Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czego nie można jeść i pić w ciąży? Lista owoców, ryb, serów i innych pokarmów
menu
Polub nas na Facebooku

Czego nie można jeść i pić w ciąży? Lista owoców, ryb, serów i innych pokarmów

Zdjęcie dziecka w brzuchu matki oraz pępowiny wypełnionej fast foodami

Fot: freshidea / fotolia.com

Pytanie o to, czego nie powinno się jeść w ciąży, często spędza sen z powiek przyszłym matkom. Mówi się o unikaniu ryb, serów i owoców, jednak warto wiedzieć, których dokładnie produktów nie wolno jeść w ciąży, aby nie pozbawiać się źródeł białka i witamin.

Mimo że istnieje sporo produktów, których nie można jeść w ciąży, przyszła matka nie powinna skupiać się nad tym, czego unikać. Koncentrowanie się na wyrzeczeniach może być trudne dla niektórych osób, podczas gdy nastawienie oparte na dobieraniu produktów z troską o rozwijające się dziecko tworzy podstawy do nawiązania bliskiej więzi.

Czego nie jeść w ciąży – podstawowe wskazówki dla przyszłej matki

W ciąży należy przede wszystkim unikać zatrucia lub infekcji przewodu pokarmowego, gdyż ostre biegunki i stany zapalne jelit mogą być groźne dla dziecka. Dlatego należy zrezygnować z surowych mięs, ryb i jaj (tatar, sushi, kogel-mogel) oraz wszystkich produktów, których świeżość jest wątpliwa. Powinno się też bezwzględnie przestrzegać zakazu spożywania napojów alkoholowych, które na każdym etapie ciąży są groźne dla płodu i mogą spowodować wady rozwojowe.

Jakich ryb nie jeść w ciąży?

Choć ryby są lekkostrawnym źródłem dobrze przyswajalnego białka i kwasów Omega-3, to nie powinno się ich spożywać w nadmiernej ilości podczas ciąży. Jest to związane z tym, że ryby morskie i oceaniczne kumulują w sobie metale ciężkie i toksyny, którymi zatrute są morza. Zaleca się więc spożywanie ryb morskich nie częściej niż raz w tygodniu w ilości 100 g. Warto wybierać te mniejsze, które żyją krócej (śledź, mintaj), dzięki czemu zawartość metali ciężkich jest w nich niższa.. Zdecydowanie nie zaleca się spożywania dużych lub długo żyjących ryb – marlina, tuńczyka, ryby maślanej, rekina i miecznika. Należy również unikać owoców morza. W przypadku ryb słodkowodnych obciążenie metalami ciężkimi jest na ogół dużo niższe, jednak warto pamiętać, że mięso ryb hodowlanych, takich jak pstrąg czy karp, może zawierać leki i hormony, które również nie pozostają bez wpływu na rozwijające się dziecko.

Zobacz film: Odchudzanie w ciąży - czy to bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jakich serów nie można jeść w ciąży?

Podczas ciąży nie powinno się jeść niektórych serów ze względu na ryzyko zachorowania na listeriozę. Jest to choroba wywołana bakterią Listeria, która może przebiegać bezobjawowo u matki, ale potrafi doprowadzić do poronienia lub śmierci dziecka, zapalenia błon śluzowych, zapalenia płuc oraz uporczywych zmian skórnych u noworodka.

Sery, których spożycie niesie ze sobą zagrożenie zachorowania na listeriozę to:

  • sery dojrzewające miękkie, takie jak brie i camembert,
  • sery pleśniowe, takie jak gorgonzola, roquefort i inne sery niebieskie,
  • sery niepasteryzowane, również te kozie i owcze.

Należy również ograniczyć spożywanie serów typu feta, ze względu na zawartą w nich dużą ilość soli, która jest niewskazana dla matek w ciąży.

Jakich owoców nie jeść w ciąży?

Owoce zawierają dużo witamin i przeciwutleniaczy, dlatego warto włączyć je do diety przyszłej mamy. Należy unikać spożywania tych egzotycznych, ze względu na możliwe działanie alergizujące. Zasada ta dotyczy również truskawek i cytrusów. Ponadto osoby z cukrzycą ciążową powinny unikać jedzenia winogron. Należy zawsze dokładnie myć wszystkie owoce, aby usunąć z ich skórki wszystkie środki chemiczne oraz bakterie.

Jakich ziół unikać w ciąży?

Ponieważ w ciąży nie można stosować dużej ilości leków, przyszłe mamy często sięgają po zioła proponowane przez medycynę naturalną. Mogą być one jednak równie niebezpieczne dla dziecka jak leki i zawsze należy upewnić się czy można je zastosować. Do najczęściej stosowanych ziół, których nie można używać w ciąży, należą: aloes, żyworódka, zielona pietruszka, lubczyk, jałowiec, mięta polna, szałwia, tymianek, szałwia, piołun, rozmaryn, hibiskus i chrzan.

Co można jeść w ciąży?

Poza kilkoma obostrzeniami w ciąży można jeść prawie wszystko. Przyszła mama powinna jednak komponować dietę ze zdrowych i pełnowartościowych produktów, które przyniosą pożytek jej i dziecku. Nie bez znaczenia może być też fakt, że taki jadłospis uniemożliwia przybieranie zbędnych kilogramów, co jest częstą bolączką kobiet w ciąży.

W diecie ciężarnej powinny się znaleźć:

  • źródła dobrze przyswajalnego białka – ryby, drób, nabiał,
  • wapń – orzechy, migdały, sezam, brokuły,
  • magnez – migdały, gorzka czekolada,
  • witaminy z grupy B – produkty zbożowe i nabiał,
  • kwasy tłuszczowe Omega-3 – olej lniany oraz (w małej ilości) ryby morskie,
  • błonnik – świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste.

Równocześnie, choć produkty te się są bezwzględnie zakazane, warto zrezygnować z niezdrowych, szczególnie słonych przekąsek i usunąć nadmiar cukru i tłuszczu z diety. Jednorazowa wizyta w restauracji fast food z pewnością nie zabije rozwijającego się dziecka, ale tego typu potrawy nie stanowią zdrowej i pełnowartościowej diety.

Wybierając jadłospis podczas ciąży, warto pamiętać, że wpływa on na samopoczucie i stan zdrowia matki oraz rozwój dziecka. To, jakie produkty spożywa przyszła matka, może mieć związek z wagą urodzeniową, odpornością, a nawet inteligencją potomka. Dziecko już w czasie ciąży zaznajamia się z nowymi smakami, więc stosowanie zdrowej i zróżnicowanej diety z dużą liczbą warzyw i owoców może znacząco ułatwić rozszerzanie jej w przyszłości.

Zobacz film: Jakie wartości odżywcze mają owoce? Źródło: Wiem co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
3
Polecamy
Dieta kobiety w ciąży:
co może jeść i co powinna wykreślić z menu przyszła mama
Dieta kobiety w ciąży: co może jeść i co powinna wykreślić z menu przyszła mama TVN zdrowie
Słona ryba ze słodką czekoladą.
Jakie są najdziwniejsze ciążowe zachcianki?
Słona ryba ze słodką czekoladą. Jakie są najdziwniejsze ciążowe zachcianki? Dzień Dobry TVN
Dieta w ciąży - podstawowe informacje.
Czy dieta dla ciężarnej musi być restrykcyjna? 
Dieta w ciąży - podstawowe informacje. Czy dieta dla ciężarnej musi być restrykcyjna?  Dzień Dobry TVN
Czego nie można jeść w ciąży i dlaczego?
Czego nie można jeść w ciąży i dlaczego? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?