Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?

NataliaDeriabina/getty images

Dotykanie brzucha w ciąży dla wielu mam stanowi jedną z form nawiązywania więzi z rozwijającym się w macicy dzieckiem. Robią to także przyszli ojcowie, aby poczuć ruchy płodu. Należy jednak pamiętać, że jest to silny bodziec dla macicy. Głaskanie brzucha w ciąży u niektórych kobiet może wywołać skurcze.

Nawiązywanie więzi emocjonalnej z rozwijającym się w macicy dzieckiem jest jedną z kluczowych kwestii dla przyszłych rodziców. Powstała nawet haptonomia – nauka o uczuciowości. Jej twórcą jest holenderski lekarz Hans Veldman. Wychodził on z założenia, że dotyk wpływa pozytywnie na człowieka, także na płód. Dzięki niemu stymulowany jest układ nerwowy, a rozwój przebiega prawidłowo. Buduje się nie tylko więź, ale także miłość, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Dotykanie brzucha w ciąży to nie jedyna forma kontaktu z dzieckiem. Można także do niego mówić, śpiewać, puszczać łagodną muzykę i pobudzać do aktywności.

Dotykanie brzucha w ciąży

Dotykanie brzucha w ciąży dla większości kobiet jest czynnością intuicyjną. Ciężarne przykładają do niego dłonie już od pierwszych tygodni po zapłodnieniu. Jest to dla nich sposób na okazanie dziecku czułości i budowanie więzi, zanim jeszcze pojawi się na świecie. Warto wiedzieć, jak dotykać brzuch w ciąży, aby było to bezpieczne, przyjemnie odbierane przez płód i nie powodowało dyskomfortu.

Jednym z najlepszych sposobów na dotykanie brzucha w ciąży jest delikatne przykładanie do niego ręki. Ta metoda sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy przyszła mama lub inna bliska osoba chcą poczuć ruchy dziecka. Często zdarza się także, że na taki bodziec płód reaguje wzmożoną aktywnością i kopniakami.

Innym sposobem na dotykanie brzucha w ciąży jest delikatne pukanie opuszkami palców w powłoki brzuszne. Nie może być ono zbyt mocne i częste, ponieważ płód odbierze je jako nieprzyjemny bodziec. Niezbyt intensywne stukanie w brzuch może zachęcić dziecko do odpowiedzi – ruchów lub kopniaków.

Głaskanie brzucha w ciąży nie zawsze jest w pełni bezpieczne. Powstaje więc pytanie, jak nakładać krem lub balsam? Można to robić poprzez delikatny masaż opuszkami palców, bez użycia dużej siły. Można również chwycić skórę między dwa palce, lekko ją unieść i masować punktowo. Dzięki temu nie ma obaw, że pojawią się niepożądane objawy.

Czy głaskanie brzucha w ciąży powoduje skurcze?

Istotną kwestią pozostaje, czy głaskanie brzucha w ciąży powoduje skurcze. Tego rodzaju dotyk może być na tyle silnym bodźcem, że dojdzie do pobudzenia mięśnia macicy. Wówczas pojawiają się przedwczesne skurcze. Dotyczy to przede wszystkim bardzo intensywnego, częstego i długotrwałego masowania brzucha. Sporadyczne i naprawdę delikatne głaskanie nie powinno stanowić żadnego zagrożenia.

Głaskanie brzucha w ciąży jest szczególnie niebezpieczne w przypadku ciąży zagrożonej. Wówczas przedwczesne skurcze macicy mogą doprowadzić do wywołania porodu w czasie, kiedy dziecko nie jest jeszcze na to gotowe. O swoich obawach zawsze warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym lub położną.

Niebezpieczne dla dziecka i matki są także mocne uderzenia w brzuch, silny ucisk lub intensywne formy dotykania brzucha. Przyszła mama powinna unikać bardzo zatłoczonych miejsc, w których istnieje ryzyko urazu. Płyn owodniowy chroni rozwijający się płód, jednak mocne doznania mogą być groźne. Jeżeli doszło do uderzenia, warto udać się do lekarza w celu wykonania kontrolnych badań (badanie ultrasonograficzne lub kardiotokograficzne). Pomocy trzeba natomiast szukać, jeżeli po urazie pojawi się krwawienie z dróg rodnych, silny ból lub kiedy ustaną bądź osłabną ruchy dziecka.

Czy można dotykać brzuch ciężarnej?

Dotykanie brzucha ciężarnej jest dosyć częstym zjawiskiem. Przyczyn jest wiele. Część osób robi to przy okazji składania gratulacji, inni chcą poczuć ruchy dziecka, kobiety wspominają wówczas swoją ciążę. Należy jednak pamiętać, że nie każda przyszła mama sobie tego życzy, dlatego zawsze trzeba zapytać ją o zgodę.

Dotykanie brzucha ciężarnej jest bezpieczne pod warunkiem, że wiadomo, jak to robić. Dłoń należy przyłożyć delikatnie w jedno miejsce. Wówczas możliwe jest, że dziecko odpowie na dotyk kopniakiem. Należy unikać intensywnego głaskania i masowania brzucha, a także zbyt dużego nacisku na powłoki brzuszne.

Jak inaczej nawiązać więź z dzieckiem?

Dotykanie brzucha w ciąży nie jest jedyną formą na nawiązanie kontaktu z dzieckiem. Maluch reaguje nie tylko na dotyk, ale także na głos mamy lub taty. Płód potrafi go rozpoznać już na początku 7 miesiąca ciąży (jednak głos matki zawsze jest silniejszym bodźcem).

Dziecku można także śpiewać kołysanki lub puszczać łagodną muzykę, np. poprzez przyłożenie słuchawek do brzucha. Dźwięki stymulują rozwój układu nerwowego, potrafią także uspokoić i zrelaksować płód.

Zobacz film: Pielęgnacja ciała w ciąży. Jakie zabiegi będą odpowiednie, a czego unikać?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. E. Popławska, S. Śliwowska, Więź emocjonalna z dzieckiem w okresie prenatalnym, [w:] „W trosce o życie. Kwartalnik Naukowy”, 2011, 2(6), s. 28–39, http://www.stowarzyszeniefidesetratio.pl/Presentations0/2011-2Poplawska.pdf, [dostęp: 30.08.2019].

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
7
Polecamy
Jak zachęcić dziecko do ruchów w brzuchu?
Bodźce przyjemne i nieprzyjemne dla płodu
Jak zachęcić dziecko do ruchów w brzuchu? Bodźce przyjemne i nieprzyjemne dla płodu TVN zdrowie
4 miesiąc ciąży – jak duży jest brzuch matki i jak wygląda dziecko?
Co robić, gdy pojawią się skurcze?
4 miesiąc ciąży – jak duży jest brzuch matki i jak wygląda dziecko? Co robić, gdy pojawią się skurcze? TVN zdrowie
O czym może świadczyć plamienie w 3 trymestrze ciąży?
O czym może świadczyć plamienie w 3 trymestrze ciąży? Dzień Dobry TVN
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie!
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia