Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką

Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką

Zainteresował Cię ten artykuł?
test-ciążowy

Fot.: puhhha / stock.adobe.com

Wiele kobiet zastanawia się, czy można zajść w ciążę przed okresem. Zapłodnienie przed menstruacją jest możliwe, szczególnie u kobiet mających nieregularne cykle. Seks przed miesiączką nie daje gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia, zwłaszcza jeśli moment owulacji się przesunął.

Okres płodny u miesiączkującej kobiety to kilka dni w ciągu miesiąca. Szczyt płodności przypada na owulację, która występuje na ok. 13–15 dni przed terminem następnej miesiączki (nieprawdziwe jest przekonanie, że owulacja występuje w połowie cyklu). Ogólnie uważa się, że dni płodne przypadają na 6 dni przed jajeczkowaniem oraz 3 dni po nim. Szczególne znaczenie ma czas przed owulacją, ponieważ plemniki mogą przeżyć w ciele kobiety nawet 5–6 dni. Z tego powodu wiele par jest przekonanych, że najbezpieczniejszy jest seks przed miesiączką i że np. uprawiając seks tydzień przed okresem, kobieta nie zajdzie w ciążę. Nie zawsze jest to prawdą.

Zajście w ciążę przed okresem jest możliwe

W celu wyliczenia dni płodnych stosuje się metodę Ogino-Knausa, która polega na rocznej obserwacji cykli menstruacyjnych. To tzw. kalendarzyk małżeński, według którego pierwszy dzień płodny oblicza się, od najkrótszego cyklu w ciągu roku odejmując 20.

Przykład: jeśli najkrótszy cykl w ciągu 12 miesięcy wyniósł 21, to 21 – 20 = 1, co oznacza, że już pierwszy dzień cyklu (czyli pierwszy dzień miesiączki) należy uznać za płodny.

Ostatni płodny dzień można obliczyć, od najdłuższego cyklu odejmując 11.

Przykład: jeśli najdłuższy cykl w ciągu 12 miesięcy wyniósł 35, to 35 – 11 = 24, co oznacza, że 24. dzień cyklu należy uznać za ostatni płodny.

Powyższy przykład pokazuje, że u osoby tak miesiączkującej za czas płodny należy uznać dni cyklu pomiędzy 1. a 24.

Czy zatem przed miesiączką można zajść w ciążę, skoro występuje wówczas faza niepłodna? Teoretycznie nie, musi jednak zostać spełnionych kilka warunków:

 • kobieta miesiączkuje regularnie, co daje jej gwarancję, że okres pojawi się w spodziewanym terminie,
 • kobieta potrafi bezbłędnie obliczyć dni płodne (np. metodą termiczno-objawową, polegającą na obserwacji śluzu szyjkowego, szyjki macicy, jak i na pomiarach temperatury ciała),
 • kobieta zna swój organizm i jest w stanie rozpoznać moment owulacji, a także zbliżającą się miesiączkę,
 • kobieta nie jest chora, nie stosuje leków, nie podróżowała, nie zmieniła niedawno diety, nie jest narażona na stres i silne emocje, co mogłoby przesunąć miesiączkę,
 • kobieta rozpoznaje u siebie śluz niepłodny.

Należy pamiętać, że termin wystąpienia miesiączki zawsze jest związany z momentem wystąpienia owulacji (nie na odwrót) i jeśli moment jajeczkowania przesunie się (z czego kobieta może nie zdawać sobie sprawy), przesunie się także dzień wystąpienia menstruacji. Czy natomiast przed owulacją można zajść w ciążę? Tak, dni przed owulacją uważa się za fazę płodną – związane jest to z możliwością przeżycia plemników w organizmie kobiety.

Ciąża przed okresem – rozpoznawanie śluzu niepłodnego

Ocena śluzu szyjkowego (tzw. metoda Billingsów) pozwala stwierdzić, czy bezpośrednio przed okresem występują dni niepłodne. Śluz niepłodny jest gęsty, mętny, o mlecznym bądź żółtawym zabarwieniu – w odróżnieniu od śluzu płodnego, który jest śliski, przezroczysty, rozciągliwy i powoduje uczucie wilgoci. Przypomina białko jaja kurzego.

Również konsystencja śluzu może się zmienić, np. pod wpływem infekcji. Z tego powodu nie można przyjmować za pewnik, że współżyjąc przed okresem, nie zajdzie się w ciążę. Szczególnie ryzykowny jest seks np. tydzień przed okresem, szczególnie przy nieregularnych cyklach i trudnościach w oszacowaniu fazy płodnej.

Rozpoznawanie oznak zbliżającej się miesiączki

Niektóre kobiety potrafią ocenić, czy zbliża się u nich miesiączka. Charakterystyczne objawy nadchodzącego okresu to:

 • ból podbrzusza,
 • zmniejszenie się ilości wydzieliny z pochwy,
 • obrzmienie i tkliwość piersi,
 • huśtawki nastrojów,
 • wzdęcia,
 • problemy z wypróżnianiem,
 • osłabienie, brak sił,
 • problemy ze snem,
 • zwiększenie apetytu,
 • trudności w koncentracji.

Uwaga! Objawy nadchodzącej miesiączki można pomylić z objawami owulacji, podczas której występują m.in. ból podbrzusza (tzw. ból owulacyjny) oraz obrzmienie piersi.

Nie każde krwawienie to okres

Kobiety powinny mieć świadomość, że nie każde krwawienie jest miesiączką. Krótkie, łagodne plamienie może towarzyszyć owulacji. Wczesnym objawem ciąży jest natomiast plamienie implantacyjne związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionego zarodka w macicy. Kiedy zarodek podczas zagnieżdżania się w macicy naruszy ściankę naczynia krwionośnego, może pojawić krwawienie o brunatnym zabarwieniu.

Uwaga! Krwawienie implantacyjne występuje w tym samym czasie, co spodziewana miesiączka, choć zwykle trwa krócej – maksymalnie ok. 3 dni.

Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
127
16
Komentarze (2)
Ola
Czy mogłam zaiscć cioze 3 dni przed okresem się kochałam
Czytaj całość
Baśka35
ja bym bardzo chciala zajsc w ciaze! staramy sie o ziecko - znaczy, to nawet nie tak, ze sie staram z mezem. to bardziej tak, ze sie nie zabezpieczamy i poki co nie stresujemy. mamy nadzieje, ze wyjdzie. ale nie wiem, czy nie bedziemy musieli sie leczyc! juz 4 miesiace i nic. w sumie nie robimy tego kazdego dnia... mam nadzieje, ze zajde w ciaze.
Czytaj całość
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym