Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest koprofagia i jak ją leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest koprofagia i jak ją leczyć?

NAN

Fot: hikdaigaku86 / stock.adobe.com

Koprofagia polega na zjadaniu odchodów. Zaburzenie to współwystępujące ze schizofrenią, głęboką depresją, demencją. Jest to zaburzenie niezwykle rzadkie, większość publikacji na ten temat to studia przypadku. Jej leczenie polega na kompleksowej opiece nad pacjentem od diety aż po terapię i farmakoterapię.

Odżywianie się odchodami występuje naturalnie u niektórych organizmów (np. żuk gnojowy), ponieważ jest to sposób na pozyskanie niektórych mikroelementów. Cekotrofia pojawia się np. u królików i bobrów i polega na wydalaniu dwóch typów kału, z których jeden jest zjadany przez potomków.

Koprofagia - co to jest?

Koprofagia to zaburzenie budzące wyjątkowy niesmak. Polega ono na zjadaniu fekaliów przez osoby cierpiące na poważne zaburzenia psychiczne. Schorzenie może współwystępować z chorobami, takimi jak schizofrenia, depresja czy pica, czyli występowanie apetytu na przedmioty i substancje nie będące pożywieniem.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

W odosobnionych przypadkach koprofagia może występować jako forma preferencji seksualnej. W tym przypadku partnerzy na skutek podniecenia seksualnego zjadają fragmenty swojego kału. Podobnym terminem jest też koprofilia, która polega na fascynacji odchodami. Partnerzy w związkach seksualnych niekiedy mają tendencję do smarowania różnych części ciała kałem w celu podniecenia. Przykładem tego jest tzw „dirty sanchez”, co oznacza wprowadzenie sobie palca do odbytu i wysmarowanie okolicy ust partnerowi seksualnemu.

Z anonimowych ankiet ustalono, że około 70% homoseksualistów przyznało się do wkładania języka do odbytu partnera, co skutkuje połykaniem małych ilości kału. Skutkiem tego osoby te mają zwiększona ryzyko zachorowania na zapalenie wątroby typu A oraz pasożytów jelitowych zwanych Syndromem Gaya Bowela. W 1976 roku kontakt z fekaliami mógł być jednym z powodów wystąpienia wirusowej płonicy.

Koprofagia niemająca podłoża seksualnego jest niezwykle złożonym zaburzeniem behawioralnym, z którym związane jest wiele zagrożeń dla zdrowia, m.in. pasożyty jelitowe, biegunka, przenoszenie patogenów, zakażenie gruczołów ślinowych, przewlekłe zakażenie dziąseł oraz zwyczajny brak higieny jamy ustnej. Osoby chorujące na to zaburzenie mają też zwiększone ryzyko nowotworów układu pokarmowego oraz jelita grubego. Koprofagia prowadzi też do nasilenia obecnych zaburzeń na tle psychicznym. Z biegiem czasu ludzie cierpiący na to schorzenie stają się coraz bardziej odcięci od znajomych, którzy wyczuwają skutki tego patologicznego zaburzenia.

Z czym współwystępuje koprofagia – padaczka, atrofia mózgu, nowotwory, alkoholizm, autyzm, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

Zidentyfikowano wiele chorób, które są związane z koprofagią, w tym zaburzenia napadów padaczkowych, atrofię mózgu i nowotwory. Istnieje wiele zaburzeń psychologicznych i psychiatrycznych związanych z koprofagią, w tym zaburzenia umysłowe, alkoholizm, ciężka depresja, autyzm, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zespół Klüvera-Bucy'ego, schizofrenia, delirium i demencja. Psychopatologiczne korzenie i etiologia koprofagii wciąż pozostają mało znane, a wiele z tego, co zostało opublikowane, dotyczy studiów przypadku. Ponadto częstość występowania koprofagii jest również nieznana, ale uważana za bardzo rzadką.

W 1989 w brytyjskim Journal of Psychiatry opublikowano wyniki badania przeprowadzone w szpitalach psychiatrycznych. Zbadano 14 starszych pacjentów cierpiących na koprofagię i jest to największe jak dotąd badanie w tej dziedzinie. Dziewięciu badanych cierpiało na demencję, dwóch miało głęboką depresję, a jeden miał atrofię mózgu. Trzech badanych nie cierpiało na żadne deficyty poznawcze. Z badania tego, z powodu małej próby, nie można wyciągać oczywiście żadnych większych wniosków. Pokazuje ono jednak, że koprofagia może współwystępować z wieloma innymi zaburzeniami psychicznymi.

Leczenie koprofagii – farmakoterapia, terapia behawioralna, elektrowstrząsy

W przypadku koprofagii, która współwystępuje z innymi zaburzeniami psychicznymi, leczenie jest skupione wokół głównego zaburzenia. Podstawą zmiany tych patologicznych zachowań jest terapia behawioralna, dzięki której pacjent nauczy się zachowań zastępczych dla koprofagii oraz zrozumie absurdalność tego zachowania. Niezbędna jest też duża zmiana w diecie, która będzie nakierowana na naprawę flory jelitowej. Dietetycy zalecają picie m.in. dużej ilości jogurtów naturalnych. Gdy schorzenie to jest związane z głęboką depresją, stosuje się farmakoterapię. Również terapia elektrowstrząsowa przynosi dobre rezultaty. Zabieg polega na wywołaniu napadu drgawkowego za pomocą prądu elektrycznego. Skutkuje to gwałtownym uwolnieniem neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym oraz wzmocnieniem polaryzacji neurolemmy. W dzisiejszych czasach zabieg ten przeprowadza się na ogólnym znieczuleniu. Każda ze stosowanych metod wykazuje w badaniach skuteczność. 

Zobacz film: Życie z nerwicą natręctw. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
6
Polecamy
Depresja endogenna jako wynik nieprawidłowej funkcji układu nerwowego.
Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobę
Depresja endogenna jako wynik nieprawidłowej funkcji układu nerwowego. Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobę Dzień Dobry TVN
Czym są choroby psychiczne?
Definicja, rodzaje, objawy i leczenie
Czym są choroby psychiczne? Definicja, rodzaje, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Mukofagia – czym jest tzw. spaczone łaknienie?
Jak się je leczy?
Mukofagia – czym jest tzw. spaczone łaknienie? Jak się je leczy? TVN zdrowie
Rodzaje schizofrenii - objawy i przyczyny tego zaburzenia psychicznego
Rodzaje schizofrenii - objawy i przyczyny tego zaburzenia psychicznego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis