Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy można łączyć paracetamol i ibuprofen? Zalety i przeciwwskazania

Czy można łączyć paracetamol i ibuprofen? Zalety i przeciwwskazania

leki

Fot. photos_ / Getty Images

W terapii gorączki i bólu doskonale sprawdza się podawanie naprzemiennie ibuprofenu i paracetamolu. Te dwa związki razem mogą być stosowane, jednak istnieje wiele przeciwwskazań do przyjmowania preparatów mieszanych.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów łączonych, czyli zawierających różne substancje czynne. Metafen jest na przykład lekiem łączącym w sobie ibuprofen i paracetamol, czyli dwa powszechnie stosowane leki przeciwbólowe. Takie połączenie praktykuje się również u dzieci, u których istnieje obawa przedawkowania leku. Wobec czego podaje się ibuprofen i paracetamol naprzemiennie. Badania wykazały, że jednoczesne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu jest przede wszystkim skuteczniejsze.

Ibuprofen i paracetamol – co to za leki?

Ibuprofen i paracetamol to dwa podstawowe leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Paracetamol działa w podwzgórzu, hamując cylkooksygenazę (COX-3) i syntezę prostaglandyn. W przeciwieństwie do ibuprofenu nie działa przeciwzapalnie, a jedynie przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Paracetamol uznany jest za lek bezpieczny, nieniosący dużego ryzyka działań niepożądanych.

Ibuprofen działa w miejscu zakażenia, hamując cyklooksygenazę (COX-2) i syntezę prostaglandyn. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, ale również przeciwzapalnie. Ze względu na dodatkowe hamowanie cyklooksygenazy (COX-1) uszkadza śluzówkę żołądka. Dlatego też ibuprofen nie może być stosowany w czynnej chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy ani przy dodatnim wywiadzie w kierunku krwawienia z górnych dróg oddechowych.

Chcąc porównać skuteczność obu leków, można wysnuć wniosek, że ibuprofen jest silniejszym lekiem niż paracetamol. Okazuje się, że np. w terapii gorączki wiele dzieci nie reaguje na paracetamol tak dobrze, jak na ibuprofen.

Ibuprofen i paracetamol – razem

Ze względu na różny mechanizm działania leki zawierające ibuprofen i paracetamol można łączyć. Dostępne są na rynku również preparaty łączone, jak nurofen optima, metafen czy kidofen duo. Powinno się je jednak stosować jedynie doraźnie, w sytuacji nieskuteczności terapii tymi substancjami z osobna. Zdecydowanie lepszym wyborem jest stosowanie paracetamolu i ibuprofenu naprzemiennie.

Zobacz film: Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Leki łączone stosowane są w przypadku takich dolegliwości, jak:

  • ból głowy,
  • bóle zębów,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • bóle kręgosłupa,
  • migrenowe bóle głowy,
  • bolesne miesiączki,
  • gorączka,
  • uraz.

Nie wolno ibuprofenu i paracetamolu stosować razem w przypadku nadwrażliwości na którąkolwiek z substancji. Lek zawierający obie substancje jest przeciwwskazany u chorych, u których dodatkowo występują:

  • niewydolność nerek,
  • niewydolność wątroby,
  • niepoddające się leczeniu nadciśnienie tętnicze,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • ciężka niewydolność serca,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • równoczesne stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • skaza krwotoczna.

Paracetamol i ibuprofen – terapia naprzemienna

Prowadzono badania, w których porównywano nie tylko skuteczność monoterapii ibuprofenem czy paracetamolem. Badania obejmowały także skuteczność naprzemiennego stosowania ibuprofenu i paracetamolu. Okazało się, że taka terapia może być dużo bardziej korzystna i skuteczna w leczeniu gorączki i zwalczania bólu, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Polega ona na tym, że po przyjęciu paracetamolu i upływie około 3 godzin, kiedy konieczne jest podanie kolejnej dawki leku, podaje się ibuprofen. Po kolejnych 3 godzinach wraca się do paracetamolu. Korzyścią terapii jest to, że nie daje się sumarycznie za dużych dawek ani paracetamolu, ani ibuprofenu. Ponadto ze względu na różny mechanizm działania obu tych leków łatwiej jest uzyskać zamierzony efekt. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
5
Komentarze (3)
tata
39,7 to za wcześnie??? wow
Czytaj całość
Mama
To zdecydowanie za wcześnie. Poczekaj. Zmieniaj chłodne okłady na karku, czole, udach, łydkach, wykąp malucha w letniej wodzie. Powinno trochę ulżyć.
Czytaj całość
Olala
Czy 3 latkowi mozna podac nurofen i paracetamol z 40min. opoznieniem jesli po ibuprofenie utrzymuje sie goraczka 39,7?
Czytaj całość
Nie przegap
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie?
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? Materiał sponsorowany
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?