Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest kocanka piaskowa? Właściwości i zastosowanie rośliny

Czym jest kocanka piaskowa? Właściwości i zastosowanie rośliny

Zainteresował Cię ten artykuł?

Kocanka piaskowa jest rośliną wieloletnią o drobnych, żółtych kwiatach. Stosowana jest w celach leczniczych – ułatwia przepływ żółci, wspomaga pracę wątroby i zmniejsza stany zapalne błon śluzowych. Zawiera mnóstwo olejków eterycznych i flawonoidów.

Wpływ kocanki piaskowej na zdrowie jest spory i warto ją stosować. Pomaga na dolegliwości układu moczowego. Można wykonać z niej napary i nalewki.

Kocanka piaskowa – co to jest?

Kocanka piaskowa to wieloletnia roślina występująca w Polsce na terenach nizinnych, zwłaszcza w zaroślach i suchych lasach, a ponadto przy drogach oraz na ugorach i nieużytkach. Lubi gleby piaszczyste. Jest objęta częściową ochroną – na terenach naturalnego występowania, dlatego nie można pozyskiwać stamtąd kwiatostanów. Prywatnych upraw kocanki na wydzielonych w tym celu polach nie obejmuje ochrona. Poza Polską występuje powszechnie w środkowej części Europy oraz na zachodzie Syberii.

Z kłącza kocanki piaskowej wyrastają pojedyncze pędy o wysokości do 30 cm. Czasami są rozgałęzione, a na ich szczytach rosną drobne kwiaty o cytrynowym kolorze, znacznie rzadziej – pomarańczowe. Kocankę charakteryzuje „owłosienie”. Okres jej kwitnienia przypada na miesiące od lipca do października, przy czym zbiory do celów leczniczych muszą być wykonywane w początkach kwitnienia z naturalnych miejsc występowania. Zbiera się całe kwiatostany bez szypułek. Kwiaty należy suszyć stosunkowo szybko, ponieważ w przeciwnym razie dalej wytwarzają nasiona i stanowią niepełnowartościowy produkt.

Kocanka piaskowa – właściwości

Kocanka jest źródłem flawonoidów – substancji organicznych pełniących funkcję barwnika i przeciwutleniacza. Zawiera także ftalidy, które nadają roślinie charakterystyczny, intensywny zapach. Olejek eteryczny zawarty w kocance stanowi aż 0,05% całości rośliny.

Kocanka piaskowa pozwala zmniejszyć napięcie mięśni gładkich, dlatego poleca się ją przy problemach z pracą jelit, drogami żółciowymi i pęcherzykiem żółciowym. Poprawia perystaltykę jelit, wzmacnia i regeneruje wątrobę i stymuluję ją do większej produkcji żółci. Dzięki rozkurczającemu działaniu na mięśnie gładkie, rozluźnia drogi żółciowe, ułatwiając prawidłowe wydalanie żółci. Stosowana jest przy niewydolności wątroby powstałej w wyniku przewlekłego uszkodzenia miąższu tego narządu, przy zastojach żółci i w stanach zapalnych. Warto podawać kocankę osobom, które zmagają się z kamicą żółciową lub przebyli operacje dróg żółciowych, aby ponownie nie powstały problemy z ich funkcjonowaniem.

Dzięki kwiatom kocanki piaskowej żołądek wytwarza nieznacznie więcej soków trawiennych. Roślina poprawia procesy trawienne i pozwala lepiej przyswajać składniki pokarmowe ze spożywanych produktów, dlatego stosowana jest przy zaburzeniach przemiany materii i trawienia oraz nieżytach przewodu pokarmowego.

Kocanka piaskowa działa także moczopędnie. Poprawia działanie dróg moczowych i pęcherza, dlatego może być z powodzeniem stosowana przy schorzeniach tego problematycznego układu. Zbawienne będzie tutaj działanie bakteriobójcze kocanki.

Kocanka piaskowa – zastosowanie

Z kwiatostanów kocanki piaskowej można sporządzać napary, odwary, olejki i alkoholowe nalewki. Wszystkie jej przetwory mają właściwości zdrowotne i działają korzystnie na organizm.

Napar z kocanki

Jedną łyżkę suszonych kwiatostanów kocanki należy zalać szklanką świeżo ugotowanej, wrzącej wody. Tak przygotowaną mieszankę trzeba następnie nakryć i odstawić na kwadrans. Kiedy woda naciągnie kwiatami kocanki, trzeba je odcedzić. Napar jest wtedy gotowy do wypicia. Herbatę należy pić przez dwa tygodnie trzy razy dziennie – przykładowo do posiłku. Pomaga przy kłopotach z wątrobą i dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Podobnie można przygotować odwar – 3 łyżki ziół zalać dwiema szklankami przegotowanej wody (musi być ciepła), a następnie doprowadzić do wrzenia bez dalszego gotowania, ponieważ kocanka traci wtedy swoje właściwości. Odwar wspomaga tworzenie żółci i jej przepływ w drogach żółciowych.

Nalewka z kocanki

Aby przygotować nalewkę z kocanki, należy wymieszać 0,5 l spirytusu z 0,5 l wódki (czysta, 40% zawartości alkoholu), 4–5 łyżkami naturalnego miodu oraz dwiema garściami kwiatostanów kocanki. Należy zrobić to w dużym słoju, następnie przykryć go szczelnie i odstawić w ciemne miejsce. Niezbędne jest jego codzienne wstrząsanie. Po upływie 2 tygodni nalewkę należy przecedzić i wlać do szklanej butelki lub karafki. W celach zdrowotnych zaleca się pić łyżeczkę rozcieńczoną się wodą. Taka nalewka wspomaga trawienie i pobudza apetyt.

Kocanki piaskowe dla urody

Olej i hydrolat z kocanki wspomagają walkę z widocznymi, pękającymi naczynkami. Ponadto przyspieszają gojenie ran, a dzięki zawartości wolnych rodników przeciwdziałają starzeniu się skóry. Kocanka stosowana zewnętrznie przyspiesza wchłanianie widocznych krwiaków i znikanie zasinień.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?