Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest HIFU? Efekty po liftingu HIFU
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest HIFU? Efekty po liftingu HIFU

lifting

Fot. JackF / Getty Images

HIFU to jeden z najbardziej skutecznych i bezpiecznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, który wykorzystuje ultradźwięki do poprawy napięcia i zwiększenia elastyczności skóry czy redukowania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Niestety jest to kosztowna metoda.

HIFU to nowoczesna oferta salonów medycyny estetycznej, która cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. W HIFU ultradźwięki dostarczane są frakcyjnie do głębokich warstw skóry. Jest to niechirurgiczny sposób uniesienia opadających wraz z wiekiem tkanek, który poprawia gęstość i napięcie skóry. Zabieg jest mało bolesny i wiąże się z minimalnym ryzykiem powikłań. Można go wykonywać bez względu na panującą porę roku.

Czym jest HIFU?

HIFU (z ang. High Intensity Focused Ultrasound) to zabieg z zakresu medycyny estetycznej wykorzystujący ultradźwięki. Polega na precyzyjnym skupieniu skoncentrowanej wiązki fali ultradźwiękowej o wysokiej energii na niewielkim punktowym obszarze ciała. Ultradźwięki docierają do głęboko położonych warstw skóry (w zależności od typu głowicy mogą sięgać na głębokość 1,5 mm, 3 mm, 4,5 mm, a nawet 13 mm), która podczas zabiegu poddawana jest ablacji, przy czym nie jest naruszana warstwa naskórkowa. W konsekwencji zachodzą zjawiska:

  • termiczne – tkanka absorbuje falę ultradźwiękową, a powstały miejscowy efekt cieplny wywołuje koagulację tkanki (następuje rozgrzanie do około 60–70°C termicznych punktów koagulacji, czyli TCPs – Thermal Coagulation Points),
  • mechaniczne – wewnątrz komórki wytwarzane są pęcherzyki gazu, następuje wzrost ciśnienia w jej wnętrzu, na skutek czego struktura komórki ulega zniszczeniu.

Co to jest HIFU lifting?

Metodą HIFU najczęściej wykonywany jest lifting twarzy i szyi. Jest to mało bolesny i nieinwazyjny zabieg określany powszechnie jako lifting bez skalpela. Metoda ta nie wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji, przez co nie ogranicza codziennej aktywności.

Zabieg stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastyny. Specjaliści donoszą, że oddziałuje również na warstwę włóknisto-mięśniową, powodując jej obkurczenie. Zabieg HIFU na twarz wygładza, zagęszcza i poprawia napięcie skóry. Ponadto zapewnia redukcję zmarszczek, zwłaszcza tzw. zmarszczek palacza i kurzych łapek, uniesienie podbródka i brwi, zmniejszenie wiotkości dolnej powieki i odmłodzenie owalu twarzy. Opóźnia proces starzenia się skóry i spłyca bruzdę nosowo-wargową. Zapewnia wymodelowanie linii żuchwy przez zmniejszenie opadających policzków. Wskazaniem do zabiegu są także rozszerzone pory skórne, rozstępy i blizny.

Skuteczność metody HIFU

Skuteczność metody HIFU jest bardzo wysoka. Wyraźną poprawę kondycji skóry zauważa się bezpośrednio po zabiegu, który trwa najczęściej około 30 minut. Jednakże najlepsze rezultaty uzyskuje się w ciągu kilku miesięcy (najczęściej po 90 dniach, kiedy nastąpi zakończenie procesu regeneracji i wytwarzania nowego kolagenu). Należy podkreślić, że zabiegi oparte na metodzie HIFU są w większości przypadków jednorazowe. Wielu specjalistów wskazuje, że lifting HIFU może z powodzeniem stanowić alternatywne rozwiązanie dla innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Koszt HIFU

Cena HIFU zależy od miejsca poddawanego działaniu ultradźwięków. Przykładowo zabieg wykonywany na całej twarzy to koszt rzędu około 4000 zł, na podbródku – 2000 zł, a na brzuchu – 4500 zł.

HIFU – skutki uboczne

Ryzyko działań niepożądanych liftingu HIFU jest niewielkie. Przez około 2 godzin po zabiegu utrzymuje się lekkie zaczerwienienie, a przez kilka dni pacjentowi może dokuczać nadwrażliwość i delikatna bolesność w miejscu wykonywania liftingu. Bardzo rzadko zdarza się przemijająca parestezja zakończeń nerwów czuciowych. Maksymalnie może utrzymywać się do 3–4 miesięcy.

Przeciwwskazania do HIFU

Liftingu HIFU nie przeprowadza się co najmniej przez 2 tygodnie po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego i botoksu. Przeciwwskazaniem są ponadto: choroby serca, zaburzenia krążenia krwi, dermatozy, choroby skóry, otwarte rany i skłonność do powstawania keloidów. HIFU nie powinien być przeprowadzany u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią oraz u osób zażywających leki przeciwzapalne, posiadających rozrusznik serca i inne metalowe implanty. Nie należy go wykonywać u chorych z padaczką, przewlekłymi chorobami neurologicznymi i niewyrównaną cukrzycą.

Inne zastosowanie metody HIFU

Mimo że HIFU jest wykorzystany w zabiegach estetycznych od niedawna, to skoncentrowana wiązka ultradźwięków w medycynie stosowana jest od ponad 20 lat. Technologia HIFU znalazła zastosowanie w leczeniu mięśniaków macicy i nowotworów, a szczególnie raka prostaty, pęcherza moczowego czy nerek. Trwają badania nad wprowadzeniem HIFU do leczenia raka piersi i wątroby oraz aktywacji lekarstw antyrakowych. HIFU w przypadku mięśniaków kieruje skupioną wiązkę fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu do wnętrza guza, gdzie energia ulega rozproszeniu i wytwarza ciepło, a podnosząc temperaturę tkanki, prowadzi do zabicia chorych komórek bez niszczenia zdrowych. Zabieg prowadzony jest w trybie ambulatoryjnym, a pacjent może opuścić gabinet godzinę po zabiegu. HIFU pozwala na usunięcie dużych mięśniaków. Jego skuteczność szacowana jest na 90%. Skutkuje zniwelowaniem bólu, krwawień i obfitych miesiączek. W ciągu pół roku od zabiegu masa mięśniaka zmniejsza się średnio o 70–80%.

Znane jest także zastosowanie HIFU na okolice brzucha, talii, kolan, pośladków, piersi, wewnętrznej i zewnętrznej strony ud czy ramion celem zmniejszenia warstwy tkanki tłuszczowej. Zapewnia pomoc w miejscowym modelowaniu sylwetki. Jest szczególnie popularny wśród osób zmagających się z problemem zwiotczenia skóry po znacznej utracie masy ciała oraz kobiet po ciąży.

Zobacz film: Leczenie prostaty metodą HIFU. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Bagińska I., Gorące ultradźwięki. Technologia HIFU, „Kosmetologia Estetyczna”, 2017, 6(3), s. 291-292.

2. Radziejewska-Choma I., Szaniawska M., Smorąg A., Lifting ultradźwiękami – technologia HIFU, „Aesthetica”, 2018, 25, s. 107-114.

3. Kolczewski P., HIFU – intymne ultradźwięki, „Nowy Gabinet ginekologiczny”, 2017, 3(34), s. 20-21.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
1
Polecamy
Laserowe odmładzanie twarzy - co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg?
Laserowe odmładzanie twarzy - co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg? Dzień Dobry TVN
Liposukcja, czyli jak szybko pozbyć się zbędnego tłuszczyku
Liposukcja, czyli jak szybko pozbyć się zbędnego tłuszczyku Dzień Dobry TVN
Czym jest ultraformer?
Efekty liftingu bez skalpela i przeciwwskazania do zabiegu
Czym jest ultraformer? Efekty liftingu bez skalpela i przeciwwskazania do zabiegu TVN zdrowie
Co to jest radiofrekwencja?
Na czym polega?
Działanie i przeciwwskazania do zabiegu RF
Co to jest radiofrekwencja? Na czym polega? Działanie i przeciwwskazania do zabiegu RF TVN zdrowie
Komentarze (2)
Redakcja serwisu
Dziękujemy za zwrócenie uwagi,
Czytaj całość
Justyna
Coś tu nie pasuje. Przeciwwskazanie choroby nowotworowe wykorzystywany w celu leczenia nkwitworu. Brawo i gratuluję glupoty
Czytaj całość
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie