Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy mammografia to najlepszy sposób na wykrycie raka piersi? Odpowiedź znajdziecie w nowym sezonie 36,6 °C!
menu
Polub nas na Facebooku

Czy mammografia to najlepszy sposób na wykrycie raka piersi? Odpowiedź znajdziecie w nowym sezonie 36,6 °C!

Lekarka, która wykonuje badanie mammograficzne

Fot: praetorianphoto / gettyimages.com

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Z danych zebranych przez Krajowy Rejestr Nowotworów wynika, że w Polsce w ciągu roku wykrywa się blisko 18-19 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi u kobiet, a 6 tysięcy pacjentek umiera. Dlaczego tak się dzieje? Czy badanie mammograficzne to najlepszy sposób na wykrycie raka? Dowiecie się tego z nowego sezonu programu 36,6°C!

Rak piersi to najczęściej występujący rodzaj nowotworu u kobiet. Mimo że daje się go całkowicie wyleczyć, to każdego roku z jego powodu umiera 6 tysięcy pacjentek. Z badań opublikowanych w branżowym magazynie "Annals of Oncology" jednoznacznie wynika, że Polska jest jedynym dużym krajem w Unii Europejskiej, w którym systematycznie rośnie liczba zgonów z powodu raka piersi. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka. Niektóre leki stosowane w leczeniu raka piersi nie są w Polsce stosowane, tym samym część pacjentek próbuje szukać pomocy poza granicami naszego kraju. Innym problemem jest profilaktyka. Mimo licznych akcji zachęcających do regularnego badania piersi wciąż zdarzają się kobiety, które u ginekologa była jedynie w czasie ciąży i konsekwentnie ignorują zaproszenia na bezpłatne badanie mammograficzne, które rozsyła Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ogromna grupa pań nie zdaje sobie sprawy, że tylko wcześnie rozpoznany nowotwór daje się całkowicie wyleczyć. Odkładanie zarówno badań, jak i wizyty u specjalisty może mieć tragiczne konsekwencje.

Zobacz także: Jak rozpoznać oznaki raka piersi?

Jak rozpoznać raka piersi?

Badaniami, które wykrywają raka na wczesnym etapie są mammografia oraz USG. Czym się od siebie różnią? USG wykorzystuje fale ultradźwiękowe zamiast promieni rentgenowskich, jest zupełnie nieszkodliwe i może je wykonywać również kobieta w ciąży. Dodatkowo USG pozwala na obejrzenie zmiany pod różnym kątem, przez co lekarz może odróżnić nieszkodliwe torbiele od masy nowotworowej (chociaż nie wykrywa zwapnień). Przyjmuje się, że do 35-40. roku życia USG jest wystarczającym badaniem (dużo jasnej tkanki gruczołowej), a po przekroczeniu 40. roku życia mammografia okazuje się badaniem bardziej miarodajnym.

Wielkość piersi nie wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. Mitem jest, że kobiety z dużymi piersiami chorują częściej. Warto jednak pamiętać, że przy samobadaniu – zwłaszcza dużych piersi – wykrycie niektórych (szczególnie małych) zmian może być bardzo trudne. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać mammografię lub USG piersi.

Czy to jedyne metody diagnozowania raka piersi? Więcej informacji o nowoczesnych metoda diagnozowania raka piersi znajdziecie w najnowszym sezonie programu 36,6°C!

Zobacz film: Czy mammografia wykrywa raka piersi? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
1
Polecamy
Coraz więcej Polek choruje na raka.
Dlaczego liczba zachorowań rośnie?
Coraz więcej Polek choruje na raka. Dlaczego liczba zachorowań rośnie? TVN zdrowie
Co należy wiedzieć o badaniu piersi?
Co należy wiedzieć o badaniu piersi? TVN zdrowie
Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, badanie ginekologiczne w ciąży, pierwsze badanie ginekologiczne
Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, badanie ginekologiczne w ciąży, pierwsze badanie ginekologiczne Dzień Dobry TVN
Eksperci:
ciąża i karmienie piersią nie chronią przed zachorowaniem na raka
Eksperci: ciąża i karmienie piersią nie chronią przed zachorowaniem na raka Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Materiał sponsorowany
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie bakterie mogą żerować w lodówce i jak się ich pozbyć?
Jakie bakterie mogą żerować w lodówce i jak się ich pozbyć? Materiał sponsorowany