Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest brain fog? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia mgły umysłowej
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest brain fog? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia mgły umysłowej

Sylwetka człowieka i mózgu w głowie na niebieskim tle.

Fot. ADragan / Getty Images

Brain fog, czyli mgła mózgowa to stan, który określa się jako „spacer we mgle”. Zamglenie umysłu związane bywa z różnymi chorobami. Przejawia się m.in. nadmierną sennością, dekoncentracją, problemami z postrzeganiem, dezorientacją, zaburzeniami logicznego myślenia.

Brain fog nie uważa się za jednostkę chorobową, a zespół lekkich zaburzeń świadomości, które towarzyszyć mogą w przebiegu encefalopatii wątrobowej czy tocznia rumieniowatego. Nie zostały jak dotąd określone kryteria diagnostyczne tego stanu. W związku z tym rozpoznanie stawia się w oparciu o subiektywne odczucia chorego i obserwacje dokonane przez lekarza. Przywrócenie tzw. clear brain, czyli czystego umysłu jest procesem wieloczynnikowym.

Czym jest brain fog?

Mgła mózgowa (z ang. brain fog) w klasyfikacji zaburzeń psychicznych (z ang. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, DSM) przydzielona została do kategorii zaburzeń poznawczych niesklasyfikowanych gdzie indziej. Brain fog definiuje się jako zbiór charakterystycznych objawów, które związane są z zaburzoną interpretacją wrażeń zmysłowych – utrudnioną ich percepcją (postrzeganiem).

Brain fog alternatywnie określana bywa jako mgła psychiczna (z ang. mental fog) oraz zmętnienie świadomości (z ang. clouding of consciousness). Przez część badaczy mgła mózgowa uważna jest za lżejszą postać delirium (zaburzenie świadomości przejawiające się poczuciem dezorientacji w przestrzeni i czasie, upośledzeniem funkcji intelektualnych, trudnościami w utrzymaniu uwagi, występowaniem omamów), w związku z czym niekiedy spotyka się także określenie niepełnoobjawowe delirium (z ang. subsyndromal delirium).

Brain fog – przyczyny powstania

Przyczyny powstania mgły umysłowej specjaliści wiążą z zaburzoną regulacją neuroprzekaźników (substancji odpowiedzialnych za przenoszenie sygnału między neuronami – komórkami nerwowymi) w układzie nerwowym, zwłaszcza tzw. czwórki sygnalizacji mózgowej: serotoniny, dopaminy, kwasu gamma aminomasłowego, acetylocholiny. Zamglenie umysłu spowodowane może być ciągłym narażeniem na działanie czynników stresowych, nadmiarem stymulantów czy eksploatacją organizmu ponad normę. Podkreśla się także rolę: odwodnienia organizmu, niskiej aktywności fizycznej, nadmiaru informacji, niedoboru snu, zbyt dużej ilości obowiązków. Podłożem stanu przymglenia umysłu mogą być również procesy zapalne i związane ze stresem oksydacyjnym.

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowany mózg: 

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Brain fog a inne choroby

Brain fog to zespół dolegliwości, który występuje w przebiegu rozmaitych chorób, w tym zwłaszcza:

  • encefalopatii wątrobowej – zespołu neurologicznego przejawiającego się zaburzeniem w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego, do czego dochodzi w konsekwencji nagromadzenia toksyn w wyniku uszkodzenia wątroby,
  • encefalopatii Wernickego zwanej też encefalopatią alkoholową – zespołu objawów neurologicznych spowodowanych ubogą w tiaminę dietą i przewlekłym spożywaniem alkoholu,
  • Tocznia rumieniowatego – grupy chorób autoimmunologicznych przejawiających się w postaci dermatoz – chorób skóry lub chorób układowych dotykających kilka rodzajów tkanek i narządów,
  • boreliozy zwanej też chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową – zakaźnej choroby wieloukładowej spowodowanej przez bakterie z rodzaju krętki.

Objawy brain fog

Brain fog objawia się przede wszystkim: nadmierną sennością, dekoncentracją – upośledzoną koncentracją, problemami z rozumieniem, postrzeganiem, skupieniem myśli czy zapamiętywaniem. Dodatkowo dezorientacją, ograniczonym odbiorem informacji z zewnątrz, nagłymi zmianami nastroju, trudnościami w uczeniu się, składaniu zdań i trzeźwym, logicznym myśleniu. Niekiedy pojawić się mogą problemy z koordynacją ruchową, zapominanie nazw przedmiotów codziennego użytku i brak motywacji do podejmowania działań. Chorzy opisują ten stan jako „chodzenie we mgle”.

Leczenie brain fog

Leczenie brain fog opiera się na terapii schorzenia podstawowego odpowiadającego za jej powstanie. W leczeniu niezwiązanej z żadną konkretną chorobą mgły mózgu szczególną rolę przypisuje się prawidłowemu odżywianiu się, czyli realizacji odpowiednio zbilansowanej i urozmaiconej diety będącej źródłem niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników mineralnych i witamin. Ważna jest także regularnie podejmowana aktywność ruchowa, dotlenianie organizmu i zdrowy sen. Specjaliści uważają, że regenerację organizmu zapewni sen trwający około 8 godzin. Żeby sen był kojący należy stworzyć odpowiednie ku temu warunki – usunąć z sypialni źródła dźwięku i światła oraz ustawić temperaturę na 18–20ᵒC. Wskazane jest ćwiczenie mózgu i różnych form relaksacji, wyciszenia, jak medytacja joga czy muzykoterapia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
1
Polecamy
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia?
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia? Dzień Dobry TVN
Splątanie – zespół zaburzeń świadomości.
Przyczyny i objawy
Splątanie – zespół zaburzeń świadomości. Przyczyny i objawy TVN zdrowie
Sposoby na bezsenności – leczenie naturalne i farmakologiczne
Sposoby na bezsenności – leczenie naturalne i farmakologiczne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego