Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest brain fog? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia mgły umysłowej
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest brain fog? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia mgły umysłowej

Sylwetka człowieka i mózgu w głowie na niebieskim tle.

Fot. ADragan / Getty Images

Brain fog, czyli mgła mózgowa to stan, który określa się jako „spacer we mgle”. Zamglenie umysłu związane bywa z różnymi chorobami. Przejawia się m.in. nadmierną sennością, dekoncentracją, problemami z postrzeganiem, dezorientacją, zaburzeniami logicznego myślenia.

Brain fog nie uważa się za jednostkę chorobową, a zespół lekkich zaburzeń świadomości, które towarzyszyć mogą w przebiegu encefalopatii wątrobowej czy tocznia rumieniowatego. Nie zostały jak dotąd określone kryteria diagnostyczne tego stanu. W związku z tym rozpoznanie stawia się w oparciu o subiektywne odczucia chorego i obserwacje dokonane przez lekarza. Przywrócenie tzw. clear brain, czyli czystego umysłu jest procesem wieloczynnikowym.

Czym jest brain fog?

Mgła mózgowa (z ang. brain fog) w klasyfikacji zaburzeń psychicznych (z ang. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, DSM) przydzielona została do kategorii zaburzeń poznawczych niesklasyfikowanych gdzie indziej. Brain fog definiuje się jako zbiór charakterystycznych objawów, które związane są z zaburzoną interpretacją wrażeń zmysłowych – utrudnioną ich percepcją (postrzeganiem).

Brain fog alternatywnie określana bywa jako mgła psychiczna (z ang. mental fog) oraz zmętnienie świadomości (z ang. clouding of consciousness). Przez część badaczy mgła mózgowa uważna jest za lżejszą postać delirium (zaburzenie świadomości przejawiające się poczuciem dezorientacji w przestrzeni i czasie, upośledzeniem funkcji intelektualnych, trudnościami w utrzymaniu uwagi, występowaniem omamów), w związku z czym niekiedy spotyka się także określenie niepełnoobjawowe delirium (z ang. subsyndromal delirium).

Brain fog – przyczyny powstania

Przyczyny powstania mgły umysłowej specjaliści wiążą z zaburzoną regulacją neuroprzekaźników (substancji odpowiedzialnych za przenoszenie sygnału między neuronami – komórkami nerwowymi) w układzie nerwowym, zwłaszcza tzw. czwórki sygnalizacji mózgowej: serotoniny, dopaminy, kwasu gamma aminomasłowego, acetylocholiny. Zamglenie umysłu spowodowane może być ciągłym narażeniem na działanie czynników stresowych, nadmiarem stymulantów czy eksploatacją organizmu ponad normę. Podkreśla się także rolę: odwodnienia organizmu, niskiej aktywności fizycznej, nadmiaru informacji, niedoboru snu, zbyt dużej ilości obowiązków. Podłożem stanu przymglenia umysłu mogą być również procesy zapalne i związane ze stresem oksydacyjnym.

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowany mózg: 

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Brain fog a inne choroby

Brain fog to zespół dolegliwości, który występuje w przebiegu rozmaitych chorób, w tym zwłaszcza:

  • encefalopatii wątrobowej – zespołu neurologicznego przejawiającego się zaburzeniem w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego, do czego dochodzi w konsekwencji nagromadzenia toksyn w wyniku uszkodzenia wątroby,
  • encefalopatii Wernickego zwanej też encefalopatią alkoholową – zespołu objawów neurologicznych spowodowanych ubogą w tiaminę dietą i przewlekłym spożywaniem alkoholu,
  • Tocznia rumieniowatego – grupy chorób autoimmunologicznych przejawiających się w postaci dermatoz – chorób skóry lub chorób układowych dotykających kilka rodzajów tkanek i narządów,
  • boreliozy zwanej też chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową – zakaźnej choroby wieloukładowej spowodowanej przez bakterie z rodzaju krętki.

Objawy brain fog

Brain fog objawia się przede wszystkim: nadmierną sennością, dekoncentracją – upośledzoną koncentracją, problemami z rozumieniem, postrzeganiem, skupieniem myśli czy zapamiętywaniem. Dodatkowo dezorientacją, ograniczonym odbiorem informacji z zewnątrz, nagłymi zmianami nastroju, trudnościami w uczeniu się, składaniu zdań i trzeźwym, logicznym myśleniu. Niekiedy pojawić się mogą problemy z koordynacją ruchową, zapominanie nazw przedmiotów codziennego użytku i brak motywacji do podejmowania działań. Chorzy opisują ten stan jako „chodzenie we mgle”.

Leczenie brain fog

Leczenie brain fog opiera się na terapii schorzenia podstawowego odpowiadającego za jej powstanie. W leczeniu niezwiązanej z żadną konkretną chorobą mgły mózgu szczególną rolę przypisuje się prawidłowemu odżywianiu się, czyli realizacji odpowiednio zbilansowanej i urozmaiconej diety będącej źródłem niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników mineralnych i witamin. Ważna jest także regularnie podejmowana aktywność ruchowa, dotlenianie organizmu i zdrowy sen. Specjaliści uważają, że regenerację organizmu zapewni sen trwający około 8 godzin. Żeby sen był kojący należy stworzyć odpowiednie ku temu warunki – usunąć z sypialni źródła dźwięku i światła oraz ustawić temperaturę na 18–20ᵒC. Wskazane jest ćwiczenie mózgu i różnych form relaksacji, wyciszenia, jak medytacja joga czy muzykoterapia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Otępienie - co to jest? Rodzaje, objawy i leczenie
Otępienie - co to jest? Rodzaje, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Depresja endogenna jako wynik nieprawidłowej funkcji układu nerwowego. Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobę
Depresja endogenna jako wynik nieprawidłowej funkcji układu nerwowego. Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć tę chorobę Dzień Dobry TVN
Zaburzenia świadomości – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia świadomości – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Pomroczność jasna, czyli zaburzenia świadomości i pamięci. Jakie są jej objawy?
Pomroczność jasna, czyli zaburzenia świadomości i pamięci. Jakie są jej objawy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?