Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest niepłodność idiopatyczna? Przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest niepłodność idiopatyczna? Przyczyny i leczenie

Para podczas wizyty u lekarza

Fot: didesign021 / gettyimages.com

Niepłodność idiopatyczna dotyczy wielu par. Konieczna jest szeroka diagnostyka, by wykluczyć wykrywalne przyczyny niepłodności. Kiedy mimo naturalnych metod nie udaje się począć dziecka, należy rozważyć zapłodnienie in vitro.

Niepłodność to bardzo częsty problem w społeczeństwie. Utarło się, że jeśli para ma problem z zajściem w ciążę, to przyczyna leży po stronie kobiety. Nic bardziej mylnego. Przeszło połowa par starających się nieskutecznie o dziecko stwierdza przyczynę niepłodności po stronie męskiej. Bardzo często też dochodzi do postawienia rozpoznania tzw. niepłodności idiopatycznej, czyli bez żadnej określonej przyczyny.

Niepłodność idiopatyczna – co to jest?

Niepłodność idiopatyczna to niepłodność bez uchwytnej przyczyny. Najczęściej jest wynikiem współdziałania wielu niekorzystnych czynników, jednak trudno o podanie dokładnego powodu niepłodności.

Czym właściwie jest niepłodność? Jest to pojęcie obejmujące problem z zajściem w ciążę u par starających się o dziecko od co najmniej roku. Ważne, by przez ten rok regularnie współżyć (raz na 2 dni), jak również nie stosować żadnych metod antykoncepcji. Pojęcie niepłodności idiopatycznej zostało wprowadzone dla określenia problemów par, u których trudno wskazać jeden konkretny powód niepłodności, badania diagnostyczne nie wykazują u żadnego z partnerów istotnych nieprawidłowości, a mimo to nie potrafią oni począć dziecka dłużej niż rok.

Proces dochodzenia do przyczyny niepłodności jest bardzo żmudny. Zawsze warto wykluczyć wszelkie nieprawidłowości, jednak nie zawsze udaje się ustalić konkretną przyczynę niepłodności. Nawet pary, u których cykl miesiączkowy przebiega bez jakichkolwiek zastrzeżeń, cykle są owulacyjne, u których nie ma żadnych chorób przewlekłych czy obciążeń rodzinnych, mogą mieć niewyjaśniony problem z poczęciem dziecka.

Jak rozpoznać idiopatyczną niepłodność?

Rozpoznanie niepłodności idiopatycznej polega na wykluczeniu wielu przyczyn niepłodności. Konieczne jest więc wykonanie badań zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Przyczyn niepłodności jest wiele i obejmują one m.in.: problemy z jakością nasienia, anatomią macicy, nieprawidłowości w drożności jajników, nieregularność cykli miesiączkowych, zaburzenia hormonalne, mutacje genetyczne. Za przyczyny niepłodności uznaje się również: stres, nieprawidłowe odżywianie, brak aktywności fizycznej, choroby przewlekłe, które istotnie obciążają organizm, przyjmowane leki, zakażenia, infekcje układu moczowo-płciowego, choroby autoimmunologiczne, zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej i miednicy u kobiet, jak również zabiegi np. przepukliny pachwinowej u mężczyzn, żylaków powrózka nasiennego, urazy jądra, zapalenie najądrza.

Niepłodność u kobiety. Jak wpływa na jej życie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak niepłodność wpływa na życie kobiety? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Leczenie niepłodności idiopatycznej

Rozpoznanie niepłodności idiopatycznej nie oznacza braku szans na posiadanie potomstwa. Możliwości jest wiele. Czasami podejmuje się próbę stymulacji owulacji, daje się czas parze na to, by wyeliminowali zewnętrzne czynniki uniemożliwiające zapłodnienie, czyli ograniczyli stres, zdrowo się odżywiali czy podjęli umiarkowaną aktywność fizyczną. Szczególnie po stronie kobiet niejednokrotnie pojawia się psychiczna przeszkoda w zajściu w ciążę, a mianowicie napięcie związane z koniecznością zajścia w ciążę.

Nieustanna obserwacja śluzu szyjkowego, pomiary temperatury, testy owulacyjne to oczywiście metody konieczne w jak najlepszym określaniu dni płodnych, jednak kiedy kobieta już pozna swój organizm, powinna nieco odpuścić, zrelaksować się, współżyć z partnerem wtedy, kiedy oboje mają na to ochotę, a nie tylko dlatego, że tak nakazuje test owulacyjny. Należy jednak pamiętać, by nie zwlekać z podjęciem leczenia, ponieważ ono również wymaga czasu.

Jednym ze sposobów terapeutycznych w idiopatycznej niepłodności jest inseminacja, czyli wprowadzenie do jamy macicy specjalnie przygotowanego w tym celu nasienia. Proponuje się również parze rozważenie zapłodnienia in vitro, którego skuteczność jest określana indywidualnie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
271
23
Polecamy
Niepłodność – najczęstsze przyczyny u kobiet i u mężczyzn, leczenie
Niepłodność – najczęstsze przyczyny u kobiet i u mężczyzn, leczenie TVN zdrowie
Przyczyny niepłodności – pierwotne, wtórne oraz niepłodność idiopatyczna
Przyczyny niepłodności – pierwotne, wtórne oraz niepłodność idiopatyczna TVN zdrowie
Oligospermia:
leczenie, możliwość zajścia w ciążę
Oligospermia: leczenie, możliwość zajścia w ciążę Dzień Dobry TVN
Wtórny brak miesiączki u kobiet Jaka jest przyczyna?
Wtórny brak miesiączki u kobiet Jaka jest przyczyna? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie