Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest osteopatia i osteopatia ginekologiczna?

Co to jest osteopatia i osteopatia ginekologiczna?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: karelnoppe / stock.adobe.com

Osteopatia jest metodą z pogranicza fizjoterapii i medycyny naturalnej, którą wykorzystuje się do diagnozy i leczenia przewlekłego bólu o nieznanym pochodzeniu. Zabiegi i masaże, które wykonują osteopaci, stają się coraz bardziej popularne.

Osteopatia ginekologiczna to odłam osteopatii zajmujący się problemami ginekologicznymi. Wiele osób uważa, że masaż osteopatyczny pomógł im uporać się z uciążliwymi problemami, uwolnił od bólu i poprawił jakość życia seksualnego.

Co to jest osteopatia?

Osteopatia jest metodą opartą na holistycznej wizji człowieka, czyli zakładającą, że jego ciało jest całością. Z tego powodu osteopaci uważają, że leczenie powinno być kompleksowe i polegać na eliminowaniu pierwotnych przyczyn, a nie tylko skutków choroby.

Osteopatia zakłada, że budowa i funkcje ciała są wzajemnie powiązane, a organizm posiada wrodzone funkcje samoregulacyjne i samonaprawcze. W myśl tej filozofii procesy samolecznicze mogą być uruchomione dzięki pomocy, którą jest masaż osteopatyczny. Metoda ta bierze pod uwagę również równowagę psychiczną i duchową człowieka.

Na czym polega leczenie osteopatyczne?

Leczenie osteopatyczne zawsze jest rozpoczynane od postawienia diagnozy, która oparta jest na wywiadzie i oględzinach ciała. Pomocne mogą być także wyniki dotychczas wykonanych badań. Następnie wykonywane są zabiegi przypominające masaż, które mają na celu skorygowanie:

 • pozycji kości,
 • funkcjonowania stanów,
 • napięcia mięśniowego.

Pierwsze zabiegi najczęściej koncentrują się wokół kręgosłupa, który jest uważany za centralną część ciała, przez co zaburzenia występujące w jego obrębie mogą wpływać na cały organizm. Po zabiegu należy nie podejmować większego wysiłku przez 2 dni, a w mięśniach może pojawić się uczucie podobne do zakwasów.

Komu może pomóc masaż osteopatyczny?

Techniki osteopatyczne są polecane osobom, które cierpią na przewlekły ból w obrębie kręgosłupa, stawów, kończyn, a także na bóle głowy i migreny niewyjaśnionego pochodzenia. Ponadto zalecana jest także w przypadku zespołów psychosomatycznych, lękowych, depresyjnych i nerwicowych. Osteopaci twierdzą także, że ich pomoc może być skuteczna w przypadku urazów powypadkowych czy okołoporodowych, a nawet zaburzeń działania większości organów.

Osteopatia ginekologiczna

Osteopatia ginekologiczna to odłam osteopatii, który zajmuje się dolegliwościami kobiecymi. Mogą to być problemy dotyczące kobiet w ciąży – bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, puchnięcie nóg czy zespół cieśni nadgarstka. Ta metoda lecznicza oferuje swoje usługi również kobietom w połogu – w przypadku dużej bolesności blizn po cesarskim cięciu, bólu dna miednicy czy problemów z nietrzymaniem moczu.

Osteopatia ginekologiczna ma również łagodzić ból w obrębie kobiecego układu rozrodczego i pomagać w zaburzeniach seksualnych, na przykład przy bolesnym współżyciu lub pochwicy. Problemy z uprawieniem seksu dotykają coraz więcej kobiet w społeczeństwie, a ich podłoże często ma złożony, nie tylko somatyczny, charakter. Holistyczne podejście do leczenia takich dolegliwości bywa bardzo pomocne.

Nietypowe i trudne w leczeniu dolegliwości dotykające kobiety, w których terapii swoją pomoc oferują osteopaci, to między innymi:

 • vulvodynia – chroniczne bóle pochwy występujące nie tylko podczas stosunków seksualnych;
 • vestibulodynia – przeszywający ból pochwy na skutek dotyku;
 • pochwica – mimowolne zaciskanie się mięśni uniemożliwiające wejście do pochwy;
 • dyspareunia – ból podczas współżycia.

Czy medycyna osteopatyczna działa?

Osteopatia czerpie z fizjologii i anatomii człowieka, sama jednak nie jest nauką medyczną. Choć z jednej strony posiada wielkie rzesze zwolenników, to często jest też mocno krytykowana przez środowiska medyczne jako metoda paranaukowa. Póki co wciąż brakuje badań klinicznych odpowiedniej jakości, które umożliwiłby jednoznaczne wypowiadanie się o jej skuteczności.

W większości przeprowadzonych dotychczas testów udowodnione zostało skuteczne oddziaływanie osteopatii na:

 • bóle karku,
 • bóle pleców,
 • rwę kulszową,
 • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
 • zespół jelita drażliwego,
 • chroniczne bóle głowy i migreny.

Ze względu na brak wystarczających danych na temat działania osteopatii jej skuteczność najlepiej ocenić samemu. Podczas gdy niektóre z osób poddających się takich zabiegom nie zauważają żadnych efektów, innym udaje się uwolnić od wieloletnich dolegliwości bądź złagodzić je na tyle, aby znacznie podnieść jakość swojego życia.

Zobacz film: Zastosowanie hipnozy w leczeniu.. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

 • http://www.terapiakregoslupa.pl/osteopatia.php
 • https://vulvodynia.pl/2013/osteopatia-ginekologiczna-a-bole-w-obrebie-miednicy/
 • Steel A., Sundberg T., Reid R. i in., Osteopathic manipulative treatment: A systematic review and critical appraisal of comparative effectiveness and health economics research, „Musculoskeletal Science and Practice”, 27, 2016, s. 165-175.
 • Cerritelli F., Lacorte E.,, Ruffini N. i Vanacore N., Osteopathy for primary headache patients: a systematic review, „Journal of pain research”, 10, 2017, s.601–611.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Badanie słuchu: na czym polega, kiedy je wykonać i gdzie? Reklama
Zimowa apteczka na ferie 
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc
Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Kawa kuloodporna, czyli innowacyjny, silnie pobudzający napój. Jakie ma właściwości i jak ją przygotować?
Czy martwy ząb może boleć? Jak rozpoznać objawy martwicy zęba?