Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy produkty light mają wpływ na płodność?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy produkty light mają wpływ na płodność?

Nabiał

Fot: baibaz / gettyimages.com

Walka z dodatkowymi kilogramami nie jest prosta. Konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna. Niektóre osoby w czasie diety sięgają po produkty light, które mają być zdrowszymi odpowiednikami bardziej kalorycznych produktów. Czy faktycznie tak jest? Czy „odchudzone” artykuły spożywcze faktycznie pomagają w utracie wagi? Czy ich jedzenie jest w ogóle bezpieczne?

Produkty light to takie, których wartość energetyczna jest o minimum 30 proc. mniejsza w porównaniu z ich „zwykłymi” odpowiednikami. Tym samym powinny zawierać mniej tłuszczu i być zdrowsze. Czy tak jest faktycznie?

Tłuszcz jest nośnikiem smaku. Jeśli produkt zostaje go pozbawiony, producent musi sięgnąć po inne związki – substancje, które zastąpią jego działanie. Tym samym, aby produkt ligth smakował jak ten zwykły, ale dalej był odtłuszczony, producenci żywności sięgają po cukier lub sztuczne wzmacniacze smaku, które przy okazji mogą bardzo szkodzić. Nadmiar cukru w diecie to prosta droga do otyłości, cukrzycy czy nawet niektórych nowotworów. Konserwanty czy sztuczne wzmacniacze smaku mogą wywoływać problemy z układem trawiennym i alergie. Takie menu zamiast pomóc pozbyć się ponadprogramowych kilogramów sprawia, że mamy ich więcej i wcale nie chudniemy.

Czy kupujesz produkty light?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Produkty light a niepłodność

Najnowsze badania pokazują, że nadmiar produktów light w codziennej diecie przynosi więcej szkody niż pożytku. Tłuszcz jest niezbędny do produkcji hormonów oraz przyswajania niektórych witamin, przede wszystkim A, D, E i K. Witaminy A potrzebują oczy, skóra oraz układ odpornościowy. Witamina D wzmacnia cały układ kostny, E to jeden z silniejszych przeciwutleniaczy, który zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za tworzenie się zmian nowotworowych w organizmie. Witamina K bierze udział w procesach krwiotwórczych. 

Co ma dieta do hormonów i płodności? Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda pokazują, że aż w 40 proc. przypadków, za problemy z zajściem w ciąże u kobiet odpowiedzialna jest dieta. Dzieje się tak ponieważ bez tłuszczu organizm nie może wytworzyć hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg procesu zapłodnienia.

Dlaczego jeszcze rezygnacja z produktów odtłuszczonych nie jest najlepszym rozwiązaniem? W rozmowie z Katarzyną Bosacką tłumaczy to dr Janusz Pałaszewski, ginekolog, położnik, ordynator w klinice leczenia niepłodności: 

Zobacz film: Czy dieta bogata w produkty light może prowadzić do problemów z płodnością? Źródło: Co nas truje?

Zła dieta a depresja

Zaburzenia hormonalne spowodowane źle zbilansowaną dietą mogą przełożyć się także na samopoczucie i nastrój. W niektórych przypadkach dieta uboga w tłuszcze może przyczynić się do rozwoju depresji. Serotonina, która jest nazywana hormonem szczęścia i odpowiada za nastrój także powstaje w tłuszczach. Jeśli ich brakuje mogą pojawić się stany depresyjne. Obniża się także poziom estrogenów i testosteronu, które mają wpływ na samopoczucie kobiety.

Trzeba jednak pamiętać, że tłuszcz tłuszczowi nie równy. Najbezpieczniejsze i najlepsze dla naszego zdrowia będą wielonienasycone kwasy tłuszczowe, czyli omega 3 i omega 6. Podawane we właściwych proporcjach wspomagają pracę serca, chronią przed miażdżycą. Ułatwiają naukę oraz zapamiętywanie nowych informacji.

Dlaczego jeszcze zbyt częste sięganie po produkty light może być niebezpieczne? Dowiecie się tego z rozmowy Katarzyny Bosackiej z dr Ewą Kępisty-Jeznach:

Zobacz film: Produkty light - do czego może doprowadzić ich nadmiar w codziennej diecie? Źródło: Co nas truje?


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
447
43
Polecamy
Brzuch tarczycowy. Jak z nim walczyć?
Brzuch tarczycowy. Jak z nim walczyć? Dzień Dobry TVN
Dieta sokowa – na czym polega i jak wpływa na organizm?
Dieta sokowa – na czym polega i jak wpływa na organizm? Dzień Dobry TVN
Eksperyment: olej rzepakowy vs olej palmowy – który z nich jest zdrowszy?
Eksperyment: olej rzepakowy vs olej palmowy – który z nich jest zdrowszy? TVN zdrowie
Olej palmowy – czy jest się czego obawiać?
Olej palmowy – czy jest się czego obawiać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Pierwsza pomoc przy problemach ze skórą. Jak dbać o skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji? 
Pierwsza pomoc przy problemach ze skórą. Jak dbać o skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji?  Materiał sponsorowany