Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym charakteryzują się polipy pochwy? Objawy, diagnostyka i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Czym charakteryzują się polipy pochwy? Objawy, diagnostyka i leczenie

krocze

Fot.: : kei907 / stock.adobe.com

Polipy pochwy budzą niepokój wielu pacjentek, ponieważ często kojarzą się z rakiem. W rzeczywistości są to najczęściej zmiany łagodne, które bardzo rzadko noszą cechy nowotworu złośliwego. Mimo to nie należy ich ignorować. Kobieta, która ma zdiagnozowany polip w pochwie, powinna poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Polipem w pochwie nazywa się najczęściej polip szyjkowy, umiejscowiony w kanale szyjki macicy, której tarcza znajduje się w pochwie. Zmianę tego typu można zauważyć podczas standardowego badania ginekologicznego. Czasami wykrywa się ją przez przypadek, ponieważ objawy polipa pochwy są stosunkowo trudne do wychwycenia (a często wręcz niemożliwe – gdy zmiana nie daje żadnych niepokojących symptomów). Jakie są przyczyny powstawania polipów w pochwie i na czym polega ich leczenie?

Czym są polipy pochwy?

Polip to twór powstający w wyniku przerostu błony śluzowej. Może przyjmować różne wielkości. Co do kształtu, wyróżnia się zmiany uszypułowane (z tzw. nóżką) lub nieuszypułowane.

Polipy pochwy czasami są umiejscowione na jej śluzówce. Tego typu zmiany nie zdarzają się jednak często. Podobnie jest z rakiem pochwy – jego przypadki odnotowuje się stosunkowo rzadko.

Określenie polip w pochwie odnosi się więc głównie do zmian w szyjce macicy, będących skutkiem przerostu jej błony śluzowej. Występują one zazwyczaj u kobiet w wieku 30–50 lat, choć tak naprawdę mogą pojawić się w każdym wieku. Polipy pochwy najczęściej nie są groźne, ponieważ w większości stanowią zmiany łagodne. Mimo to, jeżeli zostaną wykryte, poleca się wykonanie badania histopatologicznego. Jego celem jest całkowite wykluczenie ich złośliwego charakteru.

Przyczyny polipa pochwy nie są do końca znane. Przypuszcza się, że do powstawania zmian w szyjce macicy mogą przyczyniać się zaburzenia gospodarki hormonalnej (nadmiar estradiolu i niedobór progesteronu). Za inny czynnik ryzyka uznawane są też przewlekłe infekcje i stany zapalne dróg rodnych.

Zobaczcie także, jakie są główne objawy grzybiczego zapalenia pochwy:

Zobacz film: Grzybicze zapalenie pochwy: objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Objawy polipa pochwy

Tzw. polipy pochwy, będące tak naprawdę zmianami w szyjce macicy, bardzo często rozwijają się bezobjawowo, przez co zazwyczaj wykrywa się je przypadkowo, podczas rutynowego badania u ginekologa. Czasami dają jednak pewne symptomy, które powinny zaniepokoić kobietę. Główne objawy polipów w pochwie to:

  • dolegliwości bólowe występujące w okolicach podbrzusza,
  • wydłużenie lub zwiększenie obfitości miesiączek,
  • krwawienia pojawiające się między miesiączkami,
  • plamienia lub krwawienia występujące po stosunku seksualnym, lub badaniu ginekologicznym,
  • tendencja do nawracających infekcji dróg rodnych,
  • trudności z zajściem w ciążę,
  • większa niż zwykle ilość śluzu,
  • wystąpienie upławów.

Jeżeli kobieta zauważy powyższe objawy, powinna poinformować o nich ginekologa.

Jak wykryć polipa pochwy?

Rozpoznanie polipa w pochwie, a w zasadzie w szyjce macicy, jest stosunkowo proste. Zmianę widać najczęściej już podczas rutynowego badania ginekologicznego, wykonywanego przy użyciu wziernika. Inne badania przydatne w przypadku diagnostyki polipów pochwy to:

Jeżeli ginekolog wykryje polipy w pochwie, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Jak często chodzisz do ginekologa?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Na czym polega leczenie polipów pochwy?

Leczenie polipów pochwy, których mianem określa się zazwyczaj zmiany w szyjce macicy, polega na ich usunięciu. W tym celu stosuje się:

  • ablację, czyli zabieg przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, na fotelu ginekologicznym. Jego wykonanie nie wymaga podawania środków znieczulających. Ablacja polega na założeniu wzierników w celu odsłonięcia tarczy szyjki macicy, przemyciu błony śluzowej dróg rodnych środkiem antyseptycznym, a następnie chwyceniu polipa za pomocą specjalnych narzędzi ginekologicznych i ukręceniu go;
  • abrazję, czyli zabieg, który jest diagnostycznym łyżeczkowaniem kanału szyjki macicy. Polega na wsunięciu niewielkiej łyżki i poruszeniu nią kilkukrotnie w przód i w tył. Usunięty w ten sposób materiał zostaje przekazany do badania histopatologicznego w celu wykrycia ewentualnych złośliwych zmian.

Jeśli chodzi o polipy pochwy w ciąży, czasami wystarczy jedynie je obserwować. W tym przypadku ustalenie konkretnego postępowania zależy jednak od decyzji ginekologa, podjętej na podstawie wyników badania cytologicznego i USG. W zależności od konkretnego przypadku niektóre polipy pochwy w ciąży również muszą zostać usunięte.

O czym należy pamiętać po zabiegu usunięcia polipa w pochwie?

Pacjentka, której usunięto tzw. polipy pochwy, powinna bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Po zabiegu, przez minimum 2 tygodnie, powinna unikać gorących kąpieli w wannie, a także wizyt na basenie czy w saunie. Zaleca się również powstrzymanie się od odbywania stosunków płciowych, przynajmniej do czasu aż ustąpi krwawienie z dróg rodnych. Oprócz tego, w okresie rekonwalescencji dobrze zrezygnować z używania tamponów oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Dzięki stosowaniu się do powyższych zasad można uniknąć niepożądanych powikłań, takich jak infekcje dróg rodnych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
3
Polecamy
Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
Obecność białej wydzieliny w pochwie a spóźniony okres
Obecność białej wydzieliny w pochwie a spóźniony okres Dzień Dobry TVN
Usuwanie polipa szyjki macicy:
zabieg, powikłania, zalecenia
Usuwanie polipa szyjki macicy: zabieg, powikłania, zalecenia TVN zdrowie
Polipy trzonu i szyjki macicy – różnice:
objawy i leczenie
Polipy trzonu i szyjki macicy – różnice: objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia