Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy grzyb może wyleczyć raka? Przełomowe badania naukowców z Białegostoku

Czy grzyb może wyleczyć raka? Przełomowe badania naukowców z Białegostoku

Prof. Krzysztof Łabuzek i prof. Halina Car

Fot: kadr z programu 36,6

Grzyby są nie tylko doskonałym i bardzo smacznym uzupełnieniem codziennej diety. Niektóre zachowują się jak pasożyty i niszczą swojego żywiciela. Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dowiedli, że jeden z takich grzybów może być pomocny w leczeniu raka.

Korzeniowiec sosnowy, bo o nim mowa, to grzyb, który dziesiątkuje nasze lasy. Niszczy przede wszystkim drzewa iglaste, prowadzi do ich próchnicy oraz obumierania. Badania naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykazały, że to, co szkodzi drzewom może być niebezpieczne dla komórek nowotworowych.

Przeprowadzone przez badaczy testy wykazują, że toksyczne związki zawarte w grzybie mogą skutecznie rozprawić się z rakiem jelita grubego. Wyniki okazały się na tyle obiecujące, że naukowcy zdecydowali się przeprowadzić badania na zwierzętach. Po podaniu ekstraktu z korzeniowca w 20 proc. przypadków zmiany nowotworowe zniknęły całkowicie! Jak do tego doszło? Tego dowiecie się z rozmowy prof. Krzysztofa Łabuzka z prof. Haliną Car z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:

Zobacz film: Korzeniowiec sosnowy – szansą dla chorych na raka jelita grubego. Źródło: 36,6

Rak jelita grubego – co trzeba o nim wiedzieć?

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Szacuje się, że każdego dnia aż 33 osoby dowiadują się o chorobie. Co przyczynia się do rozwoju tego nowotworu? Jednym z kluczowych czynników jest styl życia. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które jedzą dużo czerwonego mięsa, żywności wysokoprzetworzonej, nie stronią od alkoholu i palą papierosy, a unikają warzyw i owoców, czyli produktów bogatych w błonnik pokarmowy.

Co gorsza rak jelita grubego jest jednym z tych nowotworów, które bardzo długo nie dają żadnych objawów. Wielu chorych trafia do lekarza bardzo późno, kiedy zmiany są już bardzo rozległe. To, co powinno skłonić do natychmiastowej wizyty u specjalisty to przede wszystkim obecność krwi w kale. Trzeba sobie zdawać sprawę, że to tak naprawdę ostatni moment, aby rozpocząć leczenie. Konsultacji wymagają także nagły spadek hemoglobiny, nawracające bóle brzucha czy wzdęcia. 

Zobacz także: Jak wygląda leczenie zaawansowanego raka jelita grubego?

Jak się chronić?

Mimo że rak jelita grubego bardzo długo nie daje o sobie znać, to wykryty na wczesnym etapie jest całkowicie uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby osoby, które przekroczyły pięćdziesiątkę lub miały w rodzinie przypadki zachorowania na ten nowotwór regularnie wykonywały kolonoskopię. Badanie można zrobić w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii?
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii? Materiał sponsorowany
Jak układać naczynia w zmywarce? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo! 
Jak układać naczynia w zmywarce? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo!  Materiał sponsorowany
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?