Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy martwy ząb może boleć? Jak rozpoznać objawy martwicy zęba?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy martwy ząb może boleć? Jak rozpoznać objawy martwicy zęba?

ząb

Fot.: vladimirfloyd / stock.adobe.com

Martwy ząb to taki, w którym doszło do nieodwracalnych zmian zapalnych. W praktyce oznacza to, że jego miazga jest martwa i stan ten należy koniecznie leczyć. Może do niego dojść na skutek urazu bądź zaawansowanej próchnicy. Nieleczony może być przyczyną bolesnych i często groźnych komplikacji.

Martwy ząb ma obumarłą miazgę, czyli tkankę znajdująca się we wnętrzu zęba (nie widać jej z zewnątrz, patrząc w jamę ustną). Ma ona wiele naczyń krwionośnych, gdyż to ona odpowiada za dostarczanie do zęba substancji odżywczych i tlenu. Jeśli miazga zęba jest martwa, to zanika także jej funkcja czuciowa, przez co nie rejestruje bólu sugerującego stany chorobowe w jamie ustnej.

Czy martwy ząb może boleć? Przyczyny i objawy

Martwy ząb w jamie ustnej może być taki z kilku przyczyn. Najczęściej dochodzi do obumarcia na skutek urazów mechanicznych (upadek, uderzenie) i zaawansowanej, nieleczonej próchnicy. Bakterie przedostają się do zęba i namnażają w nim, docierając do najgłębszych jego partii, a później zakażają miazgę, która w konsekwencji obumiera. Na początku, gdy w zębie aktywny jest stan zapalny, może pojawić się ból. Ponadto, pojawia się także nadwrażliwość na ciepło i zimno. Dodatkowo mogą pojawić się objawy, takie jak: ból szczęki, dreszcze, gorączka i ogólne złe samopoczucie. Z czasem taki ząb może powodować również ropnie dziąseł, które jest bardzo bolesnym stanem chorobowym. Oprócz bólu towarzyszy im opuchlizna. Tego typu objawy nierzadko są bagatelizowane i uśmierzane za pomocą dostępnych bez recepty środków farmaceutycznych. Warto jednak zauważyć, że ból jest nawracający, dlatego też stan ten wymaga interwencji medycznej. Martwy ząb nie powoduje bólu.

Martwy ząb – leczenie

Wybierając leczenie martwego zęba, można się zdecydować na dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest jego usunięcie – dotyczy to tych sytuacji, w których nie istnieje szansa na wyleczenie. Gdy martwica nie jest znaczna, to można także starać się go uratować. Stomatolog zdecyduje się w tej sytuacji na leczenie kanałowe, a następnie rekonstrukcję zęba. W takiej sytuacji będzie on mógł posłużyć w jamie ustnej jeszcze bardzo długo. Podczas leczenia martwego zęba, który np. boli przy nagryzaniu, stosowany jest na kilka dni specjalny opatrunek. Następnie przeprowadza się zabieg dentystyczny, który pomaga usunąć martwą miazgę i wyczyścić korzenie zęba. Po jego wykonaniu specjalista stosuje w tym miejscu wypełnienia biopodobne.

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn

Co dalej z martwym zębem? Wybielanie, licówka, korona

Martwy ząb zmienia kolor. Z czasem jego biel zanika i powstaje sine przebarwienie. Wynika to z rozkładu naczyń krwionośnych pozostałych w nim po leczeniu kanałowym. Aby zapobiec jego ekstrakcji, można zdecydować się na jego wybielenie. W tym celu ząb uzupełnia się środkiem wybielającym, a następnie na 3 dni zakłada się opatrunek. Jeśli po zdjęciu go kolor zęba jest zadowalający, można przystąpić do jego odbudowy. Aby tego dokonać, specjalista może zlecić założenie licówki bądź korony. 

Pierwsza z nich to nakładka, która zakładana jest na zdrowy ząb, aby poprawić jego kolor bądź rotację. Z kolei korona pomoże w odbudowie martwych zębów, które miały usunięte więcej miazgi. Tego typu rozwiązania są dobrą alternatywą dla ekstrakcji. Należy jednak podkreślić, że wybielanie martwego zęba, a także jego odbudowa za pomocą licówki lub korony nie zawsze są możliwe, gdyż wszystko zależy od stanu uzębienia. Podczas wizyty u stomatologa specjalista z pewnością dobierze odpowiednie, zadowalające dla pacjenta rozwiązanie.

Profilaktyka zapobiegająca tworzeniu się martwych zębów

Martwy ząb jest dużym utrapieniem, dlatego warto pamiętać o profilaktyce, która umożliwi utrzymanie zębów w odpowiedniej kondycji. Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowych zasadach higieny jamy ustnej. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku, nitkowanie, a także mycie ich pastą bez fluoru pomoże zapobiec stanom zapalnym i chorobom. Warto podkreślić, że oprócz tych czynności na stan zębów wpływa również to, co człowiek je. 

Dieta, która jest bogata w słodycze i inne produkty zawierające cukier, sprzyja rozmnażaniu drobnoustrojów, a tym samym rozwojowi np. próchnicy. Warto pamiętać, że również picie słodkich napojów przyczynia się do pogorszenia stanu zębów. Dlatego też tak ważny jest codzienny jadłospis – jeśli będzie obfitował w żywność, która przyczynia się do próchnicy, w dłuższym czasie pogorszy także ogólny stan zdrowia. Ponadto martwy ząb to również skutek nieregularnych kontroli dentystycznych bądź w ogóle zaniedbywania ich wykonywania – aby temu zapobiec, należy chodzić na konsultacje do stomatologa min. raz na pół roku. Takie działanie umożliwi zachowanie uzębienia w dobrej kondycji, a także ograniczy występowanie stanów zapalnych i chorób. 

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
32
9
Polecamy
Co to jest miazga zęba?
Łagodzenie bólu przy zapaleniu miazgi zęba
Co to jest miazga zęba? Łagodzenie bólu przy zapaleniu miazgi zęba TVN zdrowie
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu?
Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia? TVN zdrowie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Usuwanie kamienia nazębnego - jak często?
Czy jest bolesne?
Usuwanie kamienia nazębnego - jak często? Czy jest bolesne? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia