Polub nas na Facebooku
Czytasz: Drastyczny spadek zachorowań na grypę. Czy koronawirus wyparł wirusa grypy?
menu
Polub nas na Facebooku

Drastyczny spadek zachorowań na grypę. Czy koronawirus wyparł wirusa grypy?

Kobieta, która jest chora

Fot: dragana991 / gettyimages.com

Liczba zachorowań na grypę na całym świecie zmniejszyła się aż o 98 proc.  - wynika z danych zebranych przez Public Health England. Czy to oznacza, że nowy koronawirus całkowicie wyparł wirusa grypy? Niekoniecznie.

Znaczny spadek zachorowań na grypę odnotowała także Światowa Organizacja Zdrowia. Mimo że pacjencji z objawami sugerującymi grypę są badani w jej kierunku, to i tak nowych przypadków jest wyjątkowo mało. W Australii, gdzie sezon grypowy przypada na miesiące letnie, odnotowano zaledwie 14 przypadków, dla porównania w 2019 roku było ich blisko 400! Podobnie sytuacja wygląda w Chile. Od kwietnia do października grypę rozpoznano u 12 osób, w minionym roku w tym samym okresie chorych było 7 tysięcy.

Czy koronawirus wyparł grypę?

To zdaniem badaczy za daleko idące stwierdzenie. Zatem, co się stało z grypą?

Koronawirus SARS-CoV-2 jest dużo bardziej zajadły niż wirus grypy. Fakt, że pacjentów z klasyczną grypą jest w tym roku znacznie mniej może być wynikiem tzw. interferencji wirusowej. Dr Elisabett Groppelli, wirusolożka i wykładowczyni na Uniwersytecie Londyńskim tłumaczy, że wirusy zachowują się jak pasożyty.

Wirus, który już znajduje się w organizmie, nie chce mieć konkurencji i zrobi wszystko, aby zniszczyć inny patogen. W praktyce oznacza to, że jeśli wystarczająca liczba ludzi ma jednego wirusa (w tym przypadku SARS-CoV-2), inne wirusy (np. grypy) będą miały ograniczoną możliwość rozprzestrzeniania się.

Co ciekawe, taki sam mechanizm zaobserwowano w przypadku tzw. świńskiej grypy (A/H1N1) oraz wirusów SARS i MERS. W pierwszym przypadku badacze z Uniwersytetu z Yale dowiedli, że rynowirusy - odpowiedzialne za zwykłe przeziębienie - chroniły ludzi przez zakażeniem wirusem A/H1N1. Czy tak samo zadzieje się w przypadku koronawirusa i grypy? W ocenie dr Groppelli odpowiedzi na to pytanie będzie można udzielić dopiero zimą.

Dlaczego zachorowań na grypę jest mniej?

Wirus grypy, podobnie, jak nowy koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Oba wirusy mogą też osiadać na różnych powierzchniach, możemy je mieć także na dłoniach. Pandemia sprawiła, że dużo bardziej przestrzegamy podstawowych zasad higieny. Częściej myjemy i dezynfekujemy ręce, zwłaszcza po przyjściu do pracy, powrocie do domu czy skorzystaniu z komunikacji miejskiej.

Dodatkowo unikamy kontaktów z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich. Nosimy także maseczki i trzymany dystans społeczny, a to najlepsze metody na przerwanie transmisji wirusa.

Grypa w Polsce

Mniejszą liczbę zachorowań na grypę zarejestrowano także w Polsce. Państwowy Zakład Higieny poinformował, że od 16 do 22 października 2020 roku w Polsce zarejestrowano 66 tys. 68 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W roku poprzednim w tym samym okresie było ich było 112 tys. 264 zachorowania.

Jeszcze grypy nie ma. Grypa dopiero będzie. Mamy na razie paragrypę. Leczone przypadki, które są podawane opinii publicznej przez Państwowy Zakład Higieny, to są przypadki grypy i paragrypy, więc samej grypy jeszcze nie ma

- podkreślił dr Michał Sutkowski w rozmowie w PAP-em.

Specjalista pokreślił, że nasilenia grypy możemy spodziewać się "pod koniec grudnia, a szczytu w pierwszej dekadzie lutego". Być może dzięki pandemii "nauczmy się dystansować, nie wchodzić komuś na głowę przy kasie w supermarkecie, nie kasłać na kogoś, może nauczymy się myć ręce i kichać nie w przestrzeń publiczną, tylko w chusteczkę", a tym samym zatrzymać transmisje wirusa.

Mimo że zachorowań na grypę w tym sezonie jest wyraźnie mniej, to nie można zapominać o szczepieniu. To wciąż najlepsza forma ochrony nie tylko przed samą grypą, ale również przed nowym koronawirusem.

Źródło: dailymail.co.uk / PAP

Dlaczego warto się zaszczepić? Odpowiedź znajdziecie w filmie:

Zobacz film: Szczepienia - dlaczego warto zaszczepić się na grypę? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
14
Polecamy
Pandemia ułatwi walkę z grypą i innymi chorobami zakaźnymi
Pandemia ułatwi walkę z grypą i innymi chorobami zakaźnymi TVN zdrowie
Grypa - ile osób zachorowało na grypę w sezonie 2019/2020?
Grypa - ile osób zachorowało na grypę w sezonie 2019/2020? TVN zdrowie
Indyjski wariant koronawirusa w Polsce.
"Mamy w tej chwili do czynienia z jednym rozproszonym ogniskiem"
Indyjski wariant koronawirusa w Polsce. "Mamy w tej chwili do czynienia z jednym rozproszonym ogniskiem" Dzień Dobry TVN
COVID-19 i grypa:
sporo podobieństw, kilka istotnych różnic
COVID-19 i grypa: sporo podobieństw, kilka istotnych różnic Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?