Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest zwapnienie w płucach? Jakie są jego przyczyny, jakie mogą być objawy i na czym polega leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest zwapnienie w płucach? Jakie są jego przyczyny, jakie mogą być objawy i na czym polega leczenie?

Prześwietlenie RTG płuc

Fot. gubernat / Getty Images

Zwapnienia w płucach to zmiany dość często opisywane w prześwietleniu klatki piersiowej. Jednak samo określenie niewiele mówi o objawach oraz o tym, czy takie zmiany są groźne. Obecność zwapniałych złogów w obrębie tkanki płucnej może mieć różne przyczyny. Przebieg często bywa bezobjawowy.

Choroby płuc są bardzo częstymi schorzeniami. Od zmian infekcyjnych po schorzenia nowotworowe. Często choroby ogólnoustrojowe oddziałują na miąższ płucny i są przyczyną jego zajęcia. Wszelkie zmiany w płucach, opisywane w badaniach rentgenowskich i tomograficznych płuc, budzą nasz niepokój, gdyż często kojarzą się z najmniej korzystną diagnozą.

Zwapnienia w płucach – czy są groźne?

W opisach zdjęć rentgenowskich stosunkowo często zdarza się sformułowanie „zwapnienia na płucach”. Oznacza ono obecność nadmiernie uwapnionych złogów różnej wielkości, które zlokalizowane są w obrębie tkanki płucnej. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie. Często ich obecność jest bezobjawowa i wykrywane są przypadkowo, w trakcie rutynowego prześwietlenia klatki piersiowej. Warto zatem dowiedzieć się, czym tak naprawdę są owe złogi. Czy ich obecność jest powodem do niepokoju? Czy drobne zwapnienia w płucach zawsze wymagają leczenia?

Co to jest zwapnienie i czy występuje tylko w płucach?

Najbardziej ogólna definicja mówi, iż zwapnienie to ziarnisty złóg, którego podstawowym budulcem są odkładające się w nadmiernej ilości sole wapnia. Do ich powstawania może dochodzić w różnych tkankach i narządach. Najczęściej spotykane są zwapnienia w płucach i opłucnej, ale także w innych strukturach układu oddechowego (ściany tchawicy i oskrzeli). Ponadto zwapnienia można spotkać w obrębie ścian naczyń krwionośnych oraz w tkance węzłów chłonnych. Zwapnienia mogą być pojedyncze lub mnogie, mogą także mieć różną wielkość. Zazwyczaj mają kształt ziarna kawy. Z racji swojej budowy i dużej zawartości soli wapnia bardzo dobrze obrazują się w badaniach rentgenowskich w postaci jaskrawo wybarwionych owalnych zmian. Widoczne są także w tomografii komputerowej.

Zobaczcie na filmie, jak wygląda leczenie zapalenia płuc:

Zobacz film: Zapalenie płuc - leczenie. Źródło: 36,6

Przyczyny powstawania zwapnienia płuc

Zwapnienia płuc nie stanowią aktywnej formy schorzenia. Z reguły są pozostałością po chorobach, które obejmowały tkankę płucną w przeszłości. W związku z tym, że największą grupę chorób płuc stanowią infekcje, zwapnienia są zazwyczaj pozostałością właśnie po nich. Mogą być związane z przebytym zapaleniem płuc, ale także z gruźlicą. Niektóre choroby autoimmunologiczne, które atakują miąższ płuc, również mogą prowadzić do powstania zwapnień, należą do nich sarkoidoza czy amyloidoza. Także ostre niedokrwienie miąższu płuc, zwane zawałem płuca, może pozostawiać ślad w postaci zwapnień w płucach. Istnieje grupa chorób, których przyczyną jest odkładanie się w obrębie tkanki płuc różnego rodzaju substancji pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Czasem mają związek ze środowiskiem pracy. Nazywane są pylicami i także w ich przebiegu odkładają się zwapnienia w obrębie płuc. Wreszcie niektóre choroby pasożytnicze również mogą prowadzić do zmian w budowie tkanki płucnej i być przyczyną złogów.

Zwapnienia płuc – objawy obecności złogów w płucach

Z reguły zwapnienia w obrębie tkanki płuc są obecne latami i nie wiążą się z żadnymi dolegliwościami. Często są wykrywane przypadkowo w trakcie rutynowego prześwietlenia klatki piersiowej. Zdarza się jednak, że jeżeli zwapnień jest dużo lub mają określoną lokalizację, stają się przyczynami niespecyficznych dolegliwości. Masywne zwapnienia w płucach powodują unieczynnienie części tkanki i wyłączenie jej z procesu wymiany gazowej. Zatem powierzchnia oddechowa płuc może być mniejsza. Wiąże się to ze zmniejszeniem tolerancji wysiłku, uczuciem duszności wysiłkowej, niespecyficznym kaszlem, któremu nie towarzyszą inne objawy infekcji.

Zwapnienia płuc – leczenie i zalecenia terapeutyczne

W zasadzie samo stwierdzenie obecności zwapnień w płucach o przebiegu bezobjawowym nie powinno być powodem do paniki. Nie są to zmiany groźne i nie wymagają leczenia. Jednakże zawsze przy uzyskaniu takiego wyniku powinna odbyć się konsultacja lekarska. Specjalista wykona badanie fizykalne, odnotuje w dokumentacji obecność złogów oraz ich położenie. Jest to bardzo istotne, gdyż diagnoza związana ze zwapnieniami w płucach nie wiąże się z leczeniem, ale wymaga okresowej kontroli lekarskiej i radiologicznej. Odnotowanie obecności, wielkości i lokalizacji zwapnień stanowić będzie w trakcie przyszłych badań radiologicznych skalę odniesienia i będzie metodą monitorowania ewentualnej progresji choroby. W przypadku, kiedy złogi są wyrazem choroby ogólnoustrojowej, pasożytniczej lub gruźlicy, konieczne może być poszerzenie diagnostyki oraz ewentualne leczenie choroby podstawowej.

Bibliografia:

1. Rowińska-Zakrzewska Ewa, Bestry Iwona: Choroby śródmiąższowe płuc. W: Andrzej Szczeklik: Choroby wewnętrzne : podręcznik multimedialny oparty na zasadach EBM, [T. 1]. Cz. II: Choroby układu oddechowego. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2005.

2. Renata Langfort: Badanie diagnostyczne. Badania morfologiczne. W: Andrzej Szczeklik: Choroby wewnętrzne : podręcznik multimedialny oparty na zasadach EBM, [T. 1]. Cz. II: Choroby układu oddechowego. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2005.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
80
6
Polecamy
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Choroby płuc – jakie objawy występują najczęściej?
Przyczyny i rodzaje
Choroby płuc – jakie objawy występują najczęściej? Przyczyny i rodzaje TVN zdrowie
Śródmiąższowe zapalenie płuc u dzieci i dorosłych.
Objawy i leczenie
Śródmiąższowe zapalenie płuc u dzieci i dorosłych. Objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty