnozowane zarówno u osób młodych, jak i starszych. Nieco częściej występują u mężczyzn. Torbiele mogą być uszypułowane, przez co mogą się cechować pewną ruchomością.

Jakie są objawy torbieli celomatycznej?

W większości przypadków (około 70%) torbiele celomatyczne są bezobjawowe. Dotyczy to przede wszystkim niewielkich zmian. Występowanie objawów sugeruje obecność większych torbieli i w tym przypadku pacjenci mogą uskarżać się na takie objawy, jak:

Torbiele osierdziowo-międzybłonkowe bywają niebezpieczne ze względu na możliwość perforacji i wywołania krwotoku oraz zakażenia. Dodatkowo mogą powodować zespół żyły głównej górnej, ucisk tętnic płucnych oraz wywołać obrzęk płuc. Bardzo rzadko dochodzi do skręcenia szypuły torbieli, czego wynikiem jest bardzo silny ból w klatce piersiowej.

Jak zdiagnozować torbiel celomatyczną?

Torbiele celomatyczne najczęściej są przypadkowo rozpoznawane, szczególnie w czasie badania radiologicznego klatki piersiowej. W diagnostyce najważniejszą rolę odgrywają badania obrazowe, takie jak: tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MRI), echokardiografia (echo serca) oraz rentgen (RTG) klatki piersiowej. Należy pamiętać, że wielkość torbieli może się różnić w zależności od fazy oddechu, w przypadku połączenia szypuły torbieli z jamą osierdzia. W badaniu radiologicznym na ogół stwierdza się gładką, zaokrągloną masę, która przylega do serca.

Z jakimi schorzeniami należy różnicować torbiel celomatyczną?

Torbiele osierdziowo-międzybłonkowe należy różnicować z:

Skąd się bierze przepuklina? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Co to jest przepuklina, skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Jak wygląda leczenie torbieli celomatycznej?

Leczenie torbieli celomatycznych zależy przede wszystkim od jej wielkości. W przypadku zmian małych, bezobjawowych leczenie może być zachowawcze lub w ogóle nie musi być zalecane. Torbiele duże i objawowe są leczone poprzez przezskórne nakłucie i ewakuację płynu. W pewnych przypadkach po opróżnieniu torbieli dochodzi do jej nawrotu, dlatego też powinno się poddawać ją sklerotyzacji. Zabieg polega na wstrzyknięciu do wnętrza zmiany stężonego etanolu, co wywołuje zwłóknienie jej wnętrza. W przypadku niezadowalających efektów leczenia torbiel wycina się operacyjnie.

Torbiel celomatyczna a inne torbiele wrodzone

Poza torbielami celomatycznymi do torbieli wrodzonych należą torbiele z pierwotnej cewy pokarmowej. Zalicza się do nich torbiele odoskrzelowe, przełykowe i rzekome. Torbiele odoskrzelowe występują przeważnie w śródpiersiu środkowym u dorosłych w wieku 20–40 lat. Tak jak torbiele celomatyczne, zwykle są rozpoznawane przypadkowo w czasie badań obrazowych klatki piersiowej. Zmiany duże, objawowe znajdujące się w okolicy rozwidlenia tchawicy mogą stanowić zagrożenie życia. Torbiele przełykowe występują znacznie rzadziej niż torbiele odoskrzelowe. Lokalizują się przede wszystkim w śródpiersiu tylnym. Około 2/3 przypadków jest diagnozowane w pierwszym roku życia dziecka. W większości przypadków są objawowe. Do najczęstszych symptomów należą: duszność, kaszel, wymioty. W niektórych przypadkach torbiele te mogą powodować zagrażające życiu krwotoki.

Bibliografia:

  1. J. Gawrychowski, M. Gawdziński, Torbiele śródpiersia [w:] J. Gawrychowski (red.), Guzy śródpiersia. Diagnostyka i leczenie, PZWL, Warszawa 2011.
  2. I. Jedliński, M. Jamrozek-Jedlińska, P. Bugajski, M. Bartkowiak, M. Słomczyński, K. Poprawski, Duża bezobjawowa torbiel osierdzia w okolicy koniuszka serca, Kardiologia Polska, Warszawa 2012.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
0
Polecamy
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Cysta - czym jest i jak się jej pozbyć?
Cysta - czym jest i jak się jej pozbyć? TVN zdrowie
Guzek na szyi - przyczyny, objawy, co robić?
Guzek na szyi - przyczyny, objawy, co robić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?