Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czarnuszka – właściwości odżywcze, prozdrowotne i lecznicze. Zastosowanie kulinarne czarnuszki
menu
Polub nas na Facebooku

Czarnuszka – właściwości odżywcze, prozdrowotne i lecznicze. Zastosowanie kulinarne czarnuszki

NAN

Fot: Swapan / stock.adobe.com

Czarnuszka jest rośliną o charakterystycznych, czarnych nasionach. Przypisuje się im właściwości przeciwgrzybicze, przeciwcukrzycowe oraz przywracające równowagę psychiczną. Ważną właściwością prozdrowotną czarnuszki jest niszczenie komórek nowotworowych. 

Nasiona czarnuszki dostarczają wielu niezbędnych organizmowi witamin i składników mineralnych. Wykorzystywane są w kuchni jako przyprawa do różnych dań, w lecznictwie oraz kosmetyce. Czarnuszka wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, m.in. działa przeciwzapalnie, antynowotworowo oraz przeciwdepresyjnie.

Właściwości odżywcze czarnuszki

Czarnuszka to roślina, która posiada specyficzne białe lub niebieskie kwiaty oraz czarne, trójgraniaste nasiona. Inne nazwy czarnuszki to: kminek egipski, czarnucha, kmin czarny. W składzie tej rośliny znajduje się wiele wartościowych substancji o działaniu aktywnym. Ważnymi związkami są nienasycone kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne oraz olejek lotny, który zawiera ważny składnik aktywny – tymochinon o właściwościach przeciwnowotworowych. 

Czarnuszka dostarcza również substancji przeciwutleniających, takich jak: flawonoidy, beta karoten, witamina E. Ich działanie polega na hamowaniu procesów oksydacyjnych, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów, a także hamują procesy starzenia się skóry. W czarnuszce znajdują się również witaminy z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowej pracy układu nerwowego oraz składniki mineralne, takie jak: wapń, magnez, potas, cynk, selen, żelazo.

Więcej o czarnuszce dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Na jakie schorzenia najlepiej działa czarnuszka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Właściwości lecznicze i prozdrowotne czarnuszki

Właściwości lecznicze czarnuszki wykorzystywane są w medycynie od starożytności. Jej nasiona uważane były za lek na wszelkie choroby i dolegliwości. Obecnie znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, ale również w kosmetyce i świecie kulinarnym. Nasionom czarnuszki przypisuje się właściwości przeciwwrzodowe, gdyż zmniejszają ryzyko uszkodzeń błony śluzowej żołądka. Są wykorzystywane w leczeniu schorzeń alergicznych, takich jak: atopowe zapalenie skóry oraz astma alergiczna. Czarnuszka powinna być stosowana przez osoby z anemią. Związki obecne w jej nasionach przyczyniają się do podnoszenia poziomu erytrocytów i hemoglobiny, a przy tym wspomagają proces leczenia niedokrwistości. 

Czarnuszka działa korzystnie na ośrodkowy układ nerwowy. Posiada właściwości przeciwdepresyjne oraz prowadzi do polepszenia ogólnego samopoczucia oraz poprawy zdolności poznawczych: pamięci, uwagi, koncentracji. Obniża poziom stresu oksydacyjnego, który może skutkować rozwojem wielu poważnych chorób, m.in. nowotworów. Czarnuszka korzystnie wpływa na uregulowanie ciśnienia tętniczego krwi, przyczyniając się do jego obniżenia. Z tego powodu jej nasiona powinny pojawić się w diecie osób z nadciśnieniem tętniczym. Ponadto hamuje wzrost stężenia homocysteiny – związku, który może prowadzić do rozwoju miażdżycy. Do właściwości prozdrowotnych czarnuszki zalicza się również regulowanie poziomu glukozy we krwi, dlatego przypisuje się jej działanie przeciwcukrzycowe. 

Nasiona kminu czarnego dostarczają substancji o właściwościach przeciwnowotworowych, które niszczą komórki nowotworowe, a jednocześnie nie uszkadzają komórek zdrowych. Uważa się, że chronią one przed takimi chorobami nowotworowymi, jak: białaczka, rak piersi, szyjki macicy, okrężnicy, prostaty oraz gruczolakorak krtani i trzustki.

W medycynie niekonwencjonalnej nasiona czarnuszki wykorzystuje się również do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, którym towarzyszą: nieżyt nosa i kaszel. Stosowanie czarnuszki ułatwia odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych oraz pozwala na zmniejszenie ilości wydzielanego śluzu. W nasionach czarnuszki występują olejki eteryczne, które prowadzą do wspomagania pracy oskrzeli, gdyż przyczyniają się do ich rozszerzenia. Z tego powodu czarnuszka wskazana jest w przebiegu zapalenia oskrzeli.

Czarnuszka to przyprawa, która powinna na stałe zagościć w naszej kuchni. Dlaczego? Zobaczcie:

Zobacz film: Czarnuszka przyprawa doskonała. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czarnuszka - zastosowanie w kosmetyce

Czarnuszka znajduje zastosowanie w kosmetyce. Jej właściwości wykorzystywane są w leczeniu wysypek, atopowego zapalenia skóry oraz poparzeń słonecznych. Olejek z czarnuszki działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, dlatego może być stosowany przy infekcjach grzybiczych oraz zakażeniach bakteryjnych. Kmin czarny przyczynia się do przyspieszenia procesu gojenia się ran, takich jak: skaleczenia, zmiany ropne oraz owrzodzenia skórne. Znajduje również zastosowanie w leczeniu trądziku młodzieńczego oraz łuszczycy. Nasiona czarnuszki wykorzystywane są do produkcji preparatów kosmetycznych, gdyż chronią przed szkodliwym wpływem promieniowania.

Zobacz film i sprawdź właściwości czarnuszki. Czy warto po nią sięgać?

Zobacz film:  Dlaczego warto sięgnąć po czarnuszkę? Źródło:  X-Bank Gallery

Czarnuszka - zastosowanie w kuchni

Czarnuszka znajduje zastosowanie w świecie kulinarnym w postaci oleju oraz całych lub mielonych ziaren. Nasiona kminu czarnego posiadają charakterystyczny muszkatołowo-korzenny zapach oraz smak przypominający pieprz. Dodaje się je do potraw z jagnięciny i drobiu oraz do mięsnych marynat. Nasiona czarnuszki stosuje się również jako przyprawę wzbogacającą smak sałatek, domowego twarogu, duszonych warzyw oraz pieczywa. Olej z kminku egipskiego dodawany jest natomiast do zup, sosów oraz kasz. Na bazie czarnuszki przygotowuje się również napary o zastosowaniu zewnętrznym (np. do przemywania skóry) oraz wewnętrznym, a także nalewki i ziołomiody, które łagodzą ból gardła oraz kaszel.

Zobaczcie, w jaki sposób podawać czarnuszkę dzieciom:

Zobacz film: Jak podawać czarnuszkę dzieciom. Źródło: Dzień Dobry TVN 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1346
27
Polecamy
Działanie kminku – do czego go dodawać? Naturalny lek na problemy z żołądkiem
Działanie kminku – do czego go dodawać? Naturalny lek na problemy z żołądkiem Dzień Dobry TVN
Tymianek pospolity – właściwości i zastosowanie tymianku
Tymianek pospolity – właściwości i zastosowanie tymianku Dzień Dobry TVN
Cebula – jakie posiada właściwości lecznicze? Składniki odżywcze obecne w cebuli
Cebula – jakie posiada właściwości lecznicze? Składniki odżywcze obecne w cebuli TVN zdrowie
Anyż gwiazdkowy - jak stosować i kiedy? Przepis na herbatę z anyżu gwiazdkowego
Anyż gwiazdkowy - jak stosować i kiedy? Przepis na herbatę z anyżu gwiazdkowego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką