Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest skórzak oka? Jakie są jego objawy oraz leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest skórzak oka? Jakie są jego objawy oraz leczenie?

Kobieta podczas wizyty u okulisty

Fot: Innocenti / gettyimages.com

Nowotwory oka nie zdarzają się zbyt często wśród populacji ludzkiej. Skórzak, czyli zmiana łagodna mogąca rozwijać się w rogówce, twardówce oraz na powiece częściej występuje u zwierząt. Nie jest groźna, często stanowi jedynie problem estetyczny.

Skórzak rogówki widoczny jest na przedniej części gałki ocznej. Może powodować problemy z widzeniem i przyczyniać się do astygmatyzmu czy też niedowidzenia. Leczenie skórzaka oka polega na chirurgicznym wycięciu zmiany.

Skórzak – co to jest?

Skórzak (dermoid) jest to zmiana łagodna, która rozwija się przede wszystkim w młodym wieku w rogówce, dolnoskroniowym kwadrancie rąbka spojówki, twardówce i na powiece. Może zostać zaobserwowana od razu po porodzie. Zwykle występuje na jednym oku, choć istnieją bardzo rzadkie przypadki występowania skórzaka w obu gałkach ocznych. Schorzenie to jest bardzo rzadkie, częściej występuje u zwierząt niż u ludzi. Barwa guzka jest biała lub szarobiała, charakterystycznie odcinająca się od reszty oka, zwykle nie przekraczająca osi widzenia oka. Skórzak rośnie wraz z pacjentem, przez dłuższy czas mogąc mu nie przeszkadzać, natomiast w późniejszym wieku może powodować wady wzroku.

Badasz swój wzrok regularnie?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Skórzak oka powstaje w wyniku rozrostu prawidłowej, w pełni zróżnicowanej tkanki w miejscu, w którym nie występuje ona w warunkach prawidłowych. Budowa histologiczna skórzaka oka jest podobna do skóry – jest to tkanka włóknisto-tłuszczowa. Widoczna jest sieć włókien kolagenowych, możliwe gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe, można więc niekiedy zaobserwować wyrastający ze zmiany włos.

Skórzak rogówki zwykle nie jest dziedziczny, ale może też występować w niektórych zespołach genetycznych, między innymi w zespole Goldenhara (zespół oczno-uszno-kręgosłupowy) – zespół wad wrodzonych, przy którym oprócz zmian na oku w postaci licznych skórzaków występują anomalie twarzoczaszki i deformacje kręgosłupa. Należy go brać zawsze pod uwagą, gdy zaobserwuje się skórzaki u swojego dziecka wraz z innymi wadami wrodzonymi.

Skórzak – jakie daje objawy?

Zmiana jest zazwyczaj bezobjawowa i niedokuczliwa, jednak w jej wyniku może dojść do rozwinięcia się niezborności (astygmatyzmu), niedowidzenia lub innych wad wzroku. Dodatkowo, gdy skórzak oka osiąga duże rozmiary, może powodować podrażnienie oka, co widoczne jest w postaci zaczerwienienia, bolesności, nadmiernego łzawienia oraz uczucia obecności piasku w oczach. Skórzak rogówki widoczny jest zwykle gołym okiem jako szara lub biała plamka. Jeśli oko jest niedowidzące, to po jakimś czasie ustawia się w zezie. Skórzak może sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych spojówek oraz rogówki.

Inne parametry w badaniu okulistycznym, takie jak ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz odruchy źrenic na światło wykonywane przez okulistę są prawidłowe. Ostrość wzroku może być prawidłowa lub osłabiona. W badaniu w lampie szczelinowej oznacza się przybliżoną grubość skórzaka oka oraz ocenia się szerokość pasma tkanki tłuszczowej przebiegającej na granicy guzka.

W przypadku podejrzenia zespołu Goldenhara należy wykonać badania dodatkowe: pediatryczne, laryngologiczne, obrazowe oraz ortopedyczne.

Jak jest zbudowane i jak działa ludzkie oko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Leczenie

Jedynym leczeniem z wyboru skórzaka rogówki jest usunięcie chirurgiczne zmiany. Operację wykonuje się głównie wtedy, gdy zmiana jest powodem powstania astygmatyzmu lub gdy zajmuje ona znaczny obszar rogówki lub innych struktur oka i powoduje niedowidzenie lub też stanowi problem estetyczny dla pacjenta. Zabieg jest krótkotrwały i pacjent zazwyczaj po kilku godzinach od zabiegu jest wypisywany do domu.

Po zakończeniu leczenia skórzaka należy wykonywać kontrolne badania okulistyczne zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W razie występowania wad refrakcji i astygmatyzmu należy je korygować za pomocą indywidualnie dobranych dla pacjenta okularów, a w przypadku niedowidzenia leczyć.

Skórzak oka nie powoduje wznowy, nie nawraca, a po wycięciu jako powikłanie i ślad po wcześniejszej obecności zmiany może pozostać mniejsza lub większa blizna na gałce ocznej, zwykle zauważalna tylko dla samej osoby przeglądającej się w lustrze, jest więc znacząco mniejszym problemem estetycznym niż sam skórzak.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Zez rozbieżny – przyczyny i leczenie wady wzroku
Zez rozbieżny – przyczyny i leczenie wady wzroku TVN zdrowie
Astygmatyzm u dzieci – podstawowe informacje dotyczące wady wzroku
Astygmatyzm u dzieci – podstawowe informacje dotyczące wady wzroku TVN zdrowie
Jak leczyć opadającą powiekę?
Jakie są jej przyczyny?
Jak leczyć opadającą powiekę? Jakie są jej przyczyny? Dzień Dobry TVN
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?